اهمیت سفر رئیس‌جمهور عراق به ایران

اهمیت سفر رئیس‌جمهور عراق به ایران

کارشناس سیاست خارجی با بیان اینکه سفر رئیس‌جمهور عراق به ایران از ابعاد مختلفی در حوزه‌های امنیتی، سیاسی، اقتصادی و منطقه‌ای راهبردی و مهم است، گفت: انتظار می‌رود بعد از این سفر علاوه بر تقویت همکاری‌های منطقه‌ای، شاهد تبادلات بیشتر تجاری ایران با عراق و سایر کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس باشیم.

اهمیت سفر رئیس‌جمهور عراق به ایران

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- حسن هانی‌زاده، کارشناس سیاست خارجی درباره موضوع در دستور کار سفر آتی رئیس جمهور عراق به ایران به «راهبرد معاصر» گفت: سفر رئیس جمهور عراق به ایران می تواند به همگرایی بیشتر منطقه ای میان ایران و کشورهای عرب منطقه کمک قابل توجهی کند.

وی افزود: با توجه به توافقنامه ایران و عربستان در پکن به نظر می‌آید رویکرد بیشتر کشورهای عرب منطقه به این سمت وسوست که روابط کاملاً پایداری با ایران برقرار کنند، ضمن اینکه عراق نیز در ماه‌ها و سال گذشته در ایجاد و ازسرگیری روابط میان ایران وعربستان نقش فعالی ایفا کرد. عراقی‌ها بر این باور هستند تقویت ارتباط میان ایران و عربستان، وجود صلح و کاهش تنش در منطقه به تقویت دستاوردهای منطقه‌ای و ایجاد ثبات بیشتر و امنیت افزایی کمک می‌کند.

کارشناس سیاست خارجی معتقد است: سفر رئیس جمهور عراق به ایران اقدام مناسبی در راستای کمک به ارتقای سطح مناسبات تهران و بغداد خواهد بود تا مراودات کشورهای ایران و عراق به نقطه قابل اتکایی برسد. موضوع مهم دیگری که یکی از محورهای رایزنی میان رئیس جمهور عراق و رئیس جمهور ایران خواهد بود، حفظ امنیت مرزهای مشترک ایران و عراق است.

هانی‌زاده گفت: با توجه به اینکه در سال گذشته گروهک های تروریستی و تجزیه طلب از مرزهای ایران و اقلیم کردستان در شمال غرب ایران به دنبال نفوذ به کشور برای ایجاد ناامنی بودند، اتفاقاتی رقم زدند و اینکه عراق متعهد شده بود مانع نفوذ گروهک های تجزیه طلب به ایران شود، به نظر می‌آید بخشی از سفر رئیس جمهور عراق به تهران می تواند درباره اجرایی کردن توافقنامه امنیتی ایران و عراق برای حفظ مرزهای مشترک باشد.

تحلیلگر سیاست خارجی تصریح کرد: با توجه به اینکه عراق یکی از کشورهای مهم عضو اتحادیه عرب به شمار می‌رود، ممکن است برای ایجاد رابطه قابل قبول میان ایران، مصر و اردن میانجی‌گری کند و موجب شود سطح مناسبات ایران با دو کشور عربی مصر و اردن نیز به نقطه قابل اتکایی برسد، بنابراین از این منظر سفر رئیس جمهور عراق به ایران حائز اهمیت است.

هانی‌زاده معتقد است: یکی از موضوعاتی که میان رؤسای جمهور ایران و عراق و گروه‌های تجاری و بازرگانی همراه رد و بدل می‌شود، تأکید بر بالا بردن سطح روابط اقتصادی و تجاری فی مابین است.

وی تأکید کرد: ایران و عراق قصد دارند در سال‌های آینده سطح مبادلات تجاری خود را سالیانه به 20 میلیارد دلار برسانند، راهبردی که به پویایی اقتصاد دو کشور کمک می‌کند. سفر رئیس جمهور عراق به ایران از ابعاد مختلفی در حوزه‌های امنیتی، سیاسی، اقتصادی و منطقه‌ای برای دو کشور راهبردی و بسیار مهم است، به همین دلیل انتظار می‌رود بعد از این سفر علاوه بر تقویت همکاری‌های منطقه‌ای، شاهد تبادلات بیشتر تجاری ایران با عراق و سایر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس باشیم.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *