بژی کردستان| از افتتاح پروژه‌های دهه‌ها بر زمین‌مانده فرودگاه و راه‌آهن تا پایان جیره‌بندی آب در بانه

بژی کردستان| از افتتاح پروژه‌های دهه‌ها بر زمین‌مانده فرودگاه و راه‌آهن تا پایان جیره‌بندی آب در بانه

در دومین سفر دولت سیزدهم به استان کردستان پروژه‌های مختلفی همچون راه‌آهن همدان-سنندج پس از ۱۸ سال و فرودگاه سقز پس از ۲۰ سال افتتاح شد و ضمن بهره‌برداری از ۱۲ هزار میلیارد تومان پروژه‌های آبی این استان، خبر خوش پایان جیره‌بندی آب در بانه و رفع ۵۰ درصد تنش آبی سطح کردستان داده شد.

بژی کردستان| از افتتاح پروژه‌های دهه‌ها بر زمین‌مانده فرودگاه و راه‌آهن تا پایان جیره‌بندی آب در بانه

خبرگزاری فارس؛ سردبیری استان‌ها: صبح روز پنجشنبه یازدهم آبان ماه هواپیمای هیات دولت در فرودگاه سنندج به زمین نشست و با حضور رئیس‌جمهور، وزرا و سایر اعضای دولت دومین سفر استانی دولت سیزدهم به استان کردستان آغاز شد.

نخستین سفر دولت سیزدهم به کردستان ۱۷ تیرماه سال گذشته بود که رئیس‌جمهور در بیست‌وهفتمین مقصد سفرهای خود وارد سنندج شد و در این سفر ۱۸۰ مصوبه با ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب شد.

امروز در کردستان وحدت و امنیت برقرار است

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در بدو ورود به سنندج اظهار‌کرد: امروز در کردستان امنیت و وحدت و انسجام داریم و این امنیت و وحدت زمینه‌ساز توسعه‌یافتگی کردستان است.

وی افزود: در دور اول سفر ضرورت‌های استان را شناسایی کردیم و کارهایی در جای جای استان آغاز شد و می‌توانیم به مردم اعلام کنیم که به تلاش‌ها دست توانای جوانان شما و مدیران باکفایت استان به ثمر نشسته و بخشی هم در دست اجراست که گزارشاتی دارم.

رئیس‌جمهور گفت: سفر دور دوم، پیگیری مصوبات دور اول است و هم مواردی که در این سفر جز اولویت‌هاست و باید حتما برای کردستان انجام شود، پیگیری می‌شود.

سوت قطار در ایستگاه راه‌آهن سنندج

افتتتاح پروژه راه‌آهن همدان سنندج نخستین برنامه رئیس‌جمهور بود که عملیات اجرایی آن حدود ۱۸ سال پیش آغاز شد و تا قبل از دولت سیزدهم ۶۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشت، در طول دو ساله دولت سیزدهم به مرحله نهایی رسید.

این پروژه ۱۰۰ درصد ایرانی و بومی با ارزش روز ۱۵ هزار میلیارد تومان بود و طول مسیر ریلی همدان – سنندج ۱۵۱ کیلومتر است و با احتساب خطوط ایستگاهی به ۱۷۷ کیلومتر می‌رسد و ارزش قرار است آن را دولت تا مرز باشماق مریوان ادامه دهد.

رئیس جمهور نیز در این آئین با اشاره به اینکه این پروژه باید زودتر به ثمر می‌نشست و ۱۷ سال طول نمی‌کشید، گفت: تکمیل این پروژه به عنوان یک مطالبه و طراحی خط ریلی از سنندج به باشماق هرچه زودتر باید شروع شود.

بذرپاش وزیر راه و شهرسازی نیز در این مراسم از آغاز پروژه اتصال راه آهن همدان-سنندج به مرز باشماق به عنوان یکی از شاه‌راهای اصلی اتصال به کشور عراق خبر داد.

کردستانی‌ها امروز با ساز و دُهل به استقبال رئیسی آمده بودند

پس از این افتتاحیه، رئیس جمهور با استقبال پرشور مردم در میدان آزادی سنندج حضور یافت.

رئیس جمهور در میان مردم سنندج گفت: مردم بیدار و با بصیرت کردستان و زنان و مردان سلحشور این استان در مقابل شعارهای توخالی و معاندان ایستادگی کردند و کردستان را به عنوان استانی مقاوم حفظ کرده‌اند و امروز امنیت کردستان مرهون خون شهداست و وحدت بین شیعه و سنی و مردم کردستان مرهون ایستادگی مردان و زنان بابصیرت است و این وحدت و امنیت قیمت بالایی دارد.

وعده رئیسی برای ساخت ۳۰ هزار واحد مسکن و بومی‌گزینی

رئیس جمهور با اشاره به فعال شدن ساخت ۳۰ هزار مسکن در کردستان، افزود: مشکل کردستان بیکاری است که اولویت ما در کردستان بومی‌گزینی است لذا باید تلاش کرد جوانانی که در کردستان دارای شرایط هستند، از آنها استفاده شود.

رئیسی گفت: ۳۵ هزار میلیارد تومان برای کارهای توسعه‌ای در کردستان مابین دو سفر در کردستان هزینه شده هست، هر چند تلاش می‌شود که این اقدامات افزایش یابد.

از آغاز عملیات اجرایی منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان تا افتتاح ۱.۹ هزار میلیارد ریال طرح بهداشتی

وزرا و اعضای دولت نیز هر کدام به نمایندگی از دولت در نقاط مختلف حاضر شده و ضمن افتتاح پروژه‌های قابل بهره‌برداری، مسائل و موضوعات مختلف را بررسی کردند‌.

احمد وحیدی وزیر کشور در شهرستان مرزی بانه حضور یافت و کارخانه تولید لوازم برقی را در زمینی به مساحت سه هزار مترمربع و با ظرفیت تولید سالانه ۱۵۰ هزار دستگاه لوازم برقی و اشتغالزایی ۷۴ نفر در شهرک صنعتی بانه افتتاح کرد و همچنین در جریان بازدید از بازارچه مرزی سیرانبند بگشرایط برای تردد خودرو در این نقطه را فراهم دانست که به زودی محقق می‌شود.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان بازدید از تالای مرکزی فرهنگ سنندج گفت که ۱۹۰ میلیارد تومان اعتبار از فروش نفت که صدرصد قابل تحقق است برای این پروژه در نظر گرفته شده است و تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا این پروژه فرهنگی و هنری حداقل تا ۲ سال آینده به بهره‌برداری برسد و به انتظار ۲۰ ساله مردم این استان پایان دهیم.

بهرام عین‌الهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز ۱۲ پروژه بهداشتی و درمانی در شهرهای مختلف کردستان به ارزش بیش از یک هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال را افتتاح کرد که راه‌اندازی آنژیوگرافی دوم و بخش توموتراپی بیمارستان توحید سنندج، توسعه اتاق های عمل و راه اندازی بخش MRI بیمارستان شهید بهشتی قروه با هزینه ۳۳۰ میلیارد ریالی به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های ام‌آر‌آی جهان و افتتاح چندین باب خانه بهداشت، پایگاه سلامت، مرکز جامع سلامت و آزمایشگاه از جمله آن‌ها بود.

مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی نیز در دهگلان با حضور در مراسم افتتاح و آغاز عملیات اجرایی 355 پروژه راهداری در کردستان، با اشاره به اینکه امروز نزدیک به یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان پروژه راهداری در کردستان به بهره‌برداری رسید، گفت: همچنین ۲۵ میلیارد ریال پروژه جدید در حوزه راه استان کردستان تعریف شد که عملیات اجرایی آن‌ها آغاز می‌شود و مقرر شد در ۳۷ روستای بالای ۱۰۰ خانوار استان کردستان که از راه آسفالته برخوردار نیستند، ۱۴۸ کیلومتر راه آسفالت تا سال آینده به بهره‌برداری برسد.

سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در بیجار ضمن قول برای پیگیری وضعیت جاده‌های نامناسب شهرستان بیجار، از محل اجرایی پروژه موزه فرش بیجار و پل تاریخی صلوات آباد متعلق به دوره صفویه بازدید کرد.

حجت عبدالملکی دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی نیز در بازدید از مرز باشماق گفت: عملیات اجرایی مناطق آزاد تجاری بانه و مریوان اول هفته آینده آغاز شده و مدیرعامل این منطقه مستقر می‌شود.

انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور نیز در نشست با بانوان فرهیخته استان کردستان نیز ایجاد بازارچه‌های فصلی و دائمی و نمایشگاه‌های بین‌المللی را از اقداماتی خواند و ایجاد پست مشاور بانوان و دیدن مسائل فرهنگی ورزشی بانوان در همه سفرها به صورت ویژه و تصویب اعتبار مناسب برای آن را از دیگر اقدامات مهم دانست‌.

دیدار رئیسی با علما و روحانیون کردستان و اقامه نماز وحدت

سید ابراهیم رئیسی ظهر پنجشنبه در مسجد جامع سنندج در میان علما و روحانیون اهل سنت و شیعه استان کردستان حاضر شد و پای صحبت‌های آن‌ها نشست و پس از آن نماز را به اتفاق یکدیگر اقامه کردند‌.

رئیس جمهور در این نشست با بیان اینکه مردم با همه فتنه‌هایی که سال گذشته به راه افتاد مقابله کردند و دشمن را ناکام گذاشتند، گفت: بازاریان سنندج سال گذشته می‌گفتند که اگر مغازه‌هایشان باز باشد، با تهدید مواجه می‌شوند و با زورگویی، عناد و فساد می‌خواستند مردم را از نظام جدا کنند ولی دل مردم با نظام جمهوری اسلامی است.

وی با بیان اینکه تمامی دشمنی‌ها به دلیل خشم از برافراشته شدن پرچم اسلامی است، یادآور شد: در کردستان تجزیه طلبان فتنه و توطئه کردند ولی علما در برابر آن ایستادند و با انواع حیله و فتنه هنوز نمی‌خواهند این پرچم برافراشته باشد، نباید تسلیم شد و باید دشمن را وادار به عقب‌نشینی کرد.

رئیس جمهور تاکید کرد: ۴۴ سال است که حمایت از قدس مسأله اول جهان اسلام از سوی امام اعلام شده و رهبری بر آن تاکید کرده و ایران اسلامی پرچمدار مبارزه با رژیم صهیونیستی است.

بهره‌برداری از ۲ هزار و ۹۰۰ واحد مسکونی در کردستان

مهراد بذرپاش در مراسم بهره‌برداری از ۲ هزار و ۹۰۰ واحد نهضت ملی مسکن ملی و تأمین ۶ هزار قطعه زمین روستایی با اشاره به هدف‌گذاری برای تحویل ۵۰۰ هزار قطعه زمین روستایی در سال‌جاری، گفت: این اقدام برای نخستین بار در کشور رقم خورده، ضمن اینکه سال آینده نیز با تحویل ۵۰۰ هزار قطعه دیگر این رقم به یک میلیون می‌رسد.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: تحویل زمین شهری از ۳۷۰ هزار قطعه در سال‌جاری عبور کرده و تا پایان سال به ۵۰۰ هزار قطعه می‌رسد و به این ترتیب مجموعاً تا سال آینده ۲ میلیون قطعه زمین در شهرها و روستاها در قالب‌های گروهی و فردی تقدیم متقاضیان خواهد شد.

به گفته بذرپاش، وام مسکن روستایی با حمایت رئیس جمهور و هیأت دولت از ۲۰۰ میلیون به ۳۵۰ میلیون تومان و از ۲۰۰ هزار فقره به ۳۵۰ هزار فقره افزایش یافت.

سه مزیت مرز، جاذبه‌های گردشگری و توانمندی‌های صنعتی کردستان برای توسعه

آیت‌الله ‌سیدابراهیم رئیسی شامگاه در ادامه برنامه‌های روز پنجشنبه در دیدار جوانان برگزیده و نخبه این استان رتبه پایین استان کردستان در میزان جرم و جنایت را نشانه سابقه فرهنگی و تمدنی مردم این استان و سرمایه هویتی ارزشمند برای کردستان توصیف و بر ضرورت حفظ و صیانت از آن تاکید کرد.

رئیسی در ادامه با فراخواندن جوانان نخبه کردستانی به برنامه‌ریزی برای تبدیل کردستان به استانی پیشرفته و مرکزی برای تولید، سه مزیت مرز، جاذبه‌های گردشگری و توانمندی‌های صنعتی را زمینه‌هایی مناسب برای توسعه و رونق اقتصادی کردستان برشمرد.

حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و معرفی و بازارسازی برای محصولات این شرکت‌ها، فراهم کردن زمینه و فضای مناسب برای ورزشکاران حرفه‌ای و مدال‌آور و رفع مشکل اشتغال آنها، تامین نیروی انسانی کارآمد و تجهیز دانشگاه فرهنگیان، پرداخت تسهیلات و ایجاد بازار برای صنایع دستی و ایجاد بازارچه دائمی برای عرضه محصولات دائمی و مکلف کردن بانک‌ها به پرداخت سریع وام ازدواج از دیگر محورهای سخنان رئیس جمهور ناظر به مطالبات جوانان نخبه استان کردستان بود.

اولین پرواز رسمی فرودگاه سقز با حضور رئیس جمهور

دومین روز سفر دولت به کردستان نیز با فرودآمدن هواپیما آغاز شد و رئیس‌جمهور با نخستین پرواز رسمی فرودگاه سقز وارد این شهرستان شد و این فرودگاه را افتتاح کرد.

مطالعات این فرودگاه به عنوان دومین فرودگاه استان کردستان در سال ۱۳۷۵ آغاز شد و تا سال ۱۳۸۴ مطالعات جانبی آن ادامه پیدا کرد براساس گزارشات موجود از سال ۸۴ تا ۹۳ حدود ۷۰ میلیارد ریال برای این پروژه هزینه شد.

برای ساخت فرودگاه سقز ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه شده و ارزش فعلی این کلان پروژه ۲ هزار میلیارد تومان است.

جیره‌بندی آب در بانه به ایستگاه آخر رسید

سید ابراهیم رئیسی در دیدار مردم شهرستان بانه اظهار کرد: ایستادگی مردم منطقه کردستان و شهرهای این استان مرزبانان وفادار که در دوران جنگ تحمیلی حقیقتا مرزبانی کردند و دفاع کردند و شهدای بسیاری را تقدیم کردند باید همواره زحمات و ایستادگی مردم این سامان مورد تقدیر قرار گیرد.

وی با تقدیر از تلاش‌هایی که در اجرای پروژه سالن ورزشی بانه انجام شد، گفت: نسبت به مشکل آب جیره‌بندی آب که مردم این شهرستان را رنج می‌داد.

رئیسی با بیان اینکه با اجرای منطقه آزاد بانه و مریوان شکل تجارت در این منطقه به نفع تجار و مردم تغییر پیدا می‌کند، عنوان کرد: فعال شدن بازارچه‌های مرزی است که به عنوان یک فرصت می‌توانند داد و ستدها را در بین دو کشور به صورت قانونمند محقق سازند.

وی تصریح‌کرد: دستورات لازم برای تاسیس بازارچه‌های دائمی عرضه صنایع دستی در ورودی شهرهای استان به استاندار داده شده است.

از آزادی ۱۵۰ زندانی غیرعمد تا بهره‌برداری از شهرک صنعتی سنندج ۴

محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی گلخانه‌ای در بیجار را افتتاح و در مریوان شبکه فرعی آبیاری پایاب سد گاران شهرستان مریوان با اشتغالزایی ۷۶۵ نفری و شبکه فرعی آبیاری اراضی جنوب دریاچه زریبار با اشتغالزایی ۲ هزار و ۷۰۰ نفری را افتتاح کرد.

با حضور رئیس‌جمهور و وزیر ورزش و جوانان سالن ۱۲۰۰ نفری شهرستان بانه در نقطه صفر مرزی این شهر پس از گذشت ۱۳ سال از مصوبه ساخت با زیربنا ۴ هزار۱۰۰ مترمربعی و اعتبار ۴۸ میلیارد تومانی افتتاح شد.

احمد وحیدی وزیر کشور نیز شهرک صنعتی سنندج ۴ به وسعت ۲۰۵ هکتار در هفت کیلومتری این شهر و در نزدیکی روستای سرنجیانه را افتتاح کرد که جزو پروژه‌های نیمه تمامی بود که دولت سیزدهم آنرا تحویل گرفت و بیش از ۲ هزار میلیارد ریال در آن هزینه شده است.

محسن منصوری معاون اجرایی رئیس‌جمهور نیز که به همراه رئیس مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری به زندان مرکزی سنندج رفتند، بعد از انجام اقدامات اولیه و لازم تعداد ۱۵۰ زندانی غیرعمد را آزاد کردند.

بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت نیز در برنامه تلویزیونی شبکه کردستان نیز گفت: طی ۲ سال اخیر ۲۶۵ پزشک متخصص به کردستان اضافه شده و در حال حاضر ۷۰ فوق تخصص و ۲۲۰ دندانپزشک در کردستان فعالیت می‌کنند و تامین نیروی تخصصی در کردستان با سرعت در حال انجام است.

همچنین با حضور معاون وزیر نفت عملیات اجرایی کارخانه پتروشیمی بیجار در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار با ظرفیت تولید سالانه ۵۰۰ هزار تن ایران آغاز شد. حجم سرمایه‌گذاری این کارخانه ۷۵۰ میلیون یورو با اشتغالزایی ۹۰۰ نفر است.

افتتاح ۱۲ هزار میلیارد تومان پروژه آبی در کردستان

با حضور رئیس جمهور و وزیر نیرو در بویین بانه، آئین افتتاح و بهره‌برداری از ۱۰ پروژه آبی با اعتباری در حدود ۱۲ هزار میلیارد در ۵ شهرستان استان کردستان برگزار شد.

پروژه های سد چراغ ویس و خط انتقال آب سقز، سد امیر آباد رمشت، سد عباس آباد بانه، تصفیه خانه آب دیواندره و طرح ارتقاء کمی و کیفی تصفیه خانه فاضلاب سنندج از جمله پروژه‌هایی بود که امروز به بهره‌برداری رسید.

به گفته وزیر نیرو، پیشرفت این پروژه‌ها در ابتدای دولت سیزدهم 50 درصد بوده که البته برخی از پروژه‌ها طی دو سال اخیر شروع شده و موضوع تنش آب 50 درصد استان به صورت 100 درصد حل و تا 1420 مشکل تنش آبی نخواهیم داشت.

از حل مشکل آب ۳۵۰۰ روستای کشور تا رفع تنش آبی در ۵۰ درصد استان کردستان

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در افتتاحیه طرح‌های وزارت نیرو در استان کردستان در بویین بانه اظهار داشت: مجموعه طرح‌های آب، فاضلاب و برق که انجام شده در جهت رفاه حال مردم است، بدون تردید با عدد و رقمی که اعلام شده 50 درصد از تنش آبی با اجرای این طرح‌ها رفع شده است که این موجب خرسندی ماست.

وی افزود: در ابتدای دولت هدف‌گذاری شد 10 هزار روستایی که مشکل آب دارند حل شود که تاکنون مشکل 3 هزار و 500 روستا حل شده است.

به گفته رئیس‌جمهور، احداث سد می‌تواند وضعیت آب را در این منطقه پایدار کند الان مشکل جیره‌بندی آب حل شده است اما باید به پایداری آن توجه داشته باشیم.

۱۲۲ مصوبه ماحصل دومین سفر دولت سیزدهم به کردستان

به گفته معاون اجرایی رئیس‌جمهور، از سفر اول دولت به استان کردستان تا امروز بیش از ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار وارد استان شده است و تعداد ۱۲۲ مصوبه نیز در دور دوم سفر به کردستان منعقد شده است.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *