خبر خوب| وقتی رفاقت پدر و پسر نابینا به کارآفرینی ختم شد

خبر خوب| وقتی رفاقت پدر و پسر نابینا به کارآفرینی ختم شد

روزهای جمعه که می‌شود بعضی‌ها دوست دارند از صبح تا شب استراحت کنند و یک دل سیر بخوابند! اما مرحوم آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی از اساتید اخلاق توصیه جالبی برای روزهای جمعه دارند؛ توصیه‌ای برای رفع خستگی.

خبر خوب| وقتی رفاقت پدر و  پسر نابینا به کارآفرینی ختم شد

گروه خبر خوب: امروز (جمعه نهم تیرماه) آخرین روز اعمال حج تمتع است، در این روز حجاج در «منا» باید به هر یک از سه ستون هفت عدد سنگ بزنند که تحت عنوان «رمی جمرات» یاد می‌‌‌شود، سپس به خانه خدا برگشته و بقیه اعمال را انجام داده و مناسک حج را به پایان می‌رسانند. ما هم در این ایام به تبعیت از حاجیان بر شیطان واقعی و شیطان وجودمان سنگ بیندازیم و با دور ریختن رذائل اخلاقی مانند حسد، کینه، بخل، دروغ، طمع، غیبت و تهمت از وجودمان، خوبی‌هایی را نظیر مهربانی، فداکاری،‌ دوستی، ایثار، مهرورزی و گذشت را جایگزین کنیم.


موسم حج است و بیایید بر شیطان وجودمان «رمی جمرات» انجام دهیم

نوع‌‌دوستی ایرانی‌ها در سرزمین منا

خب! گفتیم موسم حج است و امسال هم ۸۷ هزار و ۵۴۱ زائر ایرانی برای انجام مناسک حج در سرزمین منا به سر می‌برند. گاهی شلوغی مکان و ازدحام جمعیت باعث می‌شود که یک حاجی راه و مسیرش را گم کند. از آنجایی که ما ایرانی‌ها سرمان برای کمک و خدمت‌رسانی داوطلبانه درد می‌کند، در اینجا هم این مهربانی و نوع دوستی ایرانی‌ها خودش را نشان داده است، به گونه‌ای که ۷۰ نفر از زائران حج تمتع ایرانی به صورت داوطلبانه در نوبت های کاری مختلف وظیفه اطلاع‌رسانی و راهنمایی حجاج را بر عهده گرفتند.

این نیروهای داوطلبانه لباس‌های زردرنگ به تن دارند و با بلندگوی دستی به حجاج ایرانی اطلاع‌رسانی می‌کنند. البته این تلاش‌های خالصانه آن‌ها هم ثمر داشته و در ۲ روز ابتدایی حضور زائران ایرانی در سرزمین منا حدود ۲۰۰ زائری که مسیر خود را گم کرده بودند، به چادرهایشان رساندند.


باز هم خدمت‌رسانی داوطلبانه ایرانی‌ها

وقتی رفاقت پدر و پسر نابینا به کارآفرینی ختم شد

اگر یک عضوی از خانواده دارای معلولیت باشد، دل نگرانی برای آن عضو خانواده وجود دارد که قرار است آینده او چه شود! اگر پسر باشد یک جور و اگر دختر باشد هم یک جور دیگر این نگرانی وجود دارد. اما برخی دیگر از خانواده‌ها که راضی به رضای الهی هستند، معلولیت را نه تنها محدویت نمی‌بینند بلکه آن را فرصتی برای شکوفایی بیش‌تر آن فرد می‌دانند،‌ مانند کاری که «هادی توانا» با «محمدجواد» پسر نوجوان نابینایش کرد و او را به کارآفرینی سوق داد.


«هادی توانا» کارآفرین کم‌بینا

حال حضور این پسر نوجوان نابینا در دومین نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای دانش آموختگان و دانشجویان کارآفرین مرکز علمی کاربردی خانه کارگر شهر قدس، سر و صدای زیادی کرده است و بقیه را به حیرت فرو برده است که چگونه با حس لامسه صندلی‌های آسیب دیده و دورریختنی را تعمیر و بازسازی می‌کند.

روایتی از کارستان «هادی توانا» و پسرش در کارآفرینی

در اینجا کودکان، مادرانشان را به هیأت می‌آورند

خبرهایی خوبی از سراسر کشور به گوش می‌رسد که مردم خودشان را برای برگزاری هر چه با شکو‌ه‌تر عید سعید غدیر خم آماده می‌کنند، امروز نیز دومین روز از دهه امامت و ولایت است و چند روزی بیش‌تر به عید غدیر نمانده است. گروهی از کودکان و نوجوانان تهرانی که قرار است نخستین هیأت مختص خودشان را ثبت کنند، طبق قول و قراری که با هم گذاشتند هر سال در نزدیکی عید غدیر خم همراه با پدر و مادرشان، جشنی متفاوت از نوع جیغ و داد و شیطنت‌های کودکانه را تجربه کنند و امسال نیز این جشن را در روز پنج‌شنبه ۱۵ تیرماه از ساعت ۱۶ تا اذان مغرب در پارک ملت تهران برپا خواهند کرد.


جشن کودکانه غدیر در پارک ملت

ماجرای تأسیس این هیأت به خرداد‌ماه سال ۱۴۰۰ بر می‌گردد، وقتی پنج خانواده تصمیم گرفتند هیأتی را تأسیس کنند که بچه‌هایشان در تصمیم‌گیری و برگزاری هیأت دخیل باشند، برای این کار، یک روحانی هم پای کار آمد. آن‌ها دو هفته یک بار در یکی از پارک‌‌‌های تهران جمع می‌شدند و با کلی برنامه‌های شاد و مهیج، اوقات شادی را برای بچه‌ها ایجاد می‌کردند. حالا که ۲ سال از تأسیس هیات انصارالمهدی (عج) می‌گذرد، کودکان زیادی مشتاق حضور در این هیأت هستند و زمان برگزاری هیأت دست مادرانشان را می‌گیرند و با خود به هیأت می‌آورند.

جشن غدیری متفاوت در پارک ملت

امروز روز تعطیل است اما بیکاری ممنوع!

امروز که روز جمعه است، برخی دوست دارند یک روز تعطیل را از صبح تا شب در رختخواب سپری کنند و یک دل سیر نه بلکه یک شبانه‌روز بخوابند! مرحوم آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی از اساتید اخلاق توصیه جالبی برای یک روز تعطیل به خصوص برای روزهای جمعه دارند، ایشان می‌گوید: بهترین روش رفع خستگی، کار است. کار را تعطیل نکنید، تبدیل کنید. مطالعه را تعطیل نکنید، تبدیل کنید. بازنشستگی برای ما غلط است. گاهی خسته می‌شوید، برنج پاک کنید، کارهای خانه بکنید، چیزهایتان را مرتب بکنید، برای تفریح دوخت و دوز بکنید. این‌ها تفریح‌های حلال است. بیکار نشستن و خوابیدن، تفریح شما نیست. در ساعاتی که خسته می‌شوید کتاب‌هایی مثل زندگینامه علما را بخوانید.

شما هم در این روز جمعه‌ای دست بر و بچه‌ها را بگیرید یک تکان اساسی به خانه بدهید،‌ از گردگیری، جارو کردن خانه گرفته تا یاری رساندن به بانوی خانه برای درست کردن ناهار! البته برای بعد از ظهر جمعه هم تناول سنکجبین با کاهوی تازه پیشنهاد می‌شود.

خوش‌خبر باشید!

و اما سخن پایانی، خبرهای خوبتان را در قالب دلخواه خود (عکس، متن، فیلم، صوت و…) تولید کنید و آن را با هشتگ #خبر_خوب در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید تا هم دیگران را در حال خوش خودتان شریک کنید و هم ما بتوانیم اخبار شما را بازنشر کنیم. اگر هم تمایل داشتید در هر یک از شبکه‌های اجتماعی که فعال هستید، خبرتان را از طریق اکانت khabar_khoub_iran@ یا شماره تلفن ۰۹۳۳۰۸۲۶۳۱۲ برای ما بفرستید. در این جشنواره فرقی نمی‌کند در ایتا و بله و روبیکا و گپ باشید یا در تلگرام و اینستاگرام و توئیتر و واتساپ؛ مهم این است که سهمی در حال خوش اطرافیان‌تان داشته باشید.

منتظر خبرهای خوب شما هستیم. خوش‌خبر باشید.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *