چند تغییر ساده که خانه‌هایتان را گرم‌تر و دنج‌تر می‌کند

چند تغییر ساده که خانه‌هایتان را گرم‌تر و دنج‌تر می‌کند

حالا که پاییز خودی نشان داده و به لطف بارش‌های این روزها، سرمای هوا کاملا احساس می‌شود، وقتش رسیده تا با چند تغییر ساده، فضای خانه را برای استقبال از روزهای سرد سال آماده کنید.

چند تغییر ساده که خانه‌هایتان را گرم‌تر و دنج‌تر می‌کند

گروه زندگی- چه شده از سرمای ناگهانی هوا شوکه شده‌اید و فکر می‌کنید تنها راه فرار از این سرما، بالا بردن شعله بخاری و دمای شوفاژهاست؟ خیر؛ سخت در اشتباهید! قبل از آنکه به جان وسایل گرمایشی بیفتید، باید تغییراتی در خانه خود ایجاد کنید تا با ایجاد فضایی گرم و راحت، قدر این هوای پاییزی را هم بیشتر بدانید. ضمنا به خاطر داشته باشید که در روزهای سرد سال هیچ چیز لذتبخش‌تر از پناه بردن به آغوش خانواده و خانه‌ای دلنشین نیست که ایجاد چنین شرایطی نیز با چند تغییر دکوراسیونی ممکن می‌شود و آنوقت، هم گرمای بیشتری به فضای خانه می‌دهید و هم قدمی اساسی برای صرفه جویی انرژی برمی دارید.
*پرده‌های زمستانی را از بقچه در آورید
از آنجایی که صرفه جویی دستور اکید خداوند است و کم کم به روزهای پرمصرف گاز نزدیک می‌شویم، ما هم با پیشنهاداتی در همین راستا شروع می‌کنیم. گرچه پاییز کمی دیرتر از همیشه از راه رسید، اما باور کنید دیگر فصل سرماست و باید با پرده‌های تابستانی خداحافظی کنید. اگر پرده‌ای مخصوص زمستان دارید که چه بهتر، دکوراسیون خانه هم تغییری می‌کند اما اگر ندارید، دست به دامن یک زیرپرده‌ای ضخیم شوید تا معجزه‌اش را ببینید. اگر باور ندارید، امتحان کنید.
*درزها و دریچه‌های کولر را دریابید
امان از این درزها و دریچه‌ها که وقت سرما، زورشان بر هر وسیله گرمایشی می‌چربد و با سوز حیرت انگیزشان، سرما را به مغز استخوان آدم می‌رسانند، پس لطفا همین حالا به فکر پوشاندن درزها و دریچه‌ها باشید. درزها که چاره‌ای جز درزگیر ندارند اما برای پوشاندن دریچه‌های کولر، چند کاغذ آچار یا تکه‌ای مقوای سفید هم می‌تواند جای فوم‌های چسبی مخصوص دریچه کولر را بگیرد. فقط حواستان به اندازه گیری، برش و چسب کاری کاغذها باشد تا نمای دیوار خراب نشود.


چیدن مبلمان در نزدیکی هم، فضای خانه را گرم‌تر نشان می دهد

*کف خانه را بپوشانید
اگر خانه‌تان از آن خانه‌هایی است که سرامیک‌ها و پارکت‌ها بیشتر از فرش‌ها خودنمایی می‌کنند، این دیزاین را بگذارید برای تابستان؛ الان وقت آن است که قسمت‌های بدون پوشش کف خانه را با انداختن قالیچه‌ها و گلیم‌ها پر کنید تا فضا گرم‌تر شود. این کفپوش‌های سنتی، نه تنها می‌توانند از یخ کردن پاهایتان هنگام راه رفتن در خانه جلوگیری کنند، بلکه به دلیل نوع بافت، رنگ‌های گرم و حس و حال قدیمی شان، گرمابخش فضای خانه‌تان در روزهای سرد سال خواهند بود.
*مبل‌ها را گرد هم بچینید
چیدمان مبل‌ها و نزدیک بودن آن‌ها به هم، فضای خانه را دنج‌تر و گرم‌تر می‌کند، پس در یک روز تعطیل که همه اعضای خانواده در منزل حضور دارند، مبل‌ها را جابجا کنید و طوری گردهم بچینید که بتوانید روزهای سرد را در محدوده‌ای گرم و صمیمانه سپری کنید. با تغییر دکوراسیون مبلمان اگر می‌بینید فضای خالی زیادی در خانه می‌ماند، آن فضاها را با قالیچه، پشتی و کوسن به گوشه‌ای گرم و دنج برای دورهمی‌های شبانه تبدیل کنید.


دکوراسیونی زمستانی با استفاده از کوسن ها، پتوها، وسایل چوبی و رنگ های گرم و پر انرژی

*معجزه کوسن‌ها و پتوها را دست کم نگیرید
کوسن ها، پتوها و حتی پارچه‌هایی با نقش‌های سنتی به خوبی می‌توانند فضای نشیمن را گرم و نرم جلوه دهند، خصوصا اگر دارای رنگ‌های گرم و شاد باشند. اگر کوسنی مازاد برای افزودن به دکور مبلمان ندارید و نمی‌خواهید هزینه‌ای بابت آن بپردازید، بیشتر کوسن‌ها را روی مبلی که مرکزیت دارد، بچینید تا متوجه گرمای بصری آن شوید. همچنین می‌توانید از بالشت‌ها و پتوهای مسافرتی موجود در کمد رختخواب‌ها کمک بگیرید. البته هرچیزی که دم دستتان است برای این کار مناسب نیست و باید کمی دقت به خرج داده و از پتوها و بالشت‌هایی استفاده کنید که فرم و رنگ شکیل‌تر و گرم‌تری دارند.
*نور خانه را گرم‌تر کنید
فکر نکنید از یک نورپردازی حرفه‌ای با کلی لامپ و هالوژن حرف می‌زنیم، همین که بتوانید چند تا از لامپ‌ها و مهتابی‌های سفید را با نور زرد جابجا کنید، شاهد تغییر بزرگی در فضای خانه خواهید بود. این نورها می‌توانند گرما و آرامش بیشتری به خانه بدهند. ضمنا از شمع‌هایی با رنگ گرم هم غافل نشوید. رنگ و نور شمع‌ها می‌توانند به هر فضای سرد و بی‌روحی، گرما و زیبایی ببخشند.


نور زرد، شمع ها و عودها، فصای خانه را گرم و آرامبخش می کنند

*المان‌های گرمابخش را به دکورتان بیفزایید
استفاده از برخی المان، به لحاظ بصری و روانی می‌توانند گرمابخش خانه در روزهای سرد سال باشند. مثلا استفاده از وسایل چوبی مثل ظروف، سبدها و مجسمه‌ها، گل‌ها و شاخه‌های خشک رنگی، انواع مختلف میوه‌های کاج و کدوهای حلوایی، عروسک‌های کاموایی و یا کلاف‌های کاموا، گل‌های طبیعی با گلدان‌های حصیری و یا سفالی قهوه ای، نمونه‌ای از المان‌های گرمابخشی هستند که آرامش و امنیت را به افراد منتقل می‌کنند، پس سری به کمدها و انباری بزنید و اگر چیزی از این المان‌ها پیدا کردید، آن را جایگزین دکوری‌های دیگر خانه کنید.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *