آتش‌افروزی در منطقه تبعات سختی برای آمریکا دارد

آتش‌افروزی در منطقه تبعات سختی برای آمریکا دارد

از اظهارات مقام‌های آمریکایی و غربی برمی‌آید دریافته‌اند تبعات تنش‌زایی در منطقه آنها را نیز دچار مشکلات اساسی می‌کند. آمریکا نگران افزایش ناامنی دریایی است، آنها مطمئن هستند با گسترش جنگ امنیت کشتی‌های حامل سوخت به‌وسیله انصارالله تضمین شدنی نیست و این موضوع به افزایش قیمت نفت و انرژی می‌انجامد.

آتش‌افروزی در منطقه تبعات سختی برای آمریکا دارد

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در اظهاراتی گفت: آمریکایی‌ها به ما پیام دادند و خواستار خویشتن‌داری و گسترش ‌نیافتن جنگ شدند. ما به آمریکا جواب می‌دهیم دنبال گسترش جنگ نیستیم، اما خویشتن‌داری یک جانبه نیست. شما نمی‌توانید به حزب‌الله بگویید خویشتن‌داری کن و بعد به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی بگویید هر جنایتی خواست انجام دهد.

وی افزود: ماه پیش در نیویورک به سیاستمداران سابق آمریکایی گفتم، اگر کشوری بیاید منطقۀ منهتنِ نیویورک را اشغال کند، واکنش آمریکا چه خواهد بود؟ به وزیر امور خارجه ایرلند که حامل پیامی از طرف غربی‌ها بود گفتم، لطفاً به طرف‌های آمریکایی بگویید منصفانه قضاوت کنند، ما به نیروها دستور نمی‌دهیم،‌ آنها راساً تصمیم می‌گیرند. اگر جنایت متوقف نشود،‌ جبهه‌های جدید گشوده خواهد شد.

سید رضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل بین‌الملل درباره تذکر جدی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان به دولتمردان آمریکایی مبنی بر تحمیل خسارت‌ های سنگین به آمریکا در صورت ورود آنها به درگیری منطقه ای و رویکرد واشنگتن نسبت به این موضوع به «راهبرد معاصر» گفت: تردیدی وجود ندارد آمریکایی ها در رابطه با گسترش جنگ در منطقه ملاحظات قابل توجهی دارند، یعنی به این موضوع واقف هستند مشارکت در جنگ و حمایت نظامی از رژیم صهیونیستی به افزایش شدید قیمت انرژی منجر می‌شود.

وی افزود: آمریکا و هم پیمانان اروپایی‌اش نسبت به افزایش نرخ انرژی و تأمین آن بسیار حساس هستند، بنابراین به سمتی حرکت نمی‌کنند که بحران انرژی در عرصه بین‌الملل چالش‌زا شود.

کارشناس مسائل بین‌الملل عنوان کرد: دسترسی نداشتن اروپا به گاز روسیه به ویژه در آستانه نزدیک شدن به فصل زمستان قطعاً آمریکا و اروپا را دچار مشکلات عدیده‌ای خواهد کرد. ممکن است برخی اینگونه بیان کنند آمریکا یا اروپا به تأمین انرژی از منطقه غرب آسیا نیاز ندارند، اما این تحلیل درست نیست. بخشی از نیازهای انرژی آمریکا از منطقه تأمین می‌شود و آمریکا مایل نیست هم‌پیمانان اروپایی اش به دلیل افزایش قیمت انرژی ناشی از گسترش‌ جنگ در غرب آسیا زیر فشارهای جدی قرار بگیرند.

صدرالحسینی یادآور شد: آمریکا به این موضوع واقف است آتش افروزی در منطقه هزینه‌های قابل توجهی بر مراکز دیپلماتیک این کشور وارد می‌کند‌. وقتی مقاومت‌ عراق اعلام کرد در صورت کمک آمریکایی‌ها به رژیم صهیونیستی تمامی پایگاه‌های این کشور را در عراق زیر حملات سنگین خود قرار می‌دهد، واشنگتن می‌دانند نمی‌تواند خطر کند.

وی درباره نگرانی‌های آمریکا از ورود همه جانبه محور مقاومت به جنگی علیه این کشور و رژیم صهیونیستی گفت: آمریکا نگران افزایش ناامنی دریایی است، آنها مطمئن هستند با گسترش جنگ امنیت کشتی‌های حامل سوخت به وسیله انصارالله تضمین شدنی نیست؛ موضوعی که به صورت مستقیم به افزایش قیمت نفت و انرژی می‌انجامد و اختلالات قابل توجهی برای آمریکا در منطقه ایجاد می‌کند.

کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: فعال شدن گروه‌ها و جریان‌های ضد آمریکایی در منطقه به شدت به زیان آمریکا تمام می‌شود، زیرا این جریان‌ها می‌توانند به بسیاری از مراکز امن آمریکا حمله‌ و هزینه بالایی را به این کشور تحمیل کنند، به همین دلیل مراقب هستند تنش بالا نگیرد و وضعیت به سمت وخامت نرود.

وی افزود: هر چند آمریکایی‌ها 10 روز گذشته با اتخاذ مواضع سرسختانه در قبال حمله حماس به جانب‌داری از رژیم صهیونیستی پرداختند و ناو جنگی عازم منطقه کردند، اما با گذشت زمان شاهدیم آمریکایی‌ها به بیانیه دادن و برافراشتن پرچم‌ها در راستای همراهی با رژیم صهیونیستی اکتفا و عنوان کردند حداکثر ۸ میلیارد دلار بابت حمایت از این رژیم پرداخت می‌کنند.

صدرالحسینی گفت: این کمک نظامی در حالی است که آمریکا در سال‌های اخیر در پرداخت ۳ میلیارد دلاری که به صورت مستقیم به ارتش رژیم صهیونیستی می‌دهند، ناتوان بوده و نتوانسته آن را به صورت کامل پرداخت کند، لذا آمریکایی‌ها کاملاً واقف به تبعات توسعه جنگ در منطقه هستند و موارد افزایش تنش در منطقه را به خوبی می‌شناسند.

وی عنوان کرد: سران آمریکایی‌ این موارد را با اروپایی‌ها در میان گذاشته‌اند، به طوری که از اظهارنظر مقام‌های آمریکایی از جمله‌ جو بایدن و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه که ابتدا از اعزام نیروی نظامی به اراضی اشغالی سخن گفتند، اما اینک به همراهی کلامی با این رژیم اکتفا کردند، می‌توان دریافت غربی‌ها می‌دانند تبعات آتس افروزی در منطقه آنها را دچار مشکلات اساسی می‌کند‌‌.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *