اشک و دلتنگی حجاج هنگام ترک سرزمین منا+فیلم

اشک و دلتنگی حجاج هنگام ترک سرزمین منا+فیلم

حجاج هنگام خروج از سرزمین منا، گویا دل‌های خود را در آنجا جا گذاشته‌اند و با کوله‌باری از دلتنگی، راهی مسجدالحرام می‌شوند.

اشک و دلتنگی حجاج هنگام ترک سرزمین منا+فیلم

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، زائران حج تمتع پس از ورود به صحرای عرفات و آغاز مناسک حج تمتع، سه روز در سرزمین منا حضور داشتند تا اعمال حج را به جا آورند.

سرزمین منا را سرزمین آرزوها هم می‌نامند. زائران خانه خدا باید در سرزمین منا احساس کنند که به آرزوی خود رسیده‌اند؛ آن هم آرزویی که همواره با آنها خواهد ماند.

در پایان ایام تشریق، هنگامی دیگر زائران حاجی شدند و باید سرزمین منا را برای انجام اعمال پایانی حج تمتع ترک می‌کردند، در کنار اشتیاق حاجی شدن، غمی در چهره حجاج دیده می‌شود.

برخی که سال‌ها منتظر این لحظه بودند، وقتی مطلع شدند که باید منا را ترک کنند و عازم مسجدالحرام شوند، از شوق و برخی از دلتنگی برای این سرزمین، اشک ریختند. در سرزمین منا همه به یکدیگر تولد دوباره را تبریک گفته و برای توفیق زیارت مجدد خانه خدا دعا کردند. برخی هم از فرصت استفاده و ساعت‌ها به قرائت آیاتی از کلام الله مجید پرداختند.

با توجه به تقاضای بالای حج تمتع در ایران و تعطیلی چند ساله حج، ایرانیان برای حاجی شدن سال‌ها باید منتظر باشند. برخی از حجاج بیش از ۱۶ سال است که فیش حج را خریداری کرده و منتظر بودند تا نوبت‌شان شود که در نهایت امسال توفیق حاجی شدن داشتند. زائران کشورمان در کنار سایر مسلمانان لبیک گویان به خانه خدا مشرف شده و حالا با پایان مناسک حج تمتع حاجی شدند.

حجاج ایرانی روز گذشته آخرین روز حضور در سرزمین منا را تجربه کردند. برخی از زائران هنگام خروج از سرزمین منا با کوله‌باری از دلتنگی، اشک ریختند و از خدا طلب استغفار کردند. در ادامه لحظاتی کوتاه از حال و هوای یکی از حجاج در دقایق پایانی حضور در سرزمین منا را مشاهده می‌کنید.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *