حمایت از اوکراین آری؛ از فلسطین نه+فیلم

حمایت از اوکراین آری؛ از فلسطین نه+فیلم

در موضوع حملات ارتش تل آویو به زنان و کودکان غزه، تمایم غرب حمایت از فلسطینیان را ممنوع اعلام کرده‌اند ولی در موضوع جنگ اوکراین، رفتار دولت‌های اروپایی به شکل دیگری بود.

حمایت از اوکراین آری؛ از فلسطین نه+فیلم

فارس پلاس؛ روایت روز – رفتار متناقض غربی‌ها از تعریف «آزادی بیان» مورد اعتراض بسیاری از فعالان اجتماعی شده است. در جریان نسل‌کشی در فلسطین توسط اسرائیل، موضع غرب، حمایت از این جنایات است و هر صدایی در حمایت از مظلومیت مردم غزه بیرون آید را سرکوب می‌کند. فرانسه و آلمان کشورهایی هستند که رسما اعلام کرده‌اند تجمع حمایتی از فلسطین در این کشورها ممنوع است.


ممنوعیت برگزاری تجمع در حمایت از فلسطین در فرانسه و آلمان

دولت انگلیس نیز گرچه رسما تجمعات حمایت از فلسطین را ممنوع نکرده است ولی بارها اعلام کرده‌است که برافراشتن پرچم فلسطین در انگلیس می‌تواند جرم محسوب شود!

البته گفتنی است که مردم فرانسه، آلمان و انگلیس به تهدیدهای دولتمردان خود اهمیت نداده و اعتراضات خود را برگزار کردند. برخی از این تظاهرات توسط پلیس فرانسه سرکوب شده است.

سرکوب تظاهرکنندگان حامی فلسطین در فرانسه

در آمریکا نیز تجمعات حمایت از فلسطینیان سرکوب می‌شود و معترضین به علت حمایت از مردم غزه و اعلان انزجار از جنایات رژیم صهیونیستی بازداشت می‌شوند. اخیرا فعالان ضدجنگ آمریکایی و اعضای انجمن یهودیان ضد رژیم صهیونیستی روز قبل در یکی از بزرگ‌ترین فراخوان‌هایشان برای حمایت از فلسطین، ترمینال گرند سنترال نیویورک را به تسخیر خودشان در آوردند. پلیس آمریکا ضمن متفرق کردن معترضان، تعدادی از این یهودیان را بازداشت کرده است.

تعریف ورزش سیاسی در غرب

تناقض رفتار مدعیان آزادی بیان در ورزش نیز قابل کتمان نیست. در جنگ روسیه و اوکراین، فیفا و یوفا حضور روسیه را در میادین ورزشی ممنوع کردند، حضور روسیه در بسیاری از رشته‌های ورزشی تعلیق شد.[۱] به وفور دیده می‌شد که اوایل جنگ روسیه و اوکراین، استادیوم مسابقات شعارهایی در حمایت از اوکراین نوشته شده است و فوتبالیست‌ها و هواداران اروپایی با حمایت از اوکراین فوتبال خود را آغاز می‌کردند.

از نظر غرب، برای اوکراین، ورزش هم هزینه می‌شود، ولی امروز کسی حق حمایت از فلسطین را ندارد و در ورزش این موضوع سیاسی تلقی می‌شود! اخیرا در چارچوب رقابت‌های فوتبال انگلیس، لیورپول در ورزشگاه آنفیلد میزبان ناتینگهام فارست ویدیویی منتشر شد که قابل تامل است. برخی از هواداران لیورپول فرصت را مغتنم شمردند و به حمایت از فلسطین پرداختند که ماموران ورزشگاه می‌خواهند پرچم فلسطین را پایین بیاروند. مامور امنیتی می گوید: «لطفا پرچم[فلسطین] را پایین بیاورید.»؛ طرفدار: «چرا؟»؛ مامور امنیتی: «دستورات باشگاه است ما هیچ موضوع سیاسی نمی‌خواهیم»؛ هوادار: «پس چرا پرچم اوکراین را بالا بردیم؟»؛ مامور امنیتی: «من کاملاً با شما موافقم و بحث ما هم همین بود، اما این دستورالعمل است!»

[1]. https://edition.cnn.com/2022/02/28/football/fifa-and-uefa-ban-all-russian-teams-from-competitions-spt-intl/index.html

پایان پیام/.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *