چگونه برنامه‌ریزی کنیم؟

چگونه برنامه‌ریزی کنیم؟

اولین فایده برنامه‌ریزی، آرامش فکری و کاهش اضطراب است. وقتی برنامه‌ریزی داشته باشید، کارهای‌تان به موقع انجام می‌شود و در نتیجه آرامش فکری دارید.

چگونه برنامه‌ریزی کنیم؟

فارس نوجوان: روزهای درس و مشق تمام شده و تابستان مدتی است که شروع شده. این روزها را چطور می‌گذرانید؟ صبح‌ها ساعت چند از خواب بلند می‌شوید و شب‌ها چه ساعتی می‌خوابید؟ اصلا برنامه دارید؟

برنامه‌‌ریزی به معنای این نیست که مدام کلاس‌های مختلف بروید بلکه طرح و نقشه‌‌ای است که ما را به هدف‌های‌مان می‌رساند؛ اگر هر فردی در زندگی‌اش، برنامه‌ریزی داشته باشد، هم ذهنش آرام است و هم کارهایش به خوبی انجام می‌شود.

* 5 فایده برنامه‌ریزی

اولین فایده برنامه‌ریزی آرامش فکری و کاهش اضطراب است. وقتی برنامه‌ریزی داشته باشید، کارهای‌تان به موقع انجام می‌شود و در نتیجه آرامش فکری دارید.

دومین فایده برنامه‌ریزی، افزایش تمرکز است. فردی که برنامه‌ریزی در کارهایش دارد، ذهن شلوغی ندارد و می‌داند چه کاری در چه زمانی انجام شود، در نتیجه تمرکز خوبی دارد.

سومین فایده برنامه‌ریزی، امیدواری است. وقتی در کارهای‌تان برنامه‌ریزی دارید، حس خوشایندی وجودتان را در بر می‌گیرد. چرا که ثمره کارهای به موقع را می‌بینید و در رسیدن به هدفتان امیدوار می‌شوید.

چهارمین فایده برنامه‌ریزی، ایجاد نظم در زندگی است. فردی که برنامه‌ریزی می‌کند، کارهایش روی نظم انجام می‌شود و این باعث می‌شود زندگی‌اش هم منظم شود.

پنجمین فایده برنامه‌ریزی، مدیریت زمان است. برنامه‌ریزی باعث می‌شود که از زمان‌تان به درستی استفاده کنید. مثلا با برنامه‌ریزی ساعت 12 ظهر از خواب بیدار نمی‌شوید و نصف روزتان را از دست نمی‌دهید.

* برنامه‌ریزی چه اصولی دارد؟

برای اینکه بتوانید یک برنامه خوب بنویسید باید اصول برنامه‌ریزی را بدانید.

اول اصل برنامه‌ریزی، «خودشناسی» است. برنامه هر فرد تابعی از شخصیت، توانایی، علایق و خلق و خوی هر فرد است. هیچکس نمی‌تواند برای شما برنامه‌ریزی کند مگر خودتان.

شما هستید که خودتان را می‌شناسید پس می‌توانید متناسب با توانمندی و علایق‌تان، برای خودتان برنامه بنویسید. برنامه‌‌ای که از پس آن هم برآیید.

دومین اصل برنامه‌ریزی، «واقع‌بینی» است. از خودتان نباید توقع بیجا داشته باشید. اینکه مثلا از خودتان توقع داشته باشید که فقط درس بخوانید و هیچ تفریحی نداشته باشید ممکن است باعث شود که بعد از مدتی دلسرد و خسته شوید. باید متناسب با توانایی‌های‌تان، از خودتان توقع داشته باشید.

سومین اصل برنامه‌ریزی، «مثبت‌اندیشی» است. مثلا اگر برنامه‌ای دارید که لاغر شوید ولی مدام با خود بگویید «من نمی‌توانم»، به نتیجه نخواهید رسید. باید به خودتان انگیزه دهید و مثبت‌اندیش باشید.

چهارمین اصل برنامه‌ریزی، «مدیریت زمان» است. سعی کنید برای برنامه‌تان یک مدت زمانی پیش‌بینی کنید و بعد از پایان مدت زمان، خود را ارزیابی کرده و میزان موفقیت را بسنجید. این اقدام باعث می‌شود که هم ایرادات برنامه‌ریزی‌تان را متوجه شوید و هم اینکه با کسب موفقیت در هدف، انگیزه بیشتری برای ادامه راه داشته باشید.

پنجمین اصل برنامه‌ریزی، «استمرار» است. اگر برنامه‌ریزی انجام دهید اما بر مبنای برنامه‌تان فعالیت نکنید، نه تنها به هدف‌تان نخواهید رسید بلکه دلسرد هم می‌شوید.

* چگونه برنامه‌ریزی کنیم؟

1- تعیین نوع برنامه: یعنی اینکه این برنامه قرار است در چه بازه‌ای برگزار شود.

2- تهیه فهرستی از فعالیت‌های روزانه

3- تعیین زمان مناسب برای هر فعالیت

4- اولویت‌بندی فعالیت‌ها

5- تهیه و تنظیم جدول برنامه

یادتان نرود برنامه‌ای خوب است که متناسب با توان و علایق شما باشد. همچنین به تمام آنچه مدنظرتان است، بتوانید دست یابید. مثلا اگر قرار است درس بخوانید باید برنامه به‌گونه‌ای باشد که همه دروس را در بر بگیرد و زمان کافی برای مطالعه همه آنها داشته باشید.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *