خانه تکانی دارویی را فراموش نکنید

رئیس اداره تحقیق، توسعه و آموزش‌های مردمی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از افراد خواست هنگام خانه تکانی به قفسه های دارویی خود هم سرو سامان بدهند.

 

دکتر وریا رحیمی با اشاره به اصول مهم برای نگهداری مجدد داروها در منزل هنگام خانه تکانی، اظهار کرد: هنگام انجام خانه تکانی و گردگیری عید، حتماً در منازل با کیسه های دارو محتوی قرص، کپسول و یا شربت نیمه مصرف شده مواجه خواهید شد که توصیه می شود حتما جعبه یا قفسه دارویی خود را سر و سامان دهید.

 

وی با بیان اینکه بیشترین موارد مسمومیت در محیط خانه رخ می‌دهد و افراد باید با رعایت برخی نکات ایمنی از بروز چنین حوادثی پیشگیری کنند، گفت: باید داروهایی که تاریخ انقضاء آنها گذشته را از بسته بندی اصلی خارج و داخل کیسه زباله و یا چاه فاضلاب ریخته و معدوم کنید.

 

وی گفت: تاریخ انقضاء معمولا به شمسی یا میلادی روی جعبه مقوایی داروها، در انتهای ورقه های آلومینیومی بسته بندی قرصها و کپسول ها، روی شیشه آمپول و ویالهای تزریقی و درخصوص پمادها و کرمهای موضعی بر روی انتهای تیوب پماد و کرم حک شده است.

 

وی اظهار کرد: توصیه می شود شربت ها را در فاضلاب خالی کرده و شیشه های آن را دور بریزید، همچنین قطره های چشمی که از باز شدن درب آن یک ماه گذشته دیگر استریل نمی باشند و باید دور ریخته شوند. آمپولها و سرنگ های تاریخ گذشته را هم در کیسه زباله بریزید و معدوم کنید.

 

وی ادامه داد: افراد می توانند داروهایی که تاریخ انقضاء آنها فرا نرسیده، ولی در منزل استفاده ای ندارد را به مراکز منتخب جمعیت هلال احمر جهت استفاده اهداء کنند، زیرا داروخانه های سطح شهر از پس گرفتن داروهایی که قبلا” به صورت آزاد یا بیمه فروخته شده معذور هستند.

منبع خبرگزاری ایسنا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *