خبرخوب| کودکانی که وقف خادمی اربابند

خبرخوب| کودکانی که وقف خادمی اربابند

هفتمین روز از دهه محرم را به نام طفلکی می‌شناسیم که صدای گریه‌های جان‌سوز و خشکی لب‌های کوچکش فریاد مظلومیت اوست. شاید به این‌جای ماجرا که می‌رسیم دلمان می‌خواهد ورق برگردد.اما جای ناامیدی نیست، چرا که به قول سید شهیدان اهل قلم؛مردمان این روزگار اصحاب آخرالزمانی سیدالشهدا(ع) هستند.

خبرخوب| کودکانی که وقف خادمی اربابند

گروه خبرخوب: هفتمین روز از دهه محرم را به نام طفلکی می‌شناسیم که صدای گریه‌های جانسوز و خشکی لب‌های کوچکش فریاد مظلومیت اوست. شنیده‌ایم که پدر قنداقه اش را می‌برد تا چشم مادر را به لبخند او روشن کند. شاید مثل تمام لحظه‌های عاشورا به این‌جای ماجرا هم که می‌رسیم دلمان می‌خواهد ورق برگردد، دلی به رحم بیاید، جرعه‌ای آب کودکی را سیراب کند و چشم مادری روشن شود. اما نمی شود که نمی شود. ولی جای ناامیدی نیست، چرا که به قول سید شهیدان اهل قلم؛ مردمان این روزگار اصحاب آخرالزمانی سیدالشهدا هستند. پس شاید کربلای ۶۱ هجری برنگردد اما می‌شود کاری کرد تا دیگر ماجرای ظهر عاشورا تکرار نشود. خبرهای خوب محرمی پیشکش دل‌های حسینی تان.

تقدیم نشان دریانوردی دور دنیا به آستان مقدس امام هشتم(ع)

*پا به رکاب ولایت از موج تا اوج

چیزی از ۸ ماه غیرت و مردانگی نگذشته بود که بار مسئولیتی دیگر شانه‌هایش را فشرد. می‌خواست از آشتی با طبیعت بگوید و فرهنگ صیانت از محیط‌زیست را اشاعه دهد. پیمودن ۶۳ هزار کیلومتر روی آب‌های بین ‌المللی، نه‌تنها خسته‌اش نکرده بود بلکه فرصتی بود تا غروری به بار نشسته را به مقصدی دیگر بکشاند. ناوسروان «جواد نوری»، عضو ناوگروه زرهی 86 نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان سفیر محیط زیست و حامی احیای دریاچه ارومیه که مسیر آذربایجان غربی تا مشهد مقدس را رکاب زده بود به حرم امام رضا(ع) مشرف شد و نشان دریانوردی دور دنیا را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد. انصافا پای غیرت دینی و ملی، دفاع از تمامیت ارضی، سینه سپر کردن برای ولایت و اهتزاز پرچم سرزمین مادری که به میان می‌آید خدا می‌داند چه در دل یک ایرانی می‌گذرد. غرور و افتخاری که حد و حصر ندارد.

لقمه نان و پنیر و سبزی به همت خادمان کوچک حسینی

*کودکانی که وقف خادمی اربابند

سر تا پا مشکی پوشیده و کنار سفره یک بار مصرف وسط حسینیه نشسته است. کاسه‌ کوچکی جلویش گذاشته اند و چند شاخه سبزی کنار دستش. قرار است درحالی‌که پستانکش را سفت می‌مکد، برگ‌های سبزی را هم از ساقه جدا کند و کنار همه بچه‌ها سهمی در لقمه‌ نان‌وپنیر و سبزی هیئت داشته باشد. هیئتی که گردانندگانش کودکانی به سن‌وسال رقیه اند. این‌جا مسجدی واقع در مرکز تهران است و این اتاقک حسینیه‌ای که مادرانی زینبی دست‌های کودکانشان را گرفته‌اند و برای خادمی هیئت حسین فاطمه(ع) آورده‌اند. مادرانی که اهل علم و دانش اند و قرار است کنار همه فعالیت‌های روزمره دست از مادری نکشند. این چند روز را هم فرزندانشان را وقف آشپزخانه‌ هیئت امام حسین(ع) کرده‌اند تا به دعای علی اصغر، رقیه، عبدالله، قاسم و تمام کودکان اهل حرم، عاقبت پسران و دخترانشان حسینی و زینبی باشد.

بخش کودک در کتابخانه های عمومی استان بوشهر

*کتابخانه ای باب میل کودکان

از کتاب و کتاب‌خوانی و بالا رفتن سرانه مطالعه کشور که سخن به میان می‌آید شاید کم‌تر متوجه قشر مؤثری باشیم که قرار است روزگاری آینده‌ساز این سرزمین باشند. نسلی که افزایش آگاهی، بیداری و هوشیاری شان تضمین‌کننده آینده‌ای روشن برای فردای ایران اسلامی خواهد بود. بنابراین باید تا می‌شود در حوزه کتاب کودک و نوجوان و علاقه‌مند کردن این سرمایه‌های بالفعل به مقوله مطالعه تلاش دلسوزانه صورت بگیرد؛ مثل تجهیز بخش کودک در کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر. «حیدر راهب»؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر می‌گوید:« به‌ منظور افزایش کیفیت خدمات ارائه‌شده به کودکان، ۳۷ بخش کودک در کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر با اسباب‌بازی‌های جدید در زمینه‌های فکری، آموزشی و سرگرمی و با اولویت کتابخانه‌های مناطق محروم و روستایی تجهیز شدند.» خودتان قضاوت کنید.می شود کودکان محیطی با اینهمه شادی و زیبایی را ببینند و زیر بار کتاب خواندن نروند؟! خداقوت به اینهمه مهربانی و همت.

گردهمایی کودکان عاشورایی

*میهمانان کوچک امام حسین(ع)

پیراهن مشکی و سربند یا حسینش را روزها پیش‌از آغاز محرم تا کرده بود و گوشه‌ کمد لباس‌هایش گذاشته بود. هرروز سری به آن‌ها می‌زد. می‌بویید و می‌بوسید شان. روی چشم‌های کوچکش می‌گذاشت و اشک در چشمانش حلقه می‌زد. شاید توی دلش روضه‌ شش ماهه می‌خواند و به یاد عطش لب‌های خشکیده او می‌سوخت. حالا که روزهای عاشقی اش رسیده است دست در دست پدر و مادر، میهمان کوچک امام حسین(ع) شده‌است.«گردهمایی کودکان عاشورایی» کنار همه رویدادهای پرشور این روزها اتفاق خوب دیگری بود که ستاد اربعین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بانی‌اش شد. شعارشان «میهمانان کوچک امام حسین» است. یک اجتماع پرشور با حضور کودکان و نوجوانان ۶ تا ۱۲ سال به‌همراه خانواده‌های حسینیشان.

قصه‌گویی، چاووشی‌خوانی، تعزیه، منقبت‌خوانی، پرده‌خوانی، خاطره‌گویی، سرودخوانی، معرفی کتاب، شخصیت و سرزمین، نقاشی گروهی و شعرخوانی از جمله برنامه‌های کانون استان تهران در این گردهمایی خواهد بود.«فروهر معدنی» رئیس ستاد اربعین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بسط فرهنگ عاشورایی در میان کودکان و نوجوانان را یکی از راهکارهای تحقق ایمان دینی می داند که ضرورت تحقق تربیت تراز اسلامی است. او معتقد است حضور پر شور کودکان در مناسک عاشورایی، یکی از جلوه‌های محبت به اهل بیت (ع) است که در تجمع کودکان عاشورایی یقیناً می‌توان مشاهده کرد.

البته که جای تعجب هم نیست؛ تاریخ پرافتخار این انقلاب ثابت کرده‌است فرزندان این سرزمین، شاگردان مکتب غیرت حسینی اند.

من غم مهر حسین با شیر از مادر گرفتم…

*آینده از آن ماست

کلام آخر را هم از زبان «سید مرتضی آوینی» بشنویم. مردی که پای مکتب عشق با خون سرخش نشان غیرت و مردانگی گرفت:« بچه‌های ما امروز در تظاهرات و هیئت‌ها و روضه‌خوانی‌ها بزرگ می‌شوند و شیر مادر را مخلوط با اشک‌های حسینی می‌مکند و عشق حسین با جانشان آمیخته می‌گردد. مادرانی که دامن پاکشان پرورشگاه مؤمنین مجاهدی است که تاریخ آینده کره زمین را با دست های توانمندشان می‌نویسند و آینده انقلاب را تا حکومت جهانی عدل در سراسر کره‌ زمین استمرار می‌بخشند. بگذار دشمن خود را بفریبد و در انتظار از پا نشستن ما باشد و از پیوند تاریخی ما با عاشورا غافل بماند، آینده از آن ماست.»

*خوش خبر باشید!

و اما سخن پایانی، خبرهای خوبتان را در قالب دلخواه خود (عکس، متن، فیلم، صوت و…) تولید کنید و آن را با هشتگ #خبر_خوب در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید تا هم دیگران را در حال خوش خودتان شریک کنید و هم ما بتوانیم اخبار شما را بازنشر کنیم. اگر هم تمایل داشتید در هر یک از شبکه‌های اجتماعی که فعال هستید، خبرتان را از طریق اکانت khabar_khoub_iran@ یا شماره تلفن ۰۹۳۳۰۸۲۶۳۱۲ برای ما بفرستید. در این جشنواره فرقی نمی‌کند در ایتا و بله و روبیکا و گپ باشید یا در تلگرام و اینستاگرام و توئیتر و واتساپ؛ مهم این است که سهمی در حال خوش اطرافیان‌تان داشته باشید.

منتظر خبرهای خوب شما هستیم. خوش‌خبر باشید.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *