خبرخوب| کدام زندانیان برای عید غدیر مرخصی گرفتند؟

خبرخوب| کدام زندانیان برای عید غدیر مرخصی گرفتند؟

امروز با هم یک توک پا می‌رویم به ندامتگاه تهران بزرگ. از آنجا شما را می‌بریم به مراسم صلح میان دو طایفه، بعد مهمان یک قاب زیبا می‌شویم از رستوران‌ لاکچری در تهران با مهمان های ویژه اش! راستی با لحظات نفس گیر اجرای حکم قصاص نفس در زندان کاشمر چطورید؟ هول نکنید که امام رضا (ع) روز عید غدیر را «یوم التودد» یعنی روز مهرورزی نامیده‌اند.

خبرخوب| کدام زندانیان برای عید غدیر مرخصی گرفتند؟

گروه خبرخوب: امروز در بسته خبرخوب ما بیش از هر روز حال خوب و کیف کوک جریان دارد. فقط یک روز مانده به عید بزرگ شیعیان جهان که روز عشق است و صلح و دوستی و آشتی. امروز با هم یک توک پا می‌رویم به ندامتگاه تهران بزرگ تا بشنویم از بهانه زیبای مرخصی تشویقی به ۱۵۰ زندانی. از آنجا شما را می‌بریم به مراسم صلح میان دو طایفه آن هم بعد از ۲۸ سال جنگ، بعد هم مهمان یک قاب زیبا می‌شویم از یکی از رستوران‌های لاکچری تهران که مهمان داشتند چه مهمان‌هایی!

راستی با لحظات نفس گیر اجرای حکم قصاص نفس در زندان کاشمر چطورید؟ هول نکنید که امام رضا (ع) روز عید غدیر را «یوم التودد» یعنی روز مهرورزی نامیده‌اند. خلاصه که شاد باشید و هلهله کنید که امام صادق فرموده‌اند: «روز غدیر روز خوشحالی و شادی است.» و امام رضا (ع) توصیه اکید کردند به شادی و فرموده‌اند: «روز غدیر روز تبسم به روی مؤمنان است. کسی که در این روز به روی برادر مؤمنش تبسم کند، خداوند در روز قیامت نظر رحمت به او می‌افکند.» با لبخند روی لب‌هایتان مهمان بسته خبر خوب امروز شوید به وقت ۱۵ تیر ماه.


اعطای مرخصی تشویقی به زندانیان ندامتگاه تهران بزرگ

*ماجرای مرخصی تشویقی زندانیان ندامتگاه تهران بزرگ چیست؟

اولین خبر خوب ما شما را می‌برد به ندامتگاه تهران بزرگ. به جلوی درب ورودی‌اش، به تصویر آغوش‌هایی که باز می‌شود برای بغل گرفتن پدر، پسر، همسر یا مادری که از بد روزگار و غفلت آدمیزاد افتاده گوشه زندان و در روزهای دهه ولایت مرخصی تشویقی نصیبشان می‌شود تا عید را در کنار خانواده سر کنند. اما بهانه این مرخصی تشویقی هم از آن خبرهای خوب واتفاقات ناب است که امیدواریم تکرار شود.

ماجرای این مرخصی تشویقی از این قرار است که به مناسبت دهه ولایت و با هدف ترویج فرهنگ کتاب وکتاب خوانی برای اولین بار طرح اعطای مرخصی تشویقی به مددجوهای کتاب خوان ندامتگاه تهران بزرگ اجرایی شد.

شاید پیش خودتان بگویید زندانی و کتاب! چرا که نه. در این طرح ۱۰۰ جلد کتاب با عنوان "دو گوهر نایاب، پدر و مادر" توسط حجت الاسلام والمسلمین سید حسین هاشمی نژاد، نویسنده کتاب به ندامتگاه اهدا شد و بعد از فراخوان در یکی از واحدهای مجتمع، ۱۵۰ نفر از زندانیان برای شرکت در مسابقه کتابخوانی اعلام آمادگی کردند و بعد از مطالعه کتاب، آزمون برگزار شد و نفرات برتر هم معرفی شدند.

مراسم اعلام برندگان هم با حضور نویسنده کتاب و قاضی ناظر بر زندان و مدیر ندامتگاه تهران بزرگ برگزار شد و به ۱۴ نفر برتر لوح تقدیر دادند و با موافقت قاضی ناظر بر زندان‌ها مرخصی تشویقی در روزهای دهه ولایت نصیب همه مددجویان شرکت کننده در مسابقه کتابخوانی شد.


صلح بعد از ۲۸ سال

*سازش ۲ طایفه ایرانی و عراقی پس از ۲۸ سال اختلاف

۲۸ سال اختلاف و ۸ کشته خلاصه‌ترین توصیف است از جنگ میان دو طایفه، از کینه‌ای کهنه و زنگ زده. گاهی یک اختلاف چنان ریشه می‌دواند و بزرگ می‌شود که تبدیل می‌شود به یک غده چرکین. آن وقت است که هر چند وقت یک بار آتش خشم و دشمنی از این غده چرکین سرریز می‌کند و یک جرقه کافیست برای شعله ور شدن آتش. اختلاف طایفه سردشتی و طایفه‌ای در شهر دکان عراق هم از همین جنس کینه توزی بودو هر روز ابعاد بیشتری به خود می‌گرفت. اما دهه ولایت و شادی اعیاد مسلمین بهانه خوبی بود برای عمل به این حدیث پیامبر که فرمودند: «تَعافَوا تَسـقُطِ الضَّغائنُ بَینَکم؛ از یکدیگر گذشت کنید تا کینه‌های میان شما از بین برود. (کنز العمّال: ۷۰۰۴)» امام جمعه موقت سردشت با خبر آشتی این دو طایفه بعد از ۲۸ سال کام بسته خبر خوب امروز ما را شیرین کرد. به گفته امام جمعه موقت سردشت این سازش با زحمات شبانه روزی روحانیون، معتمدان، بزرگان و ریش سفیدان شهرستان سردشت انجام شد. در جلسه آخر ۱۰۰ نفر از اعضای دو طایفه حضور داشتند و بالاخره بعد از ۲۸ سال این دو طایفه دست دوستی به سمت هم بردند و تمام.


حس خوب بخشش

* در سحرگاه اجرای حکم اعدام زندانی کاشمری چه گذشت؟

صبح روز اجرای حکم قصاص نفس و اعدام از سخت‌ترین روزهای زندگی نزدیکان خانواده قاتل و مقتول است. نفس در سینه خانواده قاتل حبس می‌شود و تا آخرین ثانیه‌ها امیدوار است برای گرفتن بخشش. اما حال خانواده مقتول هم دیدنی نیست. معلق است میان دو حس. ببخشد یا قصاص کند!‌ لحظه‌های زندگی جگرگوشه‌اش جلوی چشمان پدرو مادر رژه می‌رود اما نمی‌دانند روزگارشان بعد از اینکه صندلی را از زیرپای قاتل بکشند چطور می‌گذرد. حال و روز قاتل کاشمری که از سال ۱۴۰۰ به اتهام قتل عمد در زندان بود و در روز اجرای حکم قصاص نفس از سلول انفرادی به محوطه اجرای حکم اعدام می‌رفت قابل وصف نیست. خانواده مقتول آمده بودند، خانواده قاتل هم هنوز چشم انتظارگرفتن بخششی بودند که دو سال التماس گرفتن آن را می‌کردند و نمی‌شد که نمی‌شد. اما برکت دهه ولایت شامل حال قاتل شد و با وساطت مددکاران زندان کاشمر و میانجی گری کمیته صلح سازش بالاخره در آخرین لحظه‌های اجرای حکم، خانواده قاتل از حق قصاص گذشت و زندگی دوباره بخشیدند به قاتل فرزندشان و چه شیرین است این بخشش.


رستورانی در تهران

* مهمانان ویژه رستوران لاکچری پایتخت چه کسانی بودند؟

کار خوب را باید جار زد. فرقی نمی‌کند بانی این کار خوب کیست؟ یک نهاد است یا یک گروه خیریه یا یک هم محله‌ای. معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه شش هم در یکی از روزهای خوب خدا با مشارکت مجمع خیران کاری کردند کارستان. ۱۰۰ کودک کار را به یکی از لاکچری ترین رستوران‌های تهران بردند تا از منوی غذا هر چه دلشان می‌خواهد سفارش بدهند و نوش جانشان کنند. قطعاً این خبر برای تک تک ما که نگاه پر از حسرت کودکان کار پشت در رستوران‌های آنچنانی را دیده‌ایم از آن خبرهای حال خوب کن است. امید به رسیدن روزی که چهارراه‌ها و خیابان‌های شهر خالی شود از کودکان کار.

*جان دوباره به تالاب‌ها

این روزها در دهه ولایت برکت می‌بارد از زمین و آسمان. خدا در رحمت را باز کرده برای مردم ایران و بارانش را سرازیر. همت مسئولان هم چاشنی این رحمت شد و نتیجه آنکه خبر جان گرفتن تالاب شادگان، شیمبار، گاوخونی و تالاب بختگان با افزایش سطح آب‌گیری در یک سال گذشته شد خبرخوب امروز ما به وقت تیرماه و گرم‌ترین روزهای سال. راستی ناگفته نماند آنجا که گفتیم همت مسئولان. منظور جلوگیری از برداشت غیرمجاز آب در حوضچه‌های آب ریز بوده. تا باد چنین بادا…

* استجابت دعا سر قبر پدر و مادر

پدر و مادرتان در قید حیات نیستند؟ چند سال است به رحمت خدا رفته‌اند؟ چند وقت است آنقدر غرق در روزمرگی‌های زندگی شدید که سر مزارشان نرفتید؟ می‌دانستید هنوز هم نفس حق پدر و مادرهایتان است که دوای درد مشکلاتتان است؟ می‌دانستید دعاهای شما بر سر مزار پدر و مادر از دنیا رفته‌تان اجابت می‌شود؟ امیرالمؤمنین امام علی(ع) می‌فرمایند«به زیارت قبر مرده‌هایتان بروید، زیرا آنان با زیارت شما خوشحال می‌شوند و شما خواسته‌هایتان را بر سر قبر پدر و مادرتان از خداوند بخواهید (که خدا به احترام آنها دعای شما را اجابت کند»

زُورُوا مَوْتَاکُمْ فَإِنَّهُمْ یَفْرَحُونَ بِزِیَارَتِکُمْ وَ لْیَطْلُبْ أَحَدُکُمْ حَاجَتَهُ عِنْدَ قَبْرِ أَبِیهِ وَ عِنْدَ قَبْرِ أُمِّهِ بِمَا یَدْعُو لَهُمَا ( اصول کافی ، ج۳ ، ص۲۳۰)

*خوش‌خبر باشید!

و اما سخن پایانی، خبرهای خوبتان را در قالب دلخواه خود (عکس، متن، فیلم، صوت و…) تولید کنید و آن را با هشتگ #خبر_خوب در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید تا هم دیگران را در حال خوش خودتان شریک کنید و هم ما بتوانیم اخبار شما را بازنشر کنیم. اگر هم تمایل داشتید در هر یک از شبکه‌های اجتماعی که فعال هستید، خبرتان را از طریق اکانت khabar_khoub_iran@ یا شماره تلفن ۰۹۳۳۰۸۲۶۳۱۲ برای ما بفرستید. در این جشنواره فرقی نمی‌کند در ایتا و بله و روبیکا و گپ باشید یا در تلگرام و اینستاگرام و توئیتر و واتساپ؛ مهم این است که سهمی در حال خوش اطرافیان‌تان داشته باشید.

منتظر خبرهای خوب شما هستیم. خوش‌خبر باشید.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *