خبرنگاران ایرانی بخش عظیمی از موج اغتشاشات را خنثی کردند

خبرنگاران ایرانی بخش عظیمی از موج اغتشاشات را خنثی کردند

کارشناس حوزه رسانه یادآور شد: بخش مهمی از دروغ‌پردازی معاندان توسط خبرنگاران صدیق کشورمان خنثی شد و اجازه ندادند مردم به خیل اغتشاشات بپیوندند.

خبرنگاران ایرانی بخش عظیمی از موج اغتشاشات را خنثی کردند

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – عبدالله گنجی در گفت‌وگو با برنامه رویداد رادیو گفت‌وگو ضمن گرامیداشت روز خبرنگار اظهار کرد: در این سال‌ها شرایطی سخت را سپری کردیم و در پیچیدگی توطئه‌ها در حوزه رسانه خاصه جراید با قیمت‌های سرسام‌آور ابزار رسانه نظیر کاغذ روبه‌رو بودیم.

وی با اشاره به دریافتی کم خبرنگار و کارهایی پر مشقت تصریح کرد: عمدتاً خبرنگاران ما افرادی ارزشمند هستند و در هر حوزه‌ای دغدغه داشته و تلاش دارند صادقانه بنویسند.

گنجی با بیان این که خبرنگاران فهیم ایرانی دوست دارند احساس تعلق‌شان به کشور دیده شود، افزود: پروژه‌های مشترکی سال‌ها در رسانه داشتیم و در بسیاری جاها موفق بوده‌ایم. هر چند از سوی اپوزیسیون و برخی داخلی‌ها همواره با اتهاماتی روبه‌رو می‌شویم که زندانی‌شدن خبرنگاران و… را در پی داشته است.

وی با بیان این که در مدت اخیر هیچ فردی بنا بر ماهیتِ خبرنگاری به زندان نیفتاده است، تصریح کرد: در قانون جمهوری اسلامی مدیران مسئول پاسخگو هستند و ممکن است فشارهایی از بیرون و داخل وجود داشته باشد تا عده‌ای بخواهند خبرنگار را به کار بگیرند!

گنجی ادامه داد: در حوزه اقتصاد رسانه همچنان مشکلاتی داریم و ازاین‌رو خبرنگاری همواره با آسیبی به نام مهاجرت از رسانه روبه‌رو است. بسیاری خبرنگاران ما وقتی زمینه‌ای فراهم شود، با وجود استخوان خردکردن در این تخصص، نمی‌توانند از جهت اقتصادی تأمین باشند و ازاین‌رو به سمت مشاغل دیگر می‌روند و حتی اگر دولت‌های همسو وارد قدرت شوند، به‌راحتی با آن‌ها همراه باشند و تجربه و سوابق قبلی را به خاک بسپارند.

وی تصریح کرد: تشکل‌های صنفی اصحاب رسانه توفیق جدی برای گره‌گشایی و کارهای زیربنایی و انگیزه‌بخش نداشته‌اند و همه این سال‌ها توفیقی مشاهده نشده است و در برخی جاها نیز رسانه‌ها و خبرنگاران با نجابت پای‌کار دولت و حکومت آمده‌اند و به میدان قدم گذاشتند.

گنجی یادآوری کرد: بخشی از امپراتوری دروغ از سوی خبرنگاران ما خنثی شد و با ایجاد تردید در مردم در مقابل اغتشاشات، در نهایت منجر شدند که مردم به این بحث نپیوندند.

وی در این راستا کشته‌سازی و فرار مسؤولان به ونزوئلا را مطرح کرد و گفت: پاسخ به این دروغ‌ها توسط خبرنگاران ما در پاییز و زمستان سال گذشته اتفاق افتاد. این چهره شناخته شده حوزه خبر و رسانه به مصلحت‌های حکومت نیز اشاره کرد که در صورت خواست و نیاز، از سوی رسانه‌ها رعایت می‌شود و امانت‌داری و همراهی در این راستا شکل می‌گیرد.

گنجی در پایان اضافه کرد: عده‌ای نیز تصور می‌کنند مقابله با جمهوری اسلامی به شکل خشونت‌آمیز باید در قالب رسانه باشد و طبیعتاً این‌ها احساس آزادی نمی‌کنند.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *