تخصیص و کارسازی ۳میلیارد دلارِ بلوکه‌شده ایران در عراق برای واردات نهاده دامی

تخصیص و کارسازی ۳میلیارد دلارِ بلوکه‌شده ایران در عراق برای واردات نهاده دامی

حدود ۳میلیارد دلار از دارایی‌های ارزی بلوکه‌ شده ایران در عراق از طریق بانک مرکزی برای واردات کالاهای اساسی تخصیص داده شد که این موضوع اثر ملموسی در کاهش قابل توجه رسوب کالا در بنادر کشور داشته است.

تخصیص و کارسازی ۳میلیارد دلارِ بلوکه‌شده ایران در عراق برای واردات نهاده دامی

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – تسنیم نوشت: همزمان با سرعت گرفتن تحرکات برای آزادسازی 6 میلیارد دلار از دارایی‌های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در کشور کره جنوبی اخبار مهمی درباره نهایی شدن آزادسازی بخش دیگری از دارایی‌های ارزی کشور مطرح شده است. لازم به ذکر است، از اواسط 2019 دسترسی کشور حتی برای واردات کالاهای اساسی و اقلام غیرتحریمی نیز محدود و غیرممکن شده بود، حالا با اقدامات انجام‌شده در حوزه سیاست خارجی کشورمان اقدامات نهایی برای آزادسازی این مبالغ نهایی شده است و تا اواسط شهریور ماه حدود 6 میلیارد دلار از کره در حساب 6 بانک خصوصی ایرانی قرار خواهد گرفت.

تخصیص و کارسازی 3میلیارد دلار از دارایی‌های ارزی بلوکه‌شده در عراق برای واردات نهاده دامی

پیگیری‌ها نشان می‌دهد مدتی قبل تعاملات بین‌المللی در مورد آزادسازی بخش دیگری از دارایی‌های کشورمان در عراق نیز نهایی شده است و هم‌اکنون حدود 3 میلیارد دلار از این منابع که پیشتر حتی برای مصارف غیرتحریمی نیز قابلیت جابه‌جایی نداشت برای واردات نهاده دامی تخصیص یافته است.

با توجه به اینکه پیشتر دولت از این منابع برای مصارف جاری بودجه‌ای خود با ارقامی مانند 5 الی 8 هزار تومان به‌ازای هر دلار استفاده کرده است و به‌ازای آن پایه پولی نیز افزایش یافته، حالا با تخصیص این 3 میلیارد دلار به واردکنندگان نهاده دامی به‌ازای هر دلار 28500 تومان انتظار می‌رود این کار اثرات مشخص در کاهش پایه پولی داشته باشد.

تخصیص 10میلیارد دلار از منابع بلوکه‌شده برای واردات نهاده‌های دامی و دارو

به گزارش تسنیم، با توجه به تخصیص حداقل 3 میلیارد دلار از منابع پیشتر بلوکه‌شده کشور در عراق در کنار آزادسازی و تخصیص قریب الوقوع 6 میلیارد دلار از منابع آزادشده بانک مرکزی در کشور کره جنوبی به‌نظر می‌رسد بخش عمده نیازهای وارداتی در سال جاری مرتفع می‌شود و از این بابت چالشی گریبانگیر فضای اقتصادی ایران نخواهد شد.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *