حمله به امدادگران حمله به کارگزاران بشریت است!

حمله به امدادگران حمله به کارگزاران بشریت است!

نقض شدید حقوق بشر در باریکه غزه به نحو اسفباری در جریان است و سازکارهای بین‌المللی توان لازم برای خاتمه بخشیدن به این ددمنشی را ندارد.

فارس پلاس؛ ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در یادداشتی نوشت: بمب یک تنی که بر فراز بیمارستان المعمدانی فرود آمد در واقع سازه‌های نظم منشور ملل متحد را به لرزه در آورد و نقاب از چهره مدعیان حقوق بشر برانداخت. نقض شدید حقوق بشر در باریکه غزه به نحو اسفباری در جریان است و سازکارهای بین‌المللی توان لازم برای خاتمه بخشیدن به این ددمنشی را ندارد. شورای امنیت سازمان ملل متحد به عنوان یکی از ارکان اصلی و اجرایی این سازمان و مسئول حفظ صلح و امنیت بین‌المللی عملاً با وتوی ایالات متحده امریکا از کار افتاده است و نمی‌تواند از تداوم یک فاجعه انسانی جلوگیری کند!

ارزیابی عملکرد شورای امنیت به روشنی نشان می‌دهد برخی از اعضا به سرکردگی امریکا اراده‌ای برای توقف جنگ ندارند و با بی‌اقدامی خود به رنج و مرگ بیشتر غیرنظامیان دامن می‌زنند. دیگر سخنی از عملیات‌های حفظ صلح، دالان‌های بشردوستانه و مناطق پرواز ممنوع نیست. مسئولیت حمایت و مداخلات بشردوستانه که زمانی در واکنش به نصاب بسیار کمتری از جنایات بین‌المللی توسط شورای امنیت تجویز می‌شد، به کلی فراموش شده است. دولت‌های غربی که در موضوعات به مراتب کوچک و ناچیزی در برخی کشورها، تمام ظرفیت خود را به کار می‌گرفتند، امروز در قبال نسل زدایی هدفمند هزاران انسان بیگناه در غزه به سکوت مرگباری فرو رفته‌اند.

حمله به بیمارستان شفا در شمال باریکه غزه و ورود نظامیان ارتش متجاوز رژیم صهیونیستی به این بیمارستان، جدید‌ترین جنایت جنگی‌ای است که رژیم یاد شده در سایه سکوت مرگبار امریکا و کشورهای مدعی اروپایی مرتکب شده است.

در جامعه بین‌الملل معاصر، قواعد بنیادین بشردوستانه به عنوان اصول تخطی ناپذیر تلقی شده و برخی از اصول آن مانند اصل تفکیک اماکن نظامی از غیرنظامی به درجه آمریت رسیده است. امدادگران در واقع کارگزاران و خادمان بشریتند که مصونیت آنها در عرصه مخاصمات همواره مورد حمایت قواعد بین‌المللی قرار داشته است. کادر پزشکی برای حفظ کرامت انسان و حمایت از حقوق بشردوستانه تلاش می‌کنند و پر واضح است که تهاجم مستقیم به آنها یکی از عینی‌ترین مصادیق جنایت جنگی است که وفق مفاد اساسنامه دیوان بین‌المللی کیفری و کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو مورد شناسایی قرار گرفته است.

ادعاهای ساختگی و صحنه‌سازی‌های دروغین از فعالیت مراکز مقاومت در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، تنها پوششی است که بهانه لازم برای تداوم جنایات رژیم صهیونیستی در غزه را فراهم می‌سازد. این در حالی است که کادرپزشکی در جریان عملیات امدادی خود نه تنها مصون از تعرّض هستند بلکه هرگونه بازداشت خودسرانه و ممانعت آنان از دسترسی به بیماران و اخلال در فرایند درمان نیز به مثابه جنایت جنگی قابلیت پیگرد کیفری در محاکم بین‌المللی را دارد. جای بسی تأسف است که در قرن 21 میلادی و هنگامی که مقامات صهیونیستی در اظهارات رسمی خود از پاکسازی قومیتی و کوچ اجباری ساکنین غزه سخن به میان می‌آورند، هیچ واکنشی از سوی مدعیان حقوق بشر دیده نمی‌شود. قواعد حقوق بشردوستانه که قرار بود حافظ کرامت انسان باشند، درحال قربانی شدن در مسلخ سیاست دوگانه امریکا و اروپا هستند و بدیهی‌ترین اصول مخاصمات مسلحانه همچون عدم تعرض به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دیگر حساسیت دولت‌های یادشده را بر نمی‌انگیزاند!

سازمان جهانی بهداشت وضعیت بیمارستان شفا در شمال غزه را عمیقاً نگران کننده و وحشتناک توصیف کرده است. مدیر بخش غزه در صلیب سرخ بین‌المللی از وقوع یک فاجعه وحشتناک در غزه سخن می‌گوید، وی تأکید کرده غیر نظامیان استدعای رسیدن به اماکن امن را دارند. مدیر بیمارستان شفا خاطر نشان کرده بوی مرگ در فضای این بیمارستان به مشام می‌رسد و بیماران برای حفظ جان خود استمداد می‌طلبند! با این توصیفات معلوم نیست ندای وجدانِ دولتمردان غربی چه زمانی به آنها نهیب خواهد زد؟! در همین حین رژیم صهیونیستی با پشتیبانی امریکا و تروئیکای اروپایی، از ارسال کمک‌های انسان دوستانه کشورهای کمک کننده ممانعت به عمل می‌آورد و وضعیت اسفناکی را در غزه ایجاد کرده است. به همین دلیل کشورهای بسیاری از جمله جمهوری اسلامی ایران نتوانسته‌اند کمک‌هایشان را به غزه ارسال کنند. این وضعیت نشانه آشکاری است که رژیم سفاک صهیونیستی نه تنها به اراضی فلسطینی بلکه به تمامی اصول انسانی و قواعد بین‌المللی نیز تجاوز کرده است!

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *