خنجر از پشت آمریکا به زلنسکی

خنجر از پشت آمریکا به زلنسکی

آمریکا از طرفی، کی‌یف را وارد جنگی فرسایشی کرده و از طرف دیگر برای تداوم حمایت تسلیحاتی از دولت اوکراین شروطی گذاشت که لازم است بازیگران عرصه بین‌الملل از آن درس عبرت بگیرند و دیگر وارد بازی آمریکایی‌ها نشوند.

خنجر از پشت آمریکا به زلنسکی

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- ولادیمیر روگوف، رئیس جنبش مردمی منطقه زاپروژیا با عنوان «ما با روسیه هستیم»، در اظهاراتی گفت: آمریکا هدفی مبنی بر کسب موفقیت در ضد حمله علیه روسیه تا قبل از نشست سران ناتو در اواسط ژوئیه پیش روی مقام های کی یف گذاشته است.

این اظهارات در حالی مطرح شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مجمع بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ درباره عملیات ویژه روسیه گفت: جنگ در اوکراین به وسیله رژیم کی یف و با حمایت حامیان مالی در غرب آغاز شد و کی یف با وجود طراحی عملیات ضد حمله، در هیچ یک از بخش ها به اهداف خود دست نیافت.

وی افزود: کی یف تاکنون 186 تانک و 418 خودروی زرهی خود را از دست داده و میزان جان باختگانش هر روز در حال افزایش است. اوکراین در حال تلاش های جدید برای ضد حمله است، درگیری در حال حاضر ازجمله در محور زاپروژیا ادامه دارد، اما کی یف هیچ شانسی ندارد.

رئیس جمهور روسیه با بیان اینکه زلنسکی با اقداماتش نئونازی ها را پوشش می دهد، عنوان کرد: اوکراین از ذخایر راهبردی خود برای شکستن خطوط دفاعی در ضد حمله استفاده می کند.

ابوالفضل ظهره‌وند، کارشناس مسائل سیاسی درباره شروط آمریکا برای ارسال تسلیحات نظامی به اوکراین به «راهبرد معاصر» گفت: اینکه آمریکایی ها در برهه کنونی موضع خود را به اوکراینی ها نشان داده اند از چند جهت حائز اهمیت است. آمریکا که کی یف را وارد جنگی فرسایشی کرد؛ امروز برای تداوم حمایت تسلیحاتی خود از دولت ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین شروطی گذاشت که لازم است بازیگران عرصه بین الملل از آن درس عبرت بگیرند و دیگر وارد بازی آمریکایی ها نشوند.

وی افزود: آمریکا به این شرط از اوکراین با ارسال تسلیحات نظامی حمایت می کند که کی یف در ضد حملات علیه رو‌سیه موفق باشد. مطرح کردن چنین خواسته ای از سوی آمریکایی‌ها را باید این گونه معنا کرد که واشنگتن از ابتدای جنگ اوکراین هیچ ارزشی برای حفظ منافع مردم این کشور قائل نبوده است.

کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: اگر آمریکایی ها به دنبال حفظ منافع مردم اوکراین بودند، بدون چشمداشت تا حد امکان با آنچه در توان داشتند از اوکراینی ها حمایت می کردند؛ در حالی که امروز با صدای رسا اعلام می کنند به شرطی به اوکراین سلاح می دهند که ضد حمله آنها علیه روسیه مؤثر باشد.

ظهره‌وند گفت: آمریکا نشان داد موضوع اصلی اوکراین نیست، بلکه چالش آمریکایی ها با روسیه، چین و ایران است که در این موضوع با تحریک تمام قد زلنسکی و نئونازی ها به تداوم جنگی فرسایشی وادار می کند و امروز اوکراین را به فرجامی شوم و مبهم رساندند.

وی عنوان کرد: امروز عملاً نیمی از اوکراین غیرقابل برگشت به این کشور و فرجام نیم دیگر اوکراین مبهم است. اگر زلنسکی سر میز مذاکره برود و با روس ها توافق کند، با توجه به اینکه بخش غربی اوکراین محل اختلاف و لهستان از دیرباز مدعی این بخش بوده است، باز هم این منطقه با چالش هایی مواجه خواهد شد که دولتمردان اوکراینی را زیر فشارهای بسیاری قرار می دهد و بحران در اوکراین همچنان ادامه دارد.

کارشناس مسائل سیاسی درباره مواضع ناتو در زمینه نپیوستن اوکراین به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی و رودستی که زلنسکی از آمریکا خورده است، گفت: به تازگی ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو مواضعی مشابه آنچه آمریکایی ها بیان می کنند، مطرح کرد و گفت، با وجود درخواست اوکراین برای عضویت در ناتو، عضویت کی یف منوط به موفقیت زلنسکی و نیروهایش در انجام ضد حمله است.

ظهره‌وند معتقد است: با توجه به اینکه پیامدهای شکست اوکراین می تواند اتفاقات سهمگینی در اروپا رقم بزند، به نظر می آید اروپا، کانادا و آمریکا چاره ای غیر از حمایت های موردی از دولت زلنسکی ندارند.

وی تصریح کرد: آمریکا و ناتو برای مقابله با روسیه مجبورند تا حدی از اوکراین دفاع کند، هر چند اعمال فشار حداکثری روی نیروهای اوکراینی فرجام روشنی ندارد، زیرا صحنه جنگ فقط حمایت تسلیحاتی نیست، بلکه عامل نیروی انسانی بیش از تسلیحات می تواند تعیین کننده سرنوشت جنگ باشد.

ظهره‌وند گفت: هر چند تاکنون ضربات و خسارت های سنگینی به ‌اروپا وارد شده است، اما آمریکایی ها از ابتدا خواهان برافروختن آتش جنگ در اوکراین بودند، در حالی که اگر آمریکا قصد حمایت تسلیحاتی از اوکراین نداشت یا ناتو مایل به پذیرش اوکراین در ناتو نبود، می توانستند از همان ابتدا مواضع خود را به دولت اوکراین اعلام کنند تا اوکراینی ها تکلیف خود را در برابر آمریکا و اروپا بدانند، بی دلیل به سمت عضویت دروغین در ناتو سوق داده نشوند و جنگی رخ نمی داد؛ اما آمریکایی ها تنها به فکر حفظ منافع خود بودند و هستند.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *