آمریکایی‌ها دست از سر تیک‌تاک بر نمی‌دارند

آمریکایی‌ها دست از سر تیک‌تاک بر نمی‌دارند

قانونگذاران آمریکایی چندماه پیش در جلسه استماعی تقریباً 5ساعته، نشان دادند تیک‌تاک به میدان اصلی جنگ بین آمریکا و چین تبدیل شده است. اکنون هم بعد از گذشت چندماه و بلاتکلیفی لایحه آمریکا در این خصوص، یک ادعای جدید را مطرح می‌کنند.

آمریکایی‌ها دست از سر تیک‌تاک بر نمی‌دارند

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، پلتفرمی که ابتدا در چین طراحی و پیاده‌سازی شد، به آمریکا پا گذاشت و در چندین سال اخیر به سرعت جوانان و بزرگسالان آمریکایی مجذوب خود ساخت. تیک تاک با امکان ایجاد و به اشتراک گذاری ویدئوهای کوتاه، به فناوری مشهوری در جوامع آمریکا تبدیل شده است. اما محبوبیت برای این پلتفرم آنقدرها هم شانس کافی را نیاورد تا جایی که مقامات این کشور با ادعاهای جاسوسی چین از آن ها و نگرانی در مورد امنیت یقه این پلتفرم را گرفتند.

این پلتفرم چینی که میلیون آمریکایی را به خود جذب کرده و در آنجا بسیار طرفدار دارد، اکنون مورد غضب سناتورها قرار گرفته است، آن ها به بهانه‌های مختلفی از جمله امنیت ملی و تأثیر آن بر رقابت فناوری، فشارهایی را بر تیک تاک اعمال کرده و در نهایت کند شدن لایحه در مورد آن را به لابی‌گری این پلتفرم نسبت داده‌اند.

در این راستا سناتورها لایحه سرکوب تیک تاک را معرفی کردند؛ رئیس کمیته اطلاعات سنا از این قانون حمایت کرده و خبر داده که قانونگذاران در حال بررسی تغییراتی برای رفع نگرانی‌ها در مورد لایحه‌ای هستند که به دولت بایدن اختیارات جدیدی برای ممنوعیت تیک تاک متعلق به چین می‌دهد.

در این میان مارک وارنر سناتور دموکرات آمریکایی ادعا کرده که پس از معرفی قانون محدودیت، لابی‌ها علیه آن توسط اپلیکیشن ویدیوی کوتاه متعلق به بایت دنس، قدری از شتاب آن ها در جهت تصویب این قانون کاسته است و اکنون برخی از قانونگذاران پیشنهادی درباره یک سری اصلاحات دارند تا به صراحت آن را روشن کنند. برخی از این پیشنهادات شامل مشخص کردن گروه تحت تاثیر این پلتفرم می شود.

قانون تایید شده توسط کاخ سفید به وزارت بازرگانی اختیارات جدیدی برای بررسی، مسدود کردن و رسیدگی به طیف وسیعی از معاملات مربوط به فناوری اطلاعات و ارتباطات خارجی که خطرات امنیت ملی را به همراه دارند، اعطا می‌کند.

سناتور وارنر آمریکایی ادعا دارد که تیک‌تاک 100 میلیون دلار را برای لابی هزینه کرده و مقداری از شتاب آن ها را کاهش داده است. به گفته این سناتور تصویب این لایحه در ابتدا برای آن ها خیلی آسان به نظر می رسیده و دولت بایدن در ماه مارس از مالکان چینی تیک تاک خواست سهام خود را واگذار کنند یا با تحریم ایالات متحده مواجه شوند. تلاش‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا برای ممنوعیت تیک تاک در سال 2020 توسط دادگاه‌های ایالات متحده مسدود شد.

آمریکایی ها که در مورد سه یا چهار برنامه دیگر منتشر شده‌ تحت کنترل چین نگرانند، به دنبال فرآیندی برای مقابله با آن ها هستند. از طرفی تیک تاک که بیش از 150 میلیون آمریکایی از آن استفاده می‌کنند، می‌گوید که بیش از 1.5 میلیارد دلار برای تلاش‌های سختگیرانه امنیت داده‌ها هزینه کرده و اتهامات جاسوسی را رد می‌کند.

این شرکت در حال مبارزه با ممنوعیت ایالت مونتانا است که قرار است از اول ژانویه(11دی) اجرایی شود. یک قاضی جلسه استماع 12 اکتبر(20مهر) را در مورد درخواست تیک تاک برنامه ریزی کرده است.

شو چو، مدیر اجرایی تیک‌تاک هم در کنگره آمریکا با سوالاتی در مورد رابطه این برنامه با شرکت مادرش و نفوذ چین بر این پلتفرم مواجه شد. قانونگذاران جمهوری خواه و دموکرات بارها از چو پرسیدند که آیا تیک‌تاک از طرف دولت چین از آمریکایی ها جاسوسی می کند یا خیر، صحبت های او را قطع کردند و با عصبانیت از او پاسخ های بله یا خیر خواستند.

در ادامه برخی از سوال هایی که از تیک تاک پرسیده شد را لیست کرده ایم:

نفوذ چین

قانون‌گذاران پرسش‌های شدیداً تهاجمی از چو در مورد بررسی شدید خطرات امنیتی و حریم خصوصی شرکت و روابط ادعایی آن با دولت چین داشتند.

قانونگذاران مکرراً از چو در مورد نفوذ ادعایی چین بر تیک تاک سؤال کردند، موضوعی که هم کتی مک موریس راجرز رئیس کمیته جمهوری خواه و هم فرانک پالون، دموکرات به عنوان منبع نگرانی های امنیت ملی ذکر کردند. پالون شرکت چینی بایت دنس را که مالک تیک‌تاک است، یک شرکت مادر مبتنی بر کمونیست پکن نامید.

فرانک پالون، نماینده دموکرات نیوجرسی، درباره تیک تاک گفت: «من متقاعد نشده‌ام که مزایای آن بیشتر از خطراتی است که برای آمریکایی‌ها دارد. ترکیب مالکیت چین مبتنی بر کمونیست پکن و محبوبیت آن خطر را برای کشور ما و حریم خصوصی تشدید می کند.»

عدم توانایی تیک تاک روی کنترل محتوا با تمرکز بر نوجوانان

قانون‌گذاران همچنین به موضوعات گسترده‌تر رسانه‌های اجتماعی روی آوردند و توانایی تیک تاک برای تعدیل اطلاعات نادرست، پیام‌های مضر و محتوایی که مناسب سن نیستند را زیر سوال بردند. چندین قانونگذار از زمان خود برای نمایش ویدیوهای تیک تاک استفاده کردند که کاربران را تشویق به آسیب رساندن به خود یا خودکشی می کرد.

قانونگذاران چو را در مورد تأثیر این پلتفرم بر سلامت روان جوانان و اینکه طراحی چگونه آنها را به پلتفرم معتاد می کند، تحت فشار قرار دادند.

دیانا دی گت، دموکرات از کلرادو، گفت که کنترل‌های فعلی تیک تاک عمل نمی‌کنند. او گفت که این پلتفرم مسئولیت ویژه ای دارد زیرا بین نوجوانان بسیار محبوب است.

گاس بیلیراکیس، نماینده جمهوری‌خواه از فلوریدا نیز گفت که اعتدال کافی در این پلتفرم وجود ندارد و فضایی را برای کودکان ایجاد می‌کند تا در معرض محتوایی قرار بگیرند که به خود آسیب بزنند. وی خطاب به مدیر عامل تیک تاک گفت که فناوری شما به معنای واقعی کلمه به مرگ منجر می شود.

کت کامک، نماینده جمهوری‌خواه، ویدیویی پخش کرد که تیراندازی با اسلحه را با پیامی تهدیدآمیز درباره جلسه را نشان می‌داد. او خاطرنشان کرد که این پست از 10 فوریه و به مدت 40 روز در این برنامه وجود داشته است. او پرسید شما انتظار دارید ما باور کنیم که قادر به حفظ حریم خصوصی و امنیت داده های 150 میلیون آمریکایی هستید، در حالی که حتی نمی توانید از افراد حاضر در این اتاق محافظت کنید؟.

لوری تراهان، نماینده دموکرات از ماساچوست به چو گفت: «وقتی چند هفته پیش با هم صحبت کردیم، شما اعلام کردید که اقداماتی را برای جلب اعتماد ما انجام می دهید و تا کنون این اتفاق نیفتاده است.»

عصبی کردن مدیر عامل تیک تاک

نمایندگان سعی در عصبی کردن مدیر عامل تیک تاک داشتند به طوری که راجرز، رئیس کمیته با لحنی دادستانی به چو گفت:«به شما یادآوری می‌کنم که اظهارات نادرست یا گمراه‌کننده به کنگره یک جرم فدرال است.»

قانون‌گذاران اغلب سخنان او را قطع می‌کردند و می‌گفتند که پاسخ‌های او فقط مستلزم «بله» یا «خیر» است و صدای خود را بر سر او بلند می‌کردند.

تونی کاردناس، نماینده دموکرات کالیفرنیا از آنچه را که به عنوان پاسخ‌های غیرمستقیم چو نامید انتقاد و او را با مارک زاکربرگ، مدیر عامل متا مقایسه کرد، که در شهادت‌های خود در گذشته نیز برخی از اعضای کنگره را ناامید کرده است. این نماینده مدیر عامل تیک تاک را متهم کرد که با کلمات بازی می کند و بسیاری از پاسخ های او کمی مبهم هستند.

مایکل برگس، جمهوری‌خواه از تگزاس، چو را تحت فشار قرار داد که آیا کسی از بایت دنس به او برای آماده شدن جهت این جلسه کمک کرده یا اینکه آیا او در مورد آن با مقامات دولت چین صحبت کرده است.

جمع آوری داده ها

لیزا بلانت روچستر، نماینده دموکرات دلاور، گفت که قانونگذاران به امید شنیدن برخی اقدامات که نگرانی‌ها و ترس‌های ما را کاهش می‌دهند، به اینجا آمدند. او گفت که نگران است که این شرکت داده‌های جوانان را جمع‌آوری ‌کند و اینکه داده‌های آن‌ها همچنان برای افراد در چین قابل دسترسی باشد.

آن ها بارها پرسیدند که آیا تیک تاک متعهد می شود که داده های خود را به کسی نفروشد؟

کتی مک موریس راجرز، رئیس کمیته انرژی و بازرگانی مجلس که شروع کننده جلسه هم بود گفت: «ما اطمینان نداریم که تیک تاک ارزش‌های آمریکایی را پذیرفته است. این شرکت بارها مسیر را برای کنترل بیشتر، نظارت بیشتر و دستکاری بیشتر بسته است. پلتفرم شما باید ممنوع شود.»

اتحاد هر دو حزب آمریکا در مورد تیک تاک

آگوست فلوگر، قانونگذار جمهوری‌خواه از تگزاس، اشاره کرد که آقای چو به چیزی دست یافت که سه یا چهار سال است در کنگره اتفاق نیفتاده و گفت: «شما جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها را متحد کرده‌اید و اگر ما یک روز متحد شده ایم زیرا ما نگرانی های جدی داریم.»

منابع:

  • https://www.aljazeera.com/news/2023/3/23/key-takeaways-from-tiktok-ceo-shou-zi-chew-congressional-hearing
  • https://www.nytimes.com/live/2023/03/23/technology/TikTok-hearing-congress
  • https://edition.cnn.com/2023/03/23/tech/TikTok-ceo-hearing/index.html
  • https://www.wired.com/story/TikTok-hearing-congress-us-privacy-law

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *