جنگ غزه؛ عامل فروپاشی امپراتوری آمریکا

جنگ غزه؛ عامل فروپاشی امپراتوری آمریکا

جنگ غزه به‌وسیله رژیم صهیونیستی نقشه‌های واشنگتن را برای بازطراحی سیاسی غرب آسیا، سوق دادن آن به سمت صلح ادعایی غرب و ایجاد جبهه متحد علیه ایران از بین برد.

جنگ غزه؛ عامل فروپاشی امپراتوری آمریکا

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – راهبرد معاصر نوشت: ایالات متحده پس از جنگی که اسرائیل در غزه به راه انداخت، در ترسیم چهره ای از خود به عنوان مدافع متحدانش در جهان ناکام ماند و تداوم این روند می تواند باعث فروپاشی امپراتوری آمریکا شود.

کمتر از یک ماه پیش از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در مقابل دوربین ها پرسیده شد، آیا ایالات متحده می تواند به درگیری ها در اوکراین و خاورمیانه به طور همزمان پایان دهد یا خیر؟ وی پاسخ داد: ما ایالات متحده آمریکا قدرتمندترین کشور تاریخ جهان هستیم.

مقام های دولت بایدن چند هفته بعد، در مواجهه با فشارهای داخلی برای دستور دادن به اسرائیل برای توقف بمباران خونینش علیه غزه به ناتوانی کامل خود برای دادن دستور و تأثیرگذاری بر متحدشان اعتراف کردند.

به همین ترتیب اظهارات اولیه بایدن درباره اینکه «واشنگتن تا هر زمان طول بکشد از اوکراین حمایت خواهد کرد»، رنگ باخت و این ادعا نیز به طومار ناکارآمدی سیاسی آمریکا در دو سال اخیر روی کار آمدن بایدن افزوده شد.

جنگ های مختلف شکل گرفته در غزه و اوکراین قدرت محدود امپراتوری آمریکا را آشکار می کند. شاید اگر رنگ باختن تصویری که ایالات متحده از خود در زمینه توانایی دفاع از جهان ساخته بود، نبود؛ روسیه یا حماس هیچ کدام نمی توانستند مقابل اوکراین و اسرائیل بایستند یا دیگر قدرت های منطقه ای از این دو حمایت کنند.

قبل از ورود زمینی به غزه، جنگ علیه حماس به فاجعه دیپلماتیک برای اسرائیل و ایالات متحده تبدیل شد و بایدن بقای سیاسی خود و شهرت جهانی آمریکا را در گرو حمایت کامل از اسرائیل دید؛ آن هم اسرائیلی که دیگر اقبال گذشته را ندارد. به نظر می‌آید بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل چاره ای جز ماندن در قدرت برای فرار از زندان ندارد و در این راستا حاضر است هر اقدامی را حتی بدون فکر کردن به عواقب داخلی و منطقه ای اش انجام دهد.

تقلای واشنگتن برای اجرای نقشه اش در بازتنظیم خاورمیانه، برقراری صلح به نفع اسرائیل و ایجاد اتحاد علیه ایران در حال شکست خوردن است. کشورهای عربی که مدت‌ها زیر فشار اخلاقی برای جانبداری از غرب در جنگ اوکراین بودند، می‌توانند به ریاکاری آمریکا گواهی دهند که این روزها درباره حقوق بشر و لزوم حمایت از غیرنظامیان در غزه سخن پراکنی می‌کند. هرچند پرونده اخلاق مداری ادعایی آمریکایی ها هم زمان با هژمونی امپراتوری شان زیر آوار حملات اسرائیل مدفون می شود.

در داخل ایالات متحده، پایگاه مردمی رأی دهندگان به بایدن به شدت شکاف برداشته که این خود بزرگترین تهدید راهبردی برای اسرائیل است و باعث افزایش فعالیت های موشکی حماس یا حزب الله می شود. علت اصلی این وضعیت زیاده خواهی اسرائیل ناشی از چندین دهه حمایت ظاهراً بی حد و مرز آمریکاست. اسرائیل با اطمینان به اینکه حمایت آمریکا برای همیشه باقی خواهد بود و اعتماد واشنگتن به اینکه همیشه قدرتمند خواهد ماند و می تواند از اسرائیل در برابر تهدیدات خارجی محافظت کند، هر دو طرف در وادی ناکارآمدی گرفتار شدند.

به گفته مقام های آمریکایی، به زودی فشارهای بین المللی و داخلی بایدن را مجبور به پافشاری بر آتش بس می کند. با وجود این، هرگونه توقف درگیری‌ها از سوی اسرائیل قبل از نابودی کامل حماس که به عنوان هدف تل آویو عنوان شده است، در سراسر جهان به عنوان پیروزی حماس و شکست اسرائیل و ایالات متحده تلقی خواهد شد.

در حالی که جنگ غزه توجه جهان را به خود معطوف می کند، اوکراین در تلاش است وضعیت درگیری خود را با روسیه حفظ کند؛ اما جنگ اوکراین در نوع خود نمونه آشکار دیگری از اختلاف عمیق میان تعهدات آمریکا و توانایی های رو به کاهشش است. در حالی که مقام های آمریکایی فاش می‌کنند ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین به زودی باید با واقعیت مواجه شود و پای میز مذاکره بنشیند، منابع نزدیک به زلنسکی از وی با عباراتی دراماتیک انتقاد می‌کنند.

اوکراینی‌ها حق دارند باور کنند وعده‌های دروغین اولیه بایدن در زمینه حمایت نامحدود آمریکا در نهایت برای این کشور بدتر از حمایت مشخص، اما پایدار در آغاز جنگ باشد. در هر صورت اختلاف عمیق میان اظهارات عمومی دولت بایدن در زمینه حمایت نامحدودشان با اظهارات خصوصی در جمع متحدانشان نشان از موقعیت متزلزل آنها دارد. رهبران آمریکا ادعا می کردند کشورشان فقط یک کشور نیست، بلکه یک ایدئولوژی است، اما این ایدئولوژی به طور فزاینده ای با واقعیت های عینی در تضاد قرار دارد.

آشفتگی سیاسی آمریکا حتی برنامه ریزی راهبردی میان مدت را غیرممکن کرده است. حال متحدانی که دفاعشان در برابر بیگانگان به حمایت آمریکا بستگی دارد، باید دست بسته و نگران شاهد وخامت اوضاع کشورشان باشند.

افول هژمونی آمریکا شاید دردناک تر از سقوط اتحاد جماهیر شوروی باشد. اروپایی ها در مواجهه با چنین احتمالی وظیفه دارند به واشنگتن کمک کنند زوال خود را تا حد امکان بدون دردسر مدیریت کند و از گستراندن درگیری ها در آخرین پرده از امپراتوری اش خودداری کند، زیرا هرگونه خطایی می تواند همه را ببلعد وارد جنگی کند که پایانش جز نابودی و خسارت همه طرف ها نخواهد بود.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *