بهره‌برداری از پایانه شرق تهران به کجا رسید

بهره‌برداری از پایانه شرق تهران به کجا رسید

پایانه شرق تهران یکی از طرح‌های نیمه تمام پایتخت است که به رغم پیشرفت ۹۴ درصدی در سال ۹۶، هنوز روی زمین مانده و شهروندان از بهره‌بردای از آن بی‌نصیب‌اند.

بهره‌برداری از پایانه شرق تهران به کجا رسید

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها: طرح های ناتمام بسیاری در شهر تهران از سال های قبل همچنان روی زمین مانده اند؛ یکی از این پروژه ها که در سال ۹۶ به پیشرفت ۹۴ درصدی رسیده بود؛ پروژه احداث پایانه شرق تهران است که به گفته کارشناسان می توانست در سال ۹۶ با مبلغ ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان افتتاح شود اما همچنان روی زمین مانده است.

این پروژه با برآورد حدود ۱۰ میلیون مسافر در سال، در زمینی به مساحت ۳۰ هکتار حد فاصل بزرگراه شهید یاسینی، جنگل سرخه حصار و پل شهید متوسلیان در منطقه ۱۳ شهرداری تهران واقع شده و ۱۳ هکتار آن در دست ساخت است.

در دوره گذشته مدیریت شهری جلساتی با حضور مدیران شهرداری در حوزه های عمرانی، حمل‌ونقل، ترافیک، فرهنگی و اجتماعی شهرداری و اعضای وقت شورای اسلامی شهر تهران با هدف باز مهندسی این پروژه و بهره برداری از آن برگزار شد اما مدیریت شهری بر سر این موضوع که پروژه با کاربری پایانه به بهره برداری برسد و یا اینکه به شکل مجتمع فرهنگی و تفریحی باز مهندسی شد، موجب گردید تا ادامه روند احداث پایانه با تاخیر مواجه شود.

بین خط ۲ مترو و ایستگاه فرهنگسرا تا این محدوده ۴ کیلومتر فاصله وجود دارد و راه اندازی ایستگاه پایانه می‌تواند به عنوان مبدا مترو تهران- پردیس باشد.

انتخاب پایانه جدید شرق در نقطه گرهی سه راه آزمایش خارج از محدوده شهر تهران و دسترسی های مناسب به بزرگراه های یاسینی، زین الدین، دماوند، تلو و لشگرک با امکان برنامه ریزی سفر برای اقصی نقاط کشور، طراحی پایانه با بهره گیری از فناوری روز و پیشرفته برای خدمت رسانی به مسافران و مراجعان و به حداقل رسیدن پدیده های نامتعارف جار زنی و دلالی با پیش بینی های کالبدی و نزدیکی به جنگل سرخه حصار و بهره مندی از شاخص های تلطیف هوا و گردشگری، پیش بینی ایستگاه مترو در مجاورت سالن اصلی از مزایای این پایانه است.
در دوره جاری مدیریت شهری، اعضای شورای اسلامی شهر تهران در زمان های متفاوت از این پروژه بازدید کرده و تلاش مدیریت شهری بر این است که این پروژه تا پایان امسال به بهره برداری رسیده و در اختیار شهروندان قرار گیرد.

این پروژه که می توانست در سال ۹۶ با مبلغ ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان افتتاح شود اکنون نیازمند ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار است و به گفته شهردار تهران، عزم جدی برای راه اندازی این پروژه وجود دارد.

محمدهادی علی‌احمدی شهردار منطقه ۱۳ تهران، سال گذشته در حاشیه بازدید خبرنگاران از این پروژه اعلام کرده بود که بالغ بر ۲ تا سه هزار میلیارد تومان از عوارض مردم در پروژه احداث پایانه شرق هزینه و رها شده است و به دلیل رها شدن این پروژه در پنجمین دوره مدیریت شهری، پروژه ۱۰ درصد پیشرفت معکوس داشته است.

حجت الاسلام سید محمد آقامیری رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران خبر خوش تامین بودجه بهره برداری از این پروژه و پایان چشم انتظاری چند ساله شهروندان را اعلام کرد و به ایرنا گفت: برای اصلاح و تکمیل پروژه پایانه شرق مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان در بودجه امسال در نظر گرفته شده است.
وی افزود: در تبصره های بودجه نیز مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه گذاشته شده که اگر بتوانند ۲۰۰ میلیارد را در ۶ ماهه ابتدایی سال فعال کنند، در ماه های پایانی از تبصره نیز استفاده می شود تا پایان امسال، پروژه پایانه شرق به بهره برداری کامل برسد.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *