چرا مردم نسبت به مقوله عفاف و حجاب حساسیت دارند؟

چرا مردم نسبت به مقوله عفاف و حجاب حساسیت دارند؟

تاریخ انقلاب نشان داده است که مردم ممکن است که با مشکلات اقتصادی و معیشتی کنار بیایند اما بر سر ایمان، غیرت و مولفه‌های اخلاقی، اعتقادی و فرهنگی بسیار حساس هستند.

چرا مردم نسبت به مقوله عفاف و حجاب حساسیت دارند؟

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – جهان نیوز نوشت: این روزها موضوع حجاب و عفاف و ولنگاری های به وجود آمده در سطح جامعه، به یکی از بحث برانگیزترین موضوعات کشور تبدیل شده است. در این میان، همواره عده ای اشکال می کنند که حجاب نباید جزو اولویت‌های ما باشد. برای عده ای هم ممکن است این پرسش پیش آید که چرا مردم اینقدر نسبت به حجاب و عفاف حساسیت دارند؟

در همین راستا به صورت اجمالی چند نکته می توان بیان کرد:

یک: حجاب و عفاف را باید یک موضوع چند وجهی در نظر گرفت. به طوری کلی حجاب و عفاف با موضوعاتی نظیر بالارفتن آمار خیانت همسران، افزایش آمار طلاق، عدم تمایل به ازدواج، بالارفتن سن ازدواج، بالارفتن میزان انحراف جنسی، شیوع فحشاء و بی بند و باری، بالارفتن روابط نامشروع، مشغول شدن جامعه به تبرج، سطحی نگری و ظاهرگرایی و …، ارتباط دارد. بنابراین ما با یک موضوع پیش پا افتاده یا درجه چندم روبرو نیستیم.

دو: در سال های گذشته، ما حجاب را به هر دلیلی جزو مسائل اولویت دار کشور قرار نداده ایم – که در جای خود، اشتباه بود – اما وقتی می بینیم که امروز، دشمن به این نتیجه رسیده است که از طریق حجاب و عفاف می تواند جمهوری اسلامی را سرنگون کند و برای آن برنامه ریزی و سرمایه گزاری گسترده می کند، از همه ظرفیت ها برای زمین زدن حیا، غیرت و ایمان مردم استفاده می کند، به تعبیر رهبر انقلاب، «جاسوسهای دشمن، دستگاه‌های جاسوسی دشمن، دنبال این قضیه هستند». و در یک کلام، وقتی دشمن آن را جزو اولویت خود قرار داده است، قطعاً معقولانه نخواهد بود که ما نسبت به این قضیه بی تفاوت باشیم.

سه: وقتی دشمن به یک نقطه از کشور حمله می کند، ما اگر هزار کار کوچک و بزرگ و اولویت دار داشته باشیم، اما این دلیل نمی شود که بگذاریم دشمن وارد حریم ما شود و کشور را اشغال و به خاک و خون بکشد. مرزهای اخلاقی و فرهنگی هم همین گونه اند. وقتی دشمن در حال گرفتن یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب است – که برای آن سال ها زحمت کشیده ایم، خون دل خورده ایم و جان ها داده ایم – و وقتی از این طریق به دنبال براندازی است، چه بخواهیم و چه نخواهیم، اینجا برای ما اولویت خواهد داشت.

برخی ممکن است مشکلات اقتصادی را بهانه کنند و بگویند اولویت، آنجاست. اما ما نگفته ایم که مسئولین اقتصادی کارشان را رها کنند و بیایند شبانه روز به حجاب و عفاف برسند! آنها باید کارهای مربوط به خودشان را انجام دهند و سایر مسئولین هم باید کارهای خود را انجام دهند. نمی توان نیازها، مسائل مختلف و ریز و درشت کشور را تعطیل کرد و منتظر اقدامات مسئولین اقتصادی ماند!

چهار: به طور کلی، تاریخ انقلاب نشان داده است که مردم ممکن است که با مشکلات اقتصادی و معیشتی کنار بیایند اما بر سر ایمان، غیرت و مولفه های اخلاقی، اعتقادی و فرهنگی بسیار حساس هستند. زیرا مقولات اخلاقی، اعتقادی و فرهنگی، جزو هویت یک حکومت و مردم آن محسوب می شوند. آسیب های اقتصادی، گذرا و قابل حل است اما آسیب های اعتقادی، اخلاقی و فرهنگی به همین راحتی قابل برطرف شدن نیست.

رهبر انقلاب در همین راستا می فرمایند: «با مسائل فرهنگی شوخی نمی شود کرد، بی ملاحظگی نمی شود کرد. اگر چنانچه یک رخنه فرهنگی به وجود آمد، مثل رخنه های اقتصادی نیست که بشود [آن را] جمع کرد، پول جمع کرد یا سبد کالا داد یا یارانه ی نقدی داد. اینجوری نیست، به این آسانی دیگر قابل ترمیم نخواهد بود، مشکلات زیادی دارد».

پنج: اگر حجاب و احکام اسلام را از جمهوری اسلامی بگیریم، ما با جمهوری اسلامی لفظی روبرو خواهیم بود. امام خمینی(ره) در همان اوایل انقلاب فرمودند: «ما جمهوری اسلامی لفظی نخواستیم … ما که می‌گوییم حکومت همان طور که اسلامی است، محتوایش هم اسلامی باشد، یعنی هرجا که شما بروید، در هر وزارتخانه که شما بروید، در هر اداره که شما بروید، در هر کوچه و برزن که شما بروید، در هر بازار که شما بروید، در هر مدرسه و دانشگاه که شما بروید، آنجا اسلام را ببینید. احکام اسلام را ببینید. این برای این است که ما حکومت اسلامی خواستیم. ما جمهوری اسلامیِ لفظی نخواستیم. ما خواستیم که حکومت الله در مملکتمان – و ان شاء الله در سایر ممالک هم – اجرا شود». (صحیفه امام خمینی ره، ج8، ص282 و 283)

شش: پس از انقلاب اسلامی ایران، بیش از 98 درصد مردم ایران به جمهوری اسلامی رأی داده اند. جمهوریت و اسلامیت نیز دو رکن جدانشدنی آن است. از طرفی، هدف از تشکیل جمهوری اسلامی، حاکم شدن احکام اسلام است و حجاب نیز یکی از احکام مسلّم اسلامی است. در صورتیکه از حجاب و یا سایر احکام اسلامی بگذریم، یعنی اسلامیت نظام – که جزو هویت و ماهیت آن است – را از آن گرفته ایم.

هفت: اواخر خرداد امسال، تسنیم به نقل از محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشت: «اخیراً نظرسنجی‌های جدید صورت گرفته است و از دوستان خواستم عین این نظرسنجی‌ها را منتشر کنند، براساس این نظرسنجی‌ها که توسط مجموعه‌های مختلف انجام شده است، حدود 84 درصد از مردم کشور نسبت به رعایت قوانین عفاف و حجاب ابراز همراهی می‌کنند و از دولت مطالبه دارند، بنابراین ما نمی‌توانیم نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشیم».
پیش از این هم در فروردین ماه امسال، وزیر ارشاد مدعی شد: «آخرین نظر سنجی ما نشان می دهد که نزدیک به 80 درصد مردم، موافق موضوع الزامات مربوط به رعایت عفاف و حجاب در جامعه هستند». بنابراین، کسانی که برایشان اکثریت و اقلیت معیار است هم باید در اینجا به نظر اکثریت احترام بگذارند و دغدغه های اکثریت مردم باید در این زمینه رفع شود.

هشت: مردم احساس می کنند که افراد بی حیاء در حال ضربه زدن به امنیت روانی جامعه هستند و با همه وجود خود لمس می کنند که این گروه با عمل سوء خود، روح، روان و آرامش مردم را به هم ریخته اند. پس نمی توان انتظار داشت که مردم نسبت به این تهدیدات بی تفاوت باشند.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *