ارسال لایحه تشکیل وزارت بازرگانی به مجلس

ارسال لایحه تشکیل وزارت بازرگانی به مجلس

اعضای دولت در پایان نشست هیأت وزیران، با جزئیات و اخباری از حوزه‌های کاری خود به میان خبرنگاران آمدند.

ارسال لایحه تشکیل وزارت بازرگانی به مجلس

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- ایران نوشت: دیروز، روز پرخبری در پاستور بود. اعضای دولت در پایان نشست هیأت وزیران، با جزئیات و اخباری از حوزه‌های کاری خود به میان خبرنگاران آمدند. وزیر اقتصاد از تدوین بسته 10 بندی مهار تورم خبرداد که برای نظرخواهی به تشکل‌های اقتصادی ارسال شده است و سخنگوی دولت، از تصویب لایحه تشکیل وزارت بازرگانی و ارسال فوری آن به مجلس خبر داد. در ادامه، جزئیات بیشتری از این رویداد را بخوانید.

خاندوزی: تدوین بسته 10 بندی مهار تورم

وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد که بسته 10 بندی دولت برای مهار تورم و رشد تولید به تأیید مشترک بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه رسیده و این بسته برای اخذ نظر به تشکل‌های اقتصادی تولیدی کشور ارسال شده است. سیداحسان خاندوزی افزود: در روزهای آینده پس از اخذ نظر فعالان بخش غیردولتی، جزئیات بسته با حضور رئیس جمهور نهایی و ابلاغ خواهد شد. وی درباره استیضاح وزیر صمت نیز با بیان اینکه دولت در حمایت از وزرا و اعضای کابینه، یکدست، هماهنگ و کاملاً جدی است، افزود: استیضاح، وزارتخانه‌ها را با چالش‌های تصمیم‌گیری مواجه خواهد کرد و فرصت سال حمایت از تولید از دست خواهد رفت. از این رو امیدواریم بهترین تصمیمی که نیازمند ادامه همکاری بین اعضای دولت و مجلس و دولت است اتخاذ شود.

خاندوزی با اشاره به اینکه صورت‌های مالی هزار و 100 شرکت که قبلاً شفاف نبود، در این دولت منتشر شده است، گفت: برخی از منتقدان می‌گفتند شفافیت چه اثری بر خروجی عملکرد اقتصادی دارد، درحالی که با عدد و رقم می‌گویم که پس از این شفاف سازی، بسیاری از شرکت‌ها ناکارآمدی‌های مدیریتی و صورت‌های مالی و سود و زیان خود را اصلاح کردند. وی افزود: به عنوان مثال، یک شرکت حوزه سرمایه‌گذاری خارجی که در آخرین سال دولت قبل زیان ۳ هزار میلیارد تومانی داشت، با افشای اطلاعات و اصلاح روش‌های مدیریتی توانست از زیان دهی خارج شود.

فاطمی امین: رشد حوزه صنعت، بیشتر از کل اقتصاد

وزیر صنعت، معدن و تجارت در تشریح دستاوردهای این وزارتخانه، با اشاره به اینکه رشد تولید شرکت‌های صنعتی معدنی که در بورس اوراق بهادار هستند در اسفند سال گذشته ۱۲.۸ درصد بوده است، گفت: چند ماه از سال ۱۴۰۱ میزان رشد تولید بیش از 8 درصد گزارش شد که این رقم در ۵ سال گذشته بی‌نظیر است. سیدرضا فاطمی امین افزود: سال گذشته به لحاظ رشد تولید و مهار تورم در بخش صنعت، اتفاقات خوبی رخ داد به طوری که مجموع تورم کالاها در حوزه وزارت صمت کمتر از تورم کل اقتصاد بود. به این ترتیب در سال گذشته بیش از کل اقتصاد رشد در بخش صنعت داشتیم. وی همچنین استیضاح را حق مجلس و فرصت خوبی برای عموم مردم و مجلس دانست تا ابهامات برطرف شود.

ضرغامی: اردبیل؛ پایتخت گردشگری کشورهای اکو

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: از امروز – پنجشنبه – رویداد مهم اردبیل ۲۰۲۳ به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو در استان اردبیل آغاز می‌شود. عزت‌الله ضرغامی با بیان اینکه ۱۰ کشور عضو اکو بالغ بر نیم میلیارد نفر جمعیت دارند، این رویداد را فرصتی برای جذب گردشگر خارجی و رونق گردشگری داخلی توصیف کرد. وزیر گردشگری درباره فرجام سیم‌کارت‌های اعتباری برای گردشگران نیز گفت: این پیشنهاد در کمیته‌های مختلفی در دست رسیدگی و بررسی است و تا حد زیادی مورد تصویب قرار گرفته است و امیدوارم در چند روز آینده نتیجه کار آن کمیته‌ها اعلام و این امکان برای گردشگران فراهم شود تا با کشورهای مبدأ ارتباط سازنده داشته باشند.

زارع پور: دسترسی به اطلاعات خصوصی کاربران غیرقانونی است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر اینکه بر اساس قانون و فتوای مقام معظم رهبری دسترسی به اطلاعات خصوصی کاربران غیرقانونی و حرام است، اظهارکرد: وزارت ارتباطات بر حفظ اطلاعات مردم در فضای مجازی تأکید دارد، زیرا حفظ اطلاعات مردم مشمول اصل 25 قانون اساسی است؛ اطلاعات مردم در فضای مجازی جزو حریم شخصی آنهاست و شرعاً و قانوناً کسی حق دسترسی به آنها ندارد. عیسی زارع‌پور درباره اتصال پیام رسان‌های داخلی به یکدیگر نیز توضیح داد: در مرحله نخست این کار، اتصال پیام‌رسان‌ها به یکدیگر و انتقال فایل و پیام ممکن شده و در مرحله بعدی امکان تشکیل گروه بین این پیام رسان‌ها فراهم خواهد شد.

منصوری: رئیس جمهور امروز به دزفول می‌رود

محسن منصوری، معاون اجرایی رئیس جمهور با بیان اینکه رئیس جمهور و هیأت دولت امروز (پنجشنبه) به استان خوزستان سفر می‌کنند، این سفر را هفتمین سفر رئیس جمهور به این استان و دومین سفر هیأت دولت برشمرد و گفت: علت سفر رئیس جمهور به این استان، اهمیت مسائل خوزستان برای شخص رئیس جمهور و هیأت دولت است و در مجموعه مصوبات دور اول سفر هیأت دولت به این استان اتفاقات بسیار خوبی رخ داده است. وی ادامه داد: طی یک سال و نیم اخیر از محل اعتبارات مصوبات سفر ، حدود ۸ هزار میلیارد تومان تأمین منابع برای استان خوزستان صورت گرفته و این تأمین منابع باعث شده که استان خوزستان و شهر اهواز به یک کارگاه بزرگ و فعال سازندگی تبدیل شود.

اوجی: افتتاح ۲.۲ میلیارد دلار طرح در خوزستان

وزیر نفت هم با اشاره به سفر رئیس جمهور به استان گفت: در جریان این سفر ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار پروژه در استان خوزستان افتتاح خواهد شد. جواد اوجی گفت: مهمترین پروژه‌های وزارت نفت در این سفر، افتتاح و بهره‌برداری کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ و ان جی ال ۳۲۰۰ است، که مرحله نخست آن، روزانه ظرفیت ۲۵۰ میلیون فوت مکعب جمع‌آوری گازهای مشعل میادین غرب کارون را خواهد داشت. وی همچنین با اعلام اینکه هیچ‌گونه برنامه افزایش قیمت بنزین در دستور کار وزارت نفت و دولت نیست، از مردم خواست به شایعات توجه نکنند. اوجی با تأکید بر اینکه کارت‌های سوخت جایگاه‌ها جمع‌آوری نشده مطرح کرد: تعداد کارت‌های سوخت جایگاه‌ها کم شده است. کارت‌های سوخت جایگاه‌ها به این‌منظور است که اگر کسی کارت خود را گم کرده از کارت سوخت جایگاه که حالت اضطراری دارد، استفاده کند.

بهادری جهرمی: کاهش مالیات کالاهای اساسی و پزشکی

سخنگوی دولت از موافقت دولت با کاهش مالیات بر ارزش افزوده برای کالاهای اساسی و تجهیزات پزشکی از ۹ به یک درصد در جلسه دیروز – چهارشنبه – هیأت وزیران خبر داد. علی بهادری‌جهرمی گفت که این اقدام هیأت وزیران در راستای تحقق شعار سال و به منظور جلوگیری از افزایش تورم یا کاهش آثار تورمی موجود صورت گرفته است. بهادری جهرمی تأکید کرد: لایحه دو فوریتی این موضوع به تصویب هیأت وزیران رسیده که در صورت موافقت مجلس شورای اسلامی، این نرخ برای سال‌جاری نیز کاهش خواهد یافت. سخنگوی دولت با اشاره به تصویب لایحه تشکیل وزارت بازرگانی، توضیح داد: لایحه تشکیل وزارت بازرگانی دیروز (چهارشنبه) تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *