بهم ریختن تاکتیک تل‌آویو از سکوت سید حسن نصرالله+فیلم

بهم ریختن تاکتیک تل‌آویو از سکوت سید حسن نصرالله+فیلم

گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره سکوت و وعده سخنرانی روز جمعه سید حسن نصرالله صورت گرفته است که با پخش کلیپ‌های مختلف بسیاری را به یک نقطه واحد رسانده که دبیر کل حزب الله به حرفی که می‌زند، عمل می‌کند.

بهم ریختن تاکتیک تل‌آویو از سکوت سید حسن نصرالله+فیلم

فارس پلاس، روایت روز – حزب الله لبنان به عنوان یکی از بازیگران مهم تحولات فلسطین اشغالی مورد توجه است. اما تا به این زمان هنوز به غیر از نبردهای محدود میان اسرائیل و حزب الله لبنان شاهد موضع گیری خاصی از سوی حزب الله نبوده‌ایم تا جایی که سکوت سید حسن نصرالله به شدت رژیم صهیونیستی و رسانه‌های غربی را نگران کرده است.

در همین راستا، بی بی سی فارسی با انتشار مطلبی با عنوان «جنگ اسرائیل و غزه؛ چرا حسن نصرالله سکوت کرده است؟»، نوشت: «حسن نصرالله، رهبر گروه حزب ‌الله لبنان، هنوز هیچ اظهارنظر علنی کاملی در مورد جنگ اسرائیل و غزه و درگیری در مرزهای لبنان نکرده است و تنها حضوری مختصر در رسانه‌های طرفدار حزب‌الله داشته است.»

بی بی سی این موضوع را حاکی از «سیاست ابهام» حزب الله دانست و نوشت: « شخصیت‌های سیاسی در لبنان گفته‌اند غیبت نصرالله یک راهبرد عمدی است و یکی از صاحب‌نظران می‌گوید این ابهام، اسرائیل را به وحشت می‌اندازد.»

پس از این موضوع بود که فیلمی چند ثانیه‌ای منتشر شد که ورود سید حسن نصرالله با نمای اولیه از پرچم حزب الله به یک اتاق را نشان داد که باعث ایجاد گمانه‌زنی‌های مختلف در رسانه‌ها و محافل خبری شد.

با توجه به اینکه سید حسن نصرالله در فضای بین المللی به عنوان یک شخصیت «صادق الوعد» شناخته می‌شود حتی نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی نیز با روایتی از اقتدار و قاطعیت در سخنان دبیر کل حزب الله لبنان گفت: « خیلی ها یادشان می آید که سال 2006 بعد از مدت‌ها سکوت آقای نصرالله در تلویزیون ظاهر شد و تنها چیزی که گفت این بود که نگاه کنید به دریا و الان کشتی اسرائیلی در دریا در آتش می‌سوزد و این شروع جنگ حزب الله و اسرائیل در آن زمان بود.»

«نیر دفوری» خبرنگار نظامی کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز در این باره گفت: «اسرائیل با جدیت نحوه رفتارها و اقدامات دبیرکل حزب الله لبنان را دنبال می‌کند و هر کاری که وی انجام می‌دهد و هر حرفی که می‌زند را با دقت مورد پیگیری قرار می دهد.»

سخنگوی کاخ سفید نیز مطرح کرده است: «دولت آمریکا از نزدیک سخنرانی حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان را که قرار است روز جمعه انجام شود، دنبال می‌کند. پیام ما به او این است که درگیری در منطقه گسترش نیابد.»

بعدها عکسی از همین فیلم منتشر شد که نشان می‌داد سید حسن نصرالله وارد «اتاق عملیات محور مقاومت» می‌شود.

پس از این بود فیلم کوتاه دیگری از دبیر کل حزب الله به شیوه فیلم اولی منتشر شد که در آن پس از نگاه خاص سید حسن نصرالله نشان می‌دهد که انگشت اشاره وی روی یک نقطه با ضربه خاصی روی میز قرار می‌گیرد که برخی آنرا فشار دکمه پرتاب موشک و دست‌های روی ماشه تعبیر می‌کنند.

فیلم سوم که بسیار گویا تر از فیلم‌های گذشته است با تصاویری از حرکات دست سید حسن نصرالله و نگارش متنی از سوی وی روی کاغذ منتشر شده است که آیه قرآنی «إِذَا جَاءَ وَعْدُ أُولَاهُمَا بَعَثْنَا عَلَیْکُمْ عِبَادًا لَّنَا أُولِی بَأْسٍ شَدِیدٍ فَجَاسُوا خِلَالَ الدِّیَارِ وَکَانَ وَعْدًا مَّفْعُولًا"»، «‌پس هنگامی که زمانِ وعده نخستین آن دو [برتری جویی] فرا رسد، برخی از بندگان خود را که سخت جنگجویند بر ضدِّ شما برمی‌انگیزیم تا [بر شما چیره شده و برای پیدا کردنتان] درون خانه‌هایتان را جستجو کنند [که هیچ‌کس را باقی نگذارند] و این وعده‌ای انجام شدنی است»، در آن تلاوت می‌شود. نکته مهم این کلیپ تصویری از قدس و پایان بندی آن با بخشی از آیه ۵ سوره اسرا «وَکَانَ وَعْدًا مَّفْعُولًا»، (وعده ای او شدنی است) است.

کلیپ چهارم نیز وعده سخنرانی روز جمعه ساعت ۱۵ را داده است که کارشناسان مطرح می‌کنند هر کدام از این کلیپ‌ها باعث نگرانی بیشتر اسرائیل است که در جنگ غزه درگیر بمباران این منطقه است و هنوز با همه حرف و حدیث‌ها وارد جنگ زمینی با نیروهای حماس نشده است. برخی از کارشناسان نگرانی اصلی اسرائیل را باز شدن محور دیگری از جنگ در سرزمین‌های اشغالی قلمداد می‌کنند.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *