8 ماه دریانوردی بدون دل‌نگرانی از حمله دزدان دریایی

8 ماه دریانوردی بدون دل‌نگرانی از حمله دزدان دریایی

ناوسروان عرشه محمد افسری فرمانده دوم ناوشکن دنا می‌گوید: نیروی دریایی ایران با اقتداری که دارد، طی 8 ماه دریانوردی ترس و دلهره‌ای از این قضیه نداشتیم که دزدان دریایی حمله کنند و هیچ‌کس هم این جسارت را به خودش نداد که به ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش تعدی کند.

8 ماه دریانوردی بدون دل‌نگرانی از حمله دزدان دریایی

خبرگزاری فارس – کرمان؛ مهسا حقانیت: ناوبان‌یکم رضا سالاری، ناوسروان محمد افسری، ناوسروان محمد علیپور، ناوبان‌سوم محمد احمد‌زاده، ناوبان‌یکم اکبر میرصوغانی، ناوبان‌یکم اصغر مسلمی و کارمند حامد پورمنعمی 7 جوان برومند استان کرمان هستند که سوار بر


7 نفر از دریانوردان ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش «کرمانی» هستند.

متشکل از ناوشکن تمام ایرانی دنا و ناوبندر مکران پس از ۸ ماه دریانوردی و طی بیش ۶۵ هزار کیلومتر مسیر دریایی که با هدف طی یک دور ۳۶۰ درجه دور کره زمین بود به کشور بازگشتند.

پیام صلح و دوستی ایران را به جهانیان رساندیم

ناوسروان عرشه محمد افسری فرمانده دوم ناوشکن دنا که از جوانان سیرجانی‌ست، می‌گوید: تمام اقیانوس‌های کره زمین را در ۸ ماه پیمایش کردیم و در ۵ بندر خارجی هند، اندونزی، آفریقای جنوبی، برزیل و عمان پهلو گرفتیم.

وی ادامه می‌دهد: با پیام صلح و دوستی از طرف جمهوری اسلامی به جهانیان بعد از ۸ ماه به‌خاک کشور برگشتیم مانند پازلی که از خاک ایران جدا شد و بعد از چرخش به دور زمین دوباره به جای خودش برگشت.

افسری می‌گوید: مردمی که با ما برخورد داشتند از این موفقیت خوشحال بودند و این اقتدار را سهم خودشان می‌دانستند، حتی کشورهای همسایه هم خودشان را در این افتخار سهیم می‌دانستند و برای این خوشحال بودند که کشوری از شرق آسیا توانسته دور دنیا را با ناوگروه برود.

وی خاطرنشان می‌کند: دور دنیا در ۸ ماه با ناوگروه دنا و مکران افتخاری بود که نصیب نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و مردم ما شد.

از دزدان دریایی نمی‌ترسیم

افسری ادامه می‌دهد: عملکرد ناوشکن دنا نشان داد، هرکجای دنیا که نیاز باشد، نیروهای مسلح و نیروی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی می‌توانند، حضور داشته باشند.

از او می‌پرسم در ۸ ماهی که در دریا حضور داشتید، آیا دل‌نگران حمله دزدان دریایی نبودید، افسری می‌گوید: الحمدالله نیروی دریایی ایران با اقتداری که دارد، ترس و دلهره‌ای از این قضیه ندارد که دزدان دریایی حمله کنند و هیچ‌کس هم این جسارت را به خودش نداد که به نیروی دریایی ایران تعدی کند.


رایان سه روزه بود که پدرش برای سفر 8 ماهه با ناوشکن دنا راهی دریا شد.

پیام فرمانده دوم ناوشکن دنا به مردم ایران این است: مردم ما آسوده باشند، نیروهای مسلح و ارتش جمهوری اسلامی با اقتدار از منافع ایران دفاع می‌کنند.

دریانوردان ایرانی چه غذاهایی می‌خوردند؟

افسری که هنگام رفتن به ماموریت فرزندش تنها سه روزه بوده است، همچنین خاطراتی از سفر دریایی ۸ ماهه خود را تعریف می‌کند: سه توفان سهمگین را پشت سر گذاشتیم، یکی از توفان‌ها قبل از ورود به اقیانوس آرام جنوبی بود و با اینکه ناوشکن ما ۴۰ درجه به چپ و راست خوابیده بود، اما نیروها مشغول کار خودشان بودند و برای ناهار قورمه سبزی درست می‌کردند. از قورمه‌سبزی، قیمه، آبگوشت، جوجه کباب و کوبیده تا استامبولی، عدسی و لوبیا درست می‌کردیم و می‌خوردیم.

ناوشکن دنا «قهرمان» است

همچنین ناوبان‌یکم اکبر میرصوغانی نیز از جوانان برومند شهرستان رابُر است، بر این نکته تاکید می‌کند که باید بگوییم و بنویسیم «ناوشکن قهرمان دنا»، او می‌گوید: در حالی با ناوشکن قهرمان دنا دور دنیا را رفتیم که در تحریم بودیم.

وی بیان می‌کند: ۷ نفر از جوانان استان کرمان در این ماموریت ۸ ماهه حضورداشتند که ۵ نفر در ناوشکن دنا و ۲ نفر هم ناوبندر مکران حضور داشتند.

میرصوغانی از اتحاد و دوستی بین پرسنل ناوشکن دنا و ناوبندر مکران سخن به‌میان می‌آورد و می‌گوید: پرسنل به صورت زنجیروار با هم بودند تا دریانوردی به‌خوبی سپری شود.

دیدار پدر دختری بعد از 8 ماه

وی بیان می‌کند: زمانی که در دریا بودیم، فرزندان تعدادی از همکاران به‌دنیا آمدند و ما از پدر شدن دوستان‌مان و صحیح و سالم بودن بچه‌ها شاد می‌شدیم.


پهلوگیری ناوشکن دنا در بندرعباس

میرصوغانی در پایان سخنان خود خاطرات نخستین دیدار خود بعد از سفر دور دنیا را تعریف می‌کند: سه تا دخترهایم وقتی بعد از ۸ ماه من را دیدند، برای چند دقیقه در آغوشم ماندند و گریه شوق می‌کردند و می‌گفتند، دل‌مان تنگ شده است و از اینکه همه دریانوردان صحیح و سالم به کنار خانواده برگشتند، همه ما شاد بودیم.

پایان پیام/۸۰۰۱۹/ب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *