یک آخر هفته خانوادگی به نام ما به کام کولر!

یک آخر هفته خانوادگی به نام ما به کام کولر!

تابستان عجیب دارد زورآزمایی می‌کند. حتی اگر آخر هفته پایتان را از خانه‌ بیرون نگذارید و بست بنشینید جلوی باد کولر، باز هم زور گرما می‌چربد و آنطور که باید خنک نمی‌شوید. اما پیشنهاد آخر هفته‌ ما بسی خنک و گواراست.

یک آخر هفته خانوادگی به نام ما به کام کولر!

گروه زندگی: تابستان عجیب دارد زورآزمایی می‌کند. حتی اگر آخر هفته پایتان را از خانه‌ بیرون نگذارید و بست بنشینید جلوی باد کولر. کولر را هم بی‌اندازید به جان برق و بگذاریدش روی دور تند، بازهم زور گرما می‌چربد و آنطور که باید خنک نمی‌شوید. اما پیشنهاد آخر هفته‌ما بسی خنک و گوارا است. آنقدر که وسط تابستان جان‌سوز، خنکای بهار را تجربه می‌کنید و سرمای هوا می‌نشیند روی صورتت‌تان! البته قرار نیست مسیر دور و درازی را بروید. نسخه‌ای که این بار برایتان پیچیده‌ایم یک سفر یک روزه است که فاصله چندانی هم با تهران ندارد. پس بار و بندیل ببندید تا هم تن‌تب‌دارتان جانی تازه کند، هم کولر خانه از آخر هفته‌اش استفاده کند و چندساعتی را استراحت کند.

خرج اضافی روی دست خودتان نگذارید!

مقصد که مشخص است روستای «برگ‌جهان» یکی از بکرترین روستاهای ایران در 13کیلومتری لواسان. فقط مانده بار و بندلی جمع کنید و راه بیفتید. البته همین اول خدمت‌تان عرض کنیم که دوام این سفرهای یک روزه و خانوادگی به اقتصادی بودنش است. بی‌تعارف اگر بخواهیم بگوییم یعنی برای سفر یک روزه‌تان همان میان وعده‌ها و خوراکی‌هایی را بردارید که در طول روز در خانه‌تان مصرف می‌کنید. خوراکی‌ هایی اضافه و خریدهای زیاد سفرتان را تک‌بعدی می‌کنند و خرج اضافی روی دست‌تان می‌گذارند. واقعیت این است که یک میان وعده ساده حتی مثل نان و پنیر در دل طبیعت و در یک فضای خانوادگی آنقدر می‌چسبد و مزه‌اش به جان می‌نشیند که قابل وصف نیست.

یک فلاسک چای، زیرانداز، خوراکی و میان‌وعده، بساط صبحانه و هرآنچه که موردنیاز سفر یک روزه‌تان است بردارید تا بزنیم به دل جاده. البته پیشنهاد می‌کنیم سبک سفر کنید. راستی هوای برگ جهان خنک است. اگر از آن دسته از افرادی هستید که سرما زود به جانتان می‌نشیند، لباس گرم هم بردارید. روستایی که عازمش هستیم یک آبشار نیز در دل خودش جای داده پس وسایل آب‌تنی هم فراموش نشود. برای ناهار هم عجله نکنید پیشنهاد دلچسبی برایتان داریم.


خوراکی‌‍های اضافه و خریدهای زیاد سفرتان را تک‌بعدی می‌کنند و خرج اضافی روی دست‌تان می‌گذارند.

لذت مسیر و بازی مسافرتی!

از نعمت صبح غافل نشوید. اول وقت راه بیفیتد که فرصت بیشتری برای گردشگری در این روستای بکر را داشته باشید. وسایل را دوباره چک کنید. از سلامت ماشین مطمئن شوید. چراغ‌های خانه و البته کولر را خاموش کنید و بسم‌الله بگویید و سفر را آغاز کنید. راستی گردش در دل طبیعت دسته جمعی طعم و مزه دیگری دارد. می‌توانید از روز قبل میزبان یکی از دوستان یا اقوام در این سفر خانوادگی باشید.
برای اینکه چندساعتی را در برگ‌جهان کنارهم باشیم. باید بزرگراه بابایی را به سمت شرق برویم تا به خروجی لشگرک برسیم، از آنجا تا لواسان را رانندگی کنیم و بعد از آن به سمت روستای افجه می‌رویم؛ سپس از مسیر باریک و پر پیچ و خم کوهستانی از افجه به سمت برگ جهان حرکت خواهیم کرد. در مجموع مسافتی حدود 49 کیلومتر را برای رسیدن به برگ جهان در اطراف تهران طی خواهیم کرد. البته لذت از مسیر هم بخشی از سفر خانوادگی است که نباید از دستش داد. 20سوالی، اسم فامیل شفاهی، هوپ، زو و… از بازی‌هایی است که یک ماشین کسل و خسته‌کننده را به یک مسافرت شاد و پر از تجربه تبدیل می‌کند. بساط صبحانه هم یک جا میان زیبایی های مسیر پهن کنید تا پدر خانواده هم بعد از کمی رانندگی استراحت کند.


برگ جهان یکی از قدیمی‌ترین و بکرترین روستاهای لواسان است.

یک اکتشاف تاریخی در دل طبیعت!

مقصد شما یکی از قدیمی‌ترین و بکرترین روستاهای لواسان است. طوری که در سفر یک روزه‌تان هم می‌توانید از معجزه و زیبایی طبیعت بهره‌مند شوید و با هم آثار باستانی و تاریخی در این روستا آشنا شوید. درختان قطور و کهنسال برگ جهان، سکه‌ها و سفالینه‌ها و قطعات ناقص ظرف‌های سفالی متعلق به عصر آهن که از این روستا کشف شده است، مهر تاییدی بر قدمت زیاد آن است. البته در گذر زمان بافت قدیمی و روستایی برگ‌جهان، کمتر به جا مانده و جایش را به ساختمان‌های لوکس و لاکچری امروزی داده. اما کوچه‌باغ‌ها و باغچه‌های سرسبز و رنگارنگ روستا همان نشاط و حال و هوای روستایی را حفظ کرده‌اند و هنوز هم یکی از پرطرفدارترین منطقه توریستی و گردشگری اطراف تهران محسوب می‌شود. البته بناهایی هم از دوره ساسانی که به ثبت آثار ملی نیز رسیده‌اند در برگ‌جهان وجود دارد که بعد سری هم به آنها می‌زنیم فعلا تا دیر نشده فکر ناهار باشیم!


کوچه‌باغ‌ها و باغچه‌های سرسبز و رنگارنگ روستا نشاط و حال و هوای روستایی را حفظ کرده‌اند

یک ناهار هیجان‌انگیز محلی!

روستای برگ‌جهان معروف است به باغ‌های سرسبز و کوچه باغ‌هایی که جان می‌دهند برای پیاده‌روی! به برگ‌های هزار و یک رنگش. اصلا برای همین به این اسم معروف است. اهالی روستا می‌گویند:« برگ جهان در اصل «بلگجان» یعنی جایی پر از برگ بوده.» روستاییان معمولا در فصل تابستان محصولات‌شان را در این کوچه باغ‌ها به فروش می‌رسانند. بعد از گشت و گذار در روستا. بساط ناهار را آماده کنید. پیشنهاد ما برای یک ناهار خانوادگی در دل طبیعت، آب دوغ خیار است. چون شغل بیشتر مردم برگ جهان دامداری و کشاورزی است، ماست و دوغ‌های ارگانیک و زبان زدی دارند.

گردوهای کوهستانی برگ جهان نیز به خاطر چربی بالایی که دارند معروف هستند. اگر برایتان مقدر است چند قلم از وسایل مورد نیاز ناهار خانوادگی‌تان را از محصولات برگ‌جهان بخرید تا طعم دلچسب‌تری داشته باشد. هنگام گشت‌و گذار در روستا حتما بوی نان محلی و فطیر برگ‌جهان که زنان روستایی در تنورهای سنتی خانه‌شان می‌پزند مشام‌تان را پر می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم ناهار را با این فطیرهای تازه و محلی میل کنید!

از خانم‌های روستایی بخواهید که نان پختن را به شما و خانواده‌تان هم یاد بدهند و در روستای برگ‌جهان پختن نان محلی در تنورهای سنتی را تجربه کنید و لذتش را به کام بچه‌ها بنشانید تا با نان‌هایی که خودشان پختند غذا را میل کنند.


آب دوغ خیار یکی از سالم‌ترین غذاهایی است که در روزهای گرم سال می‌توانید میل کنید

یخبندان آبشار برگ جهان در دل تابستان!

تا زیبایی‌های روستا از تاریکی هوا غافل‌تان نکرده، بعد از یک چرت کوتاه در همان ابتدای روز راهی آبشار زیبای برگ جهان شوید. اصلا برگ جهان نیمی از زیبایی‌اش را مدیون همین آبشار است. اول از همه این را بگویم که برای بازدید از آبشار باید پیه یک ساعت و نیم پیاده‌روی را به تن خود بمالید. البته در مسیر آن‌قدر مناظر دل‌فریب می‌بینید که سختی راه را به کلی فراموش خواهید کرد.

برای رفتن به نزدیکی این آبشار باید به‌سمت شمال شرق روستا بروید و با گذر از کوچه‌پس‌کوچه‌های پیچ‌درپیچ خودتان را به مسیر صعود به کوه‌ سرسیاه غار یا سیاه‌چال نزدیک کنید. البته در مسیر گیاهان دارویی خوردو مثل آویشن، پونه، کاسنی، کاکوتی، ختمی، خارپنبه، چای کوهی و… وجود دارد که می‌توانید دقایقی را با بچه‌ها مشغول چیدن‌شان شوید و یک چای خوشمزه به انتخاب خودتان با این گیاهان درست کنید. از طرفی درختان سیب، گردو، زردآلو، گیلاس، آلبالو، هلو قطعا مسیر را برایتان دلچسب‌تر و خوشمزه‌تر خواهند کرد. لطفا شماهم قدرددان طبیعت باشید و مواظب باشید ناخواسته آسیبی به پیکرش وارد نکنید.

در میان راه کوه سیاه چال چند آبشار کوچک را می‌بینید. برای رسیدن به آبشار اصلی به یک دوراهی می‌رسید که یک سر آن به رودخانه برگ جهان ختم می‌شود. همین راه را پیش بگیرید و در خلاف جریان آب حرکت کنید تا آبشار را ببینید. اگر مجهز نیستید و به همراه بچه‌ها شرایط کوهنوردی را تا سر رودخانه برگ جهان ندارید می‌توانید کنار آبشار‌های کوچک از طراوت و خنکی آب استفاده کنید.


برگ جهان نیمی از زیبایی‌اش را مدیون همین آبشار است.

بازمانده‌هایی از تاریخ از صدها سال پیش در دل برگ جهان!

زیبایی‌های طبیعت نوش‌جان‌تان حالا بیایید تا تاریخ را به چشم ببینیم. روستای برگ‌جهان در دلش آثارتاریخی زیادی را جای داده. آثاری که در این سفر یک روزه می‌توانید از آن بازید کنید!

«تکیه سرده برگ جهان»: اولین مسجدی که در روستای برگ جهان ساخته شد همین تکیه سرده است که برای مردم برگ جهان اهمیت و قداست خیلی زیادی دارد. تا همین صد سال گذشته تنها حسینیه‌ای که در روستا وجود داشت همین تکیه بود که در مراسم‌ها عزاداری، مردم از روستاها و محله‌های اطراف در آنجا دور هم جمع می‌شدند.

«قلعه دختر»: یا «قلعه بند» که مردم محلی روستا به آن «قزل ماما» هم می‌گویند، اسم آتشکده‌ای از دوره ساسانی در روستای برگ جهان است که حالا جز چند دیوار و طاق مخروبه چیزی از آن باقی نمانده است. این قلعه از آثار تاریخی مهم این روستاست که در فهرست آثار ملی ایران هم ثبت شده است.

« تپه تِنگِل‌خانه»: اگر به قسمت غربی روستا بروید تپه تِنگِل‌خانه را از دور هم می‌بینید. این تپه حدود ۱۲۰ متر طول و ۴۵ متر ارتفاع دارد و وقتی به بالاترین قسمت آن می‌روید همه باغ‌ها و مزرعه‌های روستا زیر پایتان است. اگر از اهالی روستا درباره تنگل‌خانه سوال کنید، به شما می‌گویند که این تپه صدها سال پیش یک قلعه و دژ مستحکم بوده است که مردم روستا هنگام خطر یا حملات دشمن در آنجا پناه می‌گرفتند.

«زندان‌خانه لار»: یا غار خمیره یکی دیگر از جاهای دیدنی برگ جهان است که در قسمت شمال غرب روستا قرار گرفته است. این زندان با زندان‌های امروزی که می‌شناسید کمی متفاوت است؛ این زندان‌خانه به‌شکل یک غار در ارتفاعات کوه‌های برگ جهان کنده شده که در زمان‌های دورتر محل بازداشت و تبعید مجرمان بوده است. طول این غار ۳۰ متر و طول و عرض دهانه آن ۲ متر است و داخل غار چند مسیر فرعی با عمق کم وجود دارد.

امامزاده اسماعیل (ع): بنای قبلی بقعه با قدمت حدود ۷۰۰ سال به قرن ششم و هفتم هجری باز می‌گردد از جنس سنگ و ساروج بود که نشان از یکی از میراث های باارزش گذشته دارد که اکنون جای خود را به بنایی با پلان مربع شکل و گنبدی مخروطی با پوشش شیروانی داده است که حدود ۵۰ متر مربع مساحت دارد. بنای بقعه در سالهای اخیر بازسازی گردیده است.


بنای قبلی بقعه با قدمت حدود ۷۰۰ سال به قرن ششم و هفتم هجری باز می‌گردد

حسن ختام شیرین سفر با چاشنی کلید اسرار !

امیدواریم نسخه یک روزه ما برای شادی شما و اهل خانواده را امتحان کنید و عکس‌ها و لحظات تکرار نشدنی‌ای را ثبت کنید اما اینکه فرزندان ما یاد بگیرند به عنوان یک گردشگر سودآور باشند برای اهالی یک منطقه نه آسیب‌زا. طبیعت خط قرمزشان باشد و نفس‌شان به نفس طبیعت گره بخورد که نکند آزاری بر آن وارد شود. اینکه خانواده را برای تفریح ترجیح دهند و در بستر خانواده سالم خوش بگذرانند. همه و همه وابسته به رفتاری است که شما به عنوان والدین خواهید داشت. حیف است این تفریح ‌های خانوادگی فقط فرصتی برای گشت‌و گذار باشد به عنوان والدین هوشمند از این فرصت‌ها به عنوان کلاس درس مفاهیمی استفاده کنید که در لغت آنچنان تاثیری ندارد !

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *