کوچ رژیم صهیونیست به کدام نقطه از جهان خواهد بود؟

کوچ رژیم صهیونیست به کدام نقطه از جهان خواهد بود؟

کارشناس و تحلیلگر ارشد رسانه با بیان اینکه رسانه‌های بیگانه تلاش کردند با ایجاد خط اشغال بر ذهن مخاطب تسلط داشته باشند، گفت: بزودی خون بارترین جابه جایی جغرافیایی تاریخ رقم خواهد خورد.

کوچ رژیم صهیونیست به کدام نقطه از جهان خواهد بود؟

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – برنامه امواج شبهه در گفت و گو با دکتر علیرضا داودی(کارشناس و تحلیلگر ارشد رسانه) و دکتر محمدحسین اسماعیلی(کارشناس و تحلیلگر رسانه) به بررسی مدل های پردازش سوژه ها در ایران برای ایجاد خط موازی و خط اشغال برای عبور دادن ذهن مخاطب از مسئله پیروزی جبهه مقاومت در عملیات بزرگ طوفان الاقصی پرداخت.

تلاش رسانه های بیگانه برای طبقه بندی کردن ذهن مخاطب

داودی کارشناس و تحلیلگر ارشد رسانه درباره مجموعه رویدادهایی که رسانه ها در طی ده روز گذشته از جریان عملیات طوفان الاقصی داشتند، گفت: براساس ارزیابی رسانه های بیگانه در پیوند سه محیط "محیط تاریخی ذهن مخاطب"،"محیط انتزاعی مخاطب" و"محیط پر سند غیرقابل استناد و رهگیری" به گزاره ای تحت عنوان مدل ترکیب بندی جدید آنها در پوشش یک مسئله دست می یابیم.

وی افزود: راجع به موضوع رژیم صهیونیستی به صورت سنتی همیشه بی بی سی فارسی جلودار بوده است. این شبکه همواره سه رسالت را برعهده داشته که رسالت اول؛ "توجیه عقلانی هر نوع اقدامی است که توسط رژیم صهیونیستی صورت می گیرد." رسالت دوم؛"ایجاد یک دایره جدی مرکزی برای نگه داشتن همه رسانه ها برای حمایت از رژیم است." رسالت سوم؛ "این است که همیشه بتواند یکسری خروجی را تنظیم کنند." ایجاد ورودی و خروجی هایی که منبعث از رویدادهای داخل شود تا هر تحولی که رخ می دهد به آن گره بزنند و ناکامی هایی را که نمی توانند در قالب تبلیغات پوشش دهند با موضوعات موازی نسبت به آن پرش داشته باشند. بنابراین؛ گاهی سکوت می کنند، گاهی به واسطه موضوعات داخلی عبور می دهند و گاهی نیز به آن سرعت می بخشند.

این کارشناس رسانه همچنین گفت: وقتی این سه رسالت را در کنار هم قرار می دهیم به دو گزاره‌ی بسیار جدی می رسیم. گزاره اول:"تلاش برای طبقه بندی کردن ذهن مخاطب در پذیرش اتفاقات حاصله" در حال حاضر در ایران به دنبال این هستند تا عده ای را بسیار حساس به عملیات طوفان الاقصی و عده‌ی دیگر را خنثی نسبت به آن جلوه بدهند. گزاره دوم؛ "غایب کردن ذهن مخاطب از فهم جابه جایی های میدانی" که به معنای کور کردن تحلیل جدی از رویدادهاست.

رسانه های بیگانه به سراغ سوختن با حرارت سرد رفته اند

وی افزود: اگر به این امر قائل باشیم که خاستگاه رسانه های بیگانه فارسی زبان، تقریبا بین 80تا 90سال اطلاعات جمع آوری شده و تحلیل شده انگلستان در ایران است. بنابراین؛ می توان گفت که ما از یک مکانیزم بیگ دیتای صحبت می کنیم که به دلیل سبقه تاریخی که از شناخت روانی، اجتماعی و فرهنگی در ایران دارند، مرتب در پیام هایی که دگردیسی می کنند، به جابه جایی آستانه ها از جمله آستانه درد، تحمل، انفعال، کنش و هر آستانه‌ی دیگر می پردازد.

داودی خاطرنشان کرد: اگر بپذیریم که تغییر در رسانه ها انجام شده است به این مسئله دست می یابیم که اکنون رابطه بین رسانه، محیط و رویداد رابطه، رابطه ی حرارت سرد است. اکنون رسانه های بیگانه نسبت به این موضوع به سراغ سوختن با حرارت سرد رفته اند و درست در جایی که توقع نداریم، دست به اقدام می زنند.

کوچ رژیم صهیونیست به کدام نقطه از جهان خواهد بود؟

وی با تاکید براینکه تطهیر رژیم صهیونیستی عملا نشدنی است، خبر داد و گفت: یک تحلیل قوی بر این موضوع استوار است که بخشی از نظام نامه ی اطلاعاتی و رسانه ای در رژیم چندوقتی است که به دنبال این هستند که اگر نتوانیم اینجا را حفظ کنیم، حکومت را در کدام نقطه جغرافیا تشکیل بدهیم. "کوچ نه برای افراد از اراضی اشغالی بلکه کوچ برای حاکمیت در یک نقطه جغرافیایی".

اراضی در حال از دست رفتن از دست رژیم و ملحق شدن به فلسطینی هاست

وی افزود: کار به سطحی در رژیم رسیده که ظاهرا به دنبال جایی از این کره زمین هستند که حکومت را در آنجا تشکیل دهند. نکته مهمی که تمامی رسانه های بیگانه سعی می کنند تا مخاطب متوجه آن نشود، این است: "اراضی در حال از دست رفتن از دست رژیم و ملحق شدن به فلسطینی هاست." این نکته بسیار مهمی است که می بایست رسانه های داخلی راجع به آن بپردازند.

داودی اضافه کرد: حیثیت رژیم صهیونیستی در حیفا، تل آویو، فرودگاه بن گورین و عسقلان بود که از بین رفت و این بدین معنی است که ادله‌‌ی استمرار و رد جایی که به آن خاک اسرائیل می گویی از بین رفته است. بنابراین؛ اولین نکته بحث کوچ خواهد بود و این جدی تر از یک موضوع جدی است.

خونبارترین جابه جایی جغرافیایی در طول تاریخ

وی عنوان کرد: برای انتقال یک حکومت با یک جغرافیا و مردمی ساختگی برای یک نقطه جغرافیایی دیگر حداقل 15سال زمان لازم است، آنها زمان زیادی ندارند و شک نکنید این جابه جایی خونبارترین جابه جایی جغرافیایی در طول تاریخ خواهد بود. حتی به مراتب سنگین تر از تبعات جنگ جهانی اول و دوم برای محور متحدین و به پیوست آن موضوع متفقین. اینکه آنها برای آینده استقرار رژیم به کجا فکر می کنند؟ نکته ای است که باید به آن پرداخت.

عملکرد رسانه های بر خط با دفعات قبل قابل مقایسه نیست

اسماعیلی کارشناس و تحلیلگر رسانه در ادامه این گفت و گو درباره عملکرد رسانه های برخط گفت: تاثیر این دوره رسانه های برخط، بر تکثیر پیام گذاری با دفعات قبل قابل مقایسه نیست و انگار برای عملیاتی که صورت گرفته یک پیوست کامل رسانه ای نوشته شده است و این برای افرادی که رصد رسانه ای انجام می دهند، جذابیت داشت.

رسانه ما هاب اتصال با دنیا شد

وی اضافه کرد: شاهد سه نوع عملکرد در حوزه اتفاقات رسانه ای هستیم، که شامل "عملکرد رسانه‌های برخط"، "محتوای رسانه های برخط" و "عملکرد رسانه های اجتماعی" است. رسانه های برخط دو نوع عملکرد داشت. یک. "عملکرد مدیریتی در حوزه رسانه های برخط" مدیریت بررسانه در حوزه ای که اتفاق افتاد، بسیار عجیب بود. اکثر پلتفرم هایی که قابلیت انتقال داشت و شبکه های اجتماعی که از سمت کشورهای ابرقدرت مدیریت می شد، بعضا طبق معمول اقدام به حذف پیام هایی می کردند که در این قالب جا گرفته بود و تولید و منتشر می شد. اینبار نیز همان روند را ادامه دادند اما به جایی رسید که دیگر زورشان به کاربر نرسید و این امر نشان می دهد که عملکرد رسانه ای که برای این اتفاق رقم خورد، بسیار مناسب بوده است. به معنای دیگر دوربین در دست همه شهروندان است و شهروند خبرنگار به معنای واقعی تولید کننده محتوا واقعی و غیرقابل انکار بوده و دنیا در مقابل آن تسلیم است و نمی‌تواند به انکار آن بپردازد. در گذشته اگر با عملیات رسانه ای از سوی صهیونیست ها و سیستم سرمایه داری آنها اعمال می شد اما اینبار از طریق رسانه های برخط دیگر این اتفاق امکان پذیر نبود. به همین دلیل در کشورهای جنوب آفریقا و اروپا مخالفت مردم به شدت علنی می شود و به حملات رژیم صهیونیستی اعتراض می کنند و حق را به مردم مظلوم فلسطین می دهند. این یک رویکرد عجیب رسانه ای است که بر علیه آنها عمل کرد. مورد دوم. "محتوای تولیدی از طریق طرفداران رژیم صهیونیستی" است، شگردی که همیشه رسانه هایی مثل بی بی سی فارسی صورت می گرفت. در شگرد این رسانه ها ابتدا یک واقعیت صددرصد را به مخاطبان ارائه می کردند و کم کم در طول اعلام واقعیت، درصد واقعیت را کاهش می دادند و تحریف صورت می گرفت تا جایی که نمودار در حوزه واقعیت به صفر می رسید و نمودار در حوزه تحریف به صد می رسید. اما مخاطب به دلیل اعتماد به صددرصد واقعیت ابتدایی، این بخش را می پذیرفت. متاسفانه در محتوایی که مجددا در سایه تطهیر صهیونیست تولید می شد، شاهد این ماجرا بودیم. به گذشته تاریخی مراجعه کردند و محتواها کاملا حرفه ای مشخص شده بود و به صورت کاملا قطعی از مباحثی که همگان بر آن اتفاق نظر دارند، آغاز می کردند و به آرامی تحریف در تاریخ را انجام می دادند.

چشم همه مردم به رسانه های ایران بود

اسماعیلی همچنین گفت: عملکرد رسانه در اتفاقی که تغییر مهمی را در کل منطقه ایجاد کرد، بسیار متفاوت بود. اینبار رسانه ما بسیار مستقل و مدیریت شده عمل کرد و کمک کرد که هاب اتصال با دنیا شویم. هرچند رسانه هایی که از طریق کشورهای مختلف مانند ایران اینترنشنال یا رسانه های بی بی سی فارسی و… که سرمایه های بسیاری برای آنها شده بود سعی می کردند تا عملکرد آنها را تطهیر کنند اما تقریبا می توان گفت که چشم همه‌ی افرادی که دنبال اخبار واقعی بودند، به رسانه های ایران بود و این عملکرد قوی است که توانستیم روایت اول را ازآن خود کنیم و این به مدد ارسال تصاویر، اطلاعات و اخبار بود که به کمک آنها توانستیم روایت ها را اصلاح کنیم و برآن اساس واقعیت را به جامعه ارائه دهیم.

وی افزود: ما 150برابر دنیا در برابر معرض حملات رسانه ای هستیم، بنابراین بخشی از این واقعیت ها را در ابتدا به جامعه خود منتقل می کنیم. بخشی دیگر نیز مردمی که از کشورهای مختلف مانند فلسطین، غزه و لبنان رانده و آوره بودند و پیگیر اخبار بودند، از محتوای ما استفاده کردند.

هیمنه و قدرت پوشالی اسرائیل فرو ریخت

اسماعیلی عنوان کرد: اسرائیل آن هیمنه و قدرت پوشالی که در رسانه ها برای خود در ذهن همه دنیا ایجاد کرده بودند، از بین رفت.

وی با بیان اینکه اسرائیل عَلم مظلومیت خود را در رسانه های دنیا برافراشته است، گفت: اسرائیل از مظلومیت خود دم می زند اما حتی یکبار نگفت که همین عملیات را هر روز انجام می داد. با اینکه در کشورمان هیچ روزی بدون خبری از فلسطین سپری نمی شد، طبیعتا به دلیل بمباران رسانه ای که صورت می گرفت بخشی از مردم ما همچنان تحت تاثیر قرار می گرفتند و ما حق داشتیم تا به مردم خود واقعیت را نشان دهیم.

شفایت در را به روی هر سوء استفاده ای بست

اسماعیلی در خصوص موضع گیری افراد مطرح جامعه نسبت به این موضوع گفت: در کشور ما اصولا هر اتفاق کوچکی که می افتد، چاشنی دروغ نیز به آن اضافه شود و بسیاری از افرادسرشناس بدون اینکه پرس و جویی کنند و یا اینکه بدانند این خبر واقعیست یا خیر به انتشار آن می پردازند و می توان گفت که سرمنشاء بسیاری از اتفاقات و اغتشاشات وجود افرادی بود که ناآگاهانه یا آگاهانه به نشر آن می پرداختند. ولی در حوزه اتفاقاتی که در منطقه فلسطین رخ داد، بسیاری از این افراد به دلیل اینکه واقعیت بسیار واضح و روشن بود، نتوانستند هیچ اظهار نظری بکنند. بنابراین؛ این شفایت در را به روی هر سوء استفاده ای بست.

تصویرسازی موفق رسانه های داخلی حرفی برای گفتن نگذاشت

این کارشناس افزود: تصویرسازی موفق رسانه ای یکی از نکات مثبتی بود که باعث شد تا رسانه ها حرفی برای گفتن نداشته باشند. به دلیل تصویرسازی موفق از اتفاقات غزه و فلسطین، جهانیان به مظلومیت فلسطین پی برده اند و پیوست های هنری و رسانه ای خوبی نیز در کنار آن تولید شد و بسیاری از خواننده ها بواسطه تولید آهنگ های بسیار خوب همراهی خود را نشان دادند.

وی به نمادسازی در همه کشورهای اسلامی اشاره کرد و گفت: پاکستان، عربستان، ایران، افغانستان و کشورهای اطراف از جمله ترکیه همگی به تولید محتوایی پرداختند که تقریبا حاوی یک پیام بود. این مشابهت کمک کرد تا این پیام عالم گیر شود. علاوه بر اینکه ما مسلمانان جدای از قیل و قال رسانه، رسانه ای دارم که وعده ای به ما داده، مهمترین رسانه ما قرآن است که در این چند روز استناد به قرآن بسیار مشاهده می شد از جمله آیه "وَ نُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ" به شدت تکرار می شد و این بسیار جذاب بود. باید گفت که یکی از نشانه های ظهور‌‌، افزایش آگاهی و حق پذیری مردم و جامعه است. این اتفاق رسانه ای کمک کرد تا حق پذیری میان مردم گسترش یابد و این امر سبب اتحاد مردم در این خصوص می شود.

اسماعیلی اظهار داشت: سردمدار تمامی این اتفاقات دو کشور آمریکا و انگلیس است که ما همواره به آنها موضع داشتیم و قطعا در این راستا ساکت نخواهند ماند و جانبداری و مدیریت افکار عمومی را از سوی آنها خواهیم دید و بی شک به ادامه عملیات روانی خواهند پرداخت.

گفتنی ست؛ برنامه «امواج شبهه» گفتگویی تخصصی پیرامون ماهیت‌شناسی و رفتارشناسی رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه است که با هدف روشنگری و افشای تکنیک‌های رسانه‌ای است، روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۱۶ به مدت ۶۰ دقیقه از آنتن این شبکه به نشانی موج اف‌ام ردیف ۱۰۳,۵ مگاهرتز پخش می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند نظرات خود را از طریق سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۱۰۳۵ و شماره ۰۹۰۳۹۱۳۴۷۴۴ در پیام‌رسان‌های مجازی به اشتراک بگذارند. این برنامه به سردبیری دکتر علیرضا داودی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی سیده فاطمه شعار، اجرا و کارشناسی محمود شهیدی به روی آنتن می‌رود همچنین در این برنامه فائزه مقدم مسئول دعوت از مهمانان، سیده‌ایمان مسئله‌گو خبرنگار و مائده حیدری به‌عنوان آیتم ساز برنامه امواج شبهه فعالیت می‌کنند.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *