آرایش نیروی دریایی آمریکا در منطقه +نقشه

آرایش نیروی دریایی آمریکا در منطقه +نقشه

ناوگان نیروی دریایی آمریکا از خلیج فارس تا دریای سرخ و شرق مدیترانه، در مجاورت جغرافیای محور مقاومت، مستقر است.

آرایش نیروی دریایی آمریکا در منطقه +نقشه

فارس پلاس؛ روایت روز – نیروی دریایی آمریکا از ۱۵ مهرماه نسبت به تقویت ناوگان نظامی خود در مجاورت جغرافیا محور مقاومت، اقدام کرده است. آرایش نیروهای آمریکا طی ۶۰ روز اخیر چندین مرتبه تغییر کرده است. آخرین داده‌های آشکار از ناوگان نیروی دریایی ایالات متحده نشان می‌دهد که این ناوگان از خلیج فارس تا دریای سرخ و شرق مدیترانه مستقر است.


آخرین آرایش استقرار ناوگان اعزامی ارتش آمریکا پس از عملیات طوفان الاقصی

۱: مدیترانه شرقی: ناو هواپیمابر USS Gerald Ford با حروف CVN-78 در نقشه نشان داده شده است. گروه ضربت ناو هواپیمابر فورد (Ford) متشکل از رزمناو نرماندی، ناوشکن توماس هادنر، ناوشکن رامیج، ناوشکن کارنی، ناوشکن روزولت است.[1] ناو فورد بزرگترین ناو هواپیمابر جهان است که طی ۶۰ روز اخیر در منطقه مدیترانه شرقی مستقر است. ناو USS Mount Whitney نیز از ناوگان ششم آمریکا به این منطقه اعزام شده است. ناوگان ششم آمریکا در ایتالیا مستقر است.

۲: خلیج فارس: ناو هواپیمابر USS Eisenhower با حروف CVN-69 در نقشه نشان داده شده است. گروه ضربت ناو هواپیمابر آیزنهاور (Eisenhower) متشکل از ناوشکن گرِیولی، ناوشکن میسون و رزمناو فلیپین سی می‌باشد. این ناو هواپیمابر ابتدا به گروه ضربت ناو هواپیمابر فورد (Ford) در مدیترانه شرقی پیوست.

آیزنهاور روز چهارم نوامبر (۱۳ آبان)از کانال سوئز عبور کرد و وارد دریای سرخ شد. همانگونه در نقشه مشخص است، گروه ضربت آیزنهاور (Eisenhower) طی سه هفته اخیر با ادامه مسیر از تنگه باب المندب به سمت تنگه هرمز حرکت کرده است. آیزنهاور روز پنجم آذر به همراه رزمناو فیلیپین‌‎سی (CG-58)،، ناوشکن استتم (DDG-63)، گرِیولی (DDG-107) و فریگیت لنگدوک (D-653) فرانسه وارد خلیج فارس شد. [2]

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران روز بعد از ورود آیزنهاور به خلیج فارس گفت: « همین دیروز که ناو هواپیمابر آنها وارد خلیج فارس شد به تمامی سوالات ما به محض وارد شدن، پاسخ دادند و حجمی از قایق ها را در جلوی خودشان دیدند سریعا به سمت جنوب خلیج فارس رفتند و در آبهای جنوبی خلیج فارس و در آبهای کشورهای همسایه تردد کردند. ما پهپادهایمان بالای سر آنها بود و اخطار دادیم که بالگردشان باید بنشیند و تاکید کردند که بالای سر ناو خودمان هستیم و به دستورات ما تمکین کردند. ما از همه تحرکات آنان فیلم و عکس داریم و این بار که وارد شدند نسبت به بار قبل تمکین بسیار بیشتر و همکاری خوبی داشتند.»

لازم به ذکر است که این حضور تغییری در موازنه قدرت در خلیج فارس نخواهد داشت. زیرا نیروی دریایی سپاه سال ۱۳۹۴ در مقابل دیدگان ۲ ناو هواپیمابر با ۱۵۰ هواپیما و ۵ ناوشکن در خلیج فارس، اقدام به بازداشت ۱۰ نیروی متجاوز آمریکایی کرد. این موضوع نشان می‌دهد که ورود آیزنهاور به خلیج فارس صرفاً یک نمایش نظامی است.

۳: دریای سرخ: ناو گروه آبی-خاکی باتان (Bataan) با حروف LHD-5 در نقشه نشان داده شده است. این ناوگروه در تابستان ۱۴۰۲ برای مقابله با نیروی دریایی سپاه به خلیج فارس اعزام شده بود. اکنون قریب به یک ماه است که در دریای سرخ مستقر می‌باشد.

ناو جنگی «USS Bataan» به همراه دو کشتی جنگی دیگر به نام‌های «USS Mesa Verde» و «USS Carter Hall» عضو این ناو گروه هستند. البته کشتی جنگی «USS Mesa Verde» درحال حاضر در مدیترانه حضور دارد اما ناوشکن کارنی از گروه ضربت ناو فورد (Ford) در دریای سرخ مستقر شده است.


آخرین وضعیت ناوگان جنگی آمریکا در سطح جهان

«هادی معصومی زارع» از کارشناسان امور آسیای عربی پس از سفر وزیر خارجه عمان به ایران نوشت: «سفر وزیر خارجه عمان به ایران رسماً برای انتقال این پیام از آمریکایی‌ها بود که در صورت ادامه حملات انصارالله به منافع اسرائیل، آمریکا به صورت مستقیم به مواضع و منافع این جنبش حمله‌ور خواهد شد.»

به نظر می‌رسد تهدیدات آمریکا چندان تاثیری بر یمنی‌ها نداشته است. سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن روز چهارشنبه ۱۵ آذر از اجرای یازدهمین عملیات علیه مواضع رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی خبر داد. سرتیپ سریع در پایان نیز بر تداوم عملیات نظامی علیه اسرائیل و جلوگیری از تردد کشتی های اسرائیلی در دریای عرب و سرخ تاکید کرد.[3]

[1]:centcom.mil/MEDIA/PRESS-RELEASES/Press-Release-View/Article/3551728/us-moves-carrier-strike-group-to-eastern-mediterranean

[2]:twitter.com/CENTCOM/status/1728899895602679992

[3]:iswnews.com/110503​

پایان پیام/.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *