برجام به گورستان تاریخ پیوست

برجام به گورستان تاریخ پیوست

غرب‌گرایان وطنی، برجامیون و کسانی که تصور می‌کنند ادغام در نظام‌ جهانی و پذیرش مناسبات آن چاره‌ کار مشکلات ایران است، چندین سال از درک تحولات عرصه بین‌الملل عقب‌ترند این طیف در حالی امید به برجام و احیای آن دارد که به اذعان خود آمریکایی‌ها و اروپا، این توافق شانس بسیار کمی برای بیرون آمدن از کما دارد و تنها یک اشاره از سوی ایران برای مرگ دائمی آن کافی است.

برجام به گورستان تاریخ پیوست

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – الف نوشت: باید پذیریم که برجام، این نوزاد نارس بسیار زودتر از آنچه که تصور می‌رفت به‌ ممات دچار و تبدیل به درسی تاریخی برای ایرانیان شد. البته این سطور به معنای ترسیم رابطه‌ای دگماتیک بین ایران با آمریکا و اروپا نیست بلکه انتقادی است به رابطه یک‌سویه و دلبستگی مفرط و پارانویا به غرب که منجر به توافقی مضر چون برجام می‌شود.

رابطه متوازن بین طرفین قابل‌دفاع است که رسیدن به این رابطه، جز با تمسک به منطق قدرت از سوی ایران حاصل نمی‌شود. در شرایط کنونی شاهدیم که حداقل دو توافق بین ایران و آمریکا – ولو به‌صورت محدود – به‌دست آمده و این‌ها نه در چهارچوب برجام بوده و نه کوچک‌ترین ارتباطی به آن داشته است؛ مسیری مجزا را طی کرده و اتفاقا موفقیت بیشتری از برجام را به ارمغان آورده است اما شاهدیم که برجامیون وطنی همچنان در پی توصیه و تجویز نسخه‌هایی‌اند که به‌جای درمان، مشکلات را دوچندان کرده است.

برای برخی سخت اما این واقعیتی است که برجام به گورستان تاریخ پیوست و به آینه عبرتی برای ما بدل گشت؛ توافقی که فارغ از عدم توانایی برای لغو تحریم‌های اقتصادی، نتوانست در بعد امنیتی و لغو تحریم‌های نظامی هم کارساز باشد.

دیدیم که در روزهای اخیر، اروپا از عدم پایبندی خود به دومین بند غروب برجام و لغو تحریم‌های موشکی ایران سخن گفت و همین مسئله به‌وضوح موید شکست مطلق ایده برجامیزه کردن سیاست‌خارجی ایران است.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *