خواسته جمعی دانشگاهیان: وحشی‌گری صهیونیست به خوبی تبیین شود

خواسته جمعی دانشگاهیان: وحشی‌گری صهیونیست به خوبی تبیین شود

حادثه بیمارستان المعمدانی غزه هولناک‌ترین اتفاقی بود که توسط رژیم جعلی اتفاق افتاد؛ در این میان جامعه دانشگاهی نتوانست سکوت کند و جنایات ضدبشری صهیونیست‌ها علیه ملت فلسطین و نسل کشی در این کشور را محکوم کردند.

خواسته جمعی دانشگاهیان: وحشی‌گری صهیونیست به خوبی تبیین شود

گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حضرت آقا فرمودند ما مظلومیم اما قوی‌ترین هستیم مانند مولایمان امیرالمومنین؛ حضرت علی(ع) هم مظلوم ترین بود اما قوی ترین بود. این اتفاقاقی که در این دو هفته رخ داد و خبر حادثه بیمارستان المعمدانی یا بهتر بگوییم مقتل المعمدانی در غزه توسط جنگنده‌های صهیونیستی و شهادت بیش از ۱۰۰۰ نفر کودک، زن و سالمند منتشر شد، این حادثه ناگوار باعث خروش مردم در تمامی جهان در حمایت از مظلومیت ملت فلسطین بود، در این میان جامعه دانشگاهی نتوانست سکوت کند و با تجمع کردن رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

با توجه به جنایت بیمارستان المعمدانی غزه، بسیاری از جامعه دانشگاهی خشمگین شدند و رژیم صهیونیست را محکوم کردند.

در این میان با چند نفر از اساتید دانشگاهی که از جنایت رژیم صهیونیست بسیار خشمگین بودند، گفت‌وگو کردیم.

* کارنامه درخشان رژیم جعلی

احمدمومنی راد دانشیار حقوق بین‌الملل دانشگاه تهران گفت: اگر شما عملکرد رژیم صهیونیست را ببینید، مملو از جنایت‌های کودک کشی، اشغال و تخریب اموال، نسل کشی و جنایت جنگی و علیه بشریت در عملکرداین رژیم وجود دارد و متاسفانه نهاد‌های سازمانی و بین‌المللی به ویژه سازمان بین‌الملل که وظیفه اصلی حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است در این سال‌ها مرتکب ترک فعل شده است.

* حق دفاع مشروط برای فلسطین

وی افزود: به لحاظ حقوق بین‌الملل فلسطین در وضعیت اشغال قراردارد حق دفاع مشروط برایش وجود دارد، صهونیست‌ها بدون اینکه مردمی داشته باشند آمدند فلسطین را اشغال کردند و مردم مظلوم فلسطین را ازخانه‌هایشان آواره کردند و در تمام سال‌ها رژیم صهوینیست قواعد بین‌الملل را نقد کردند.

* نسل کشی به سبک مدرن

غلامحسین اسلامی فرد مدرس دانشگاه‌ نیز گفت: تحولاتی که در فلسطین درحال رخ دادن است، یک نوع نسل کشی از سوی رژیم اشغالگر است، رژیم صهیونیست ساده‌ترین و کوچک‌ترین مقرراتی که وجود دارد را رعایت نمی‌کند. آن‌ها فضایی را برای تولید محتوای کذب ایجاد کردند و اخبار کذب را در رسانه‌ها منتشر می‌کنند که به هر نحوی جای ظالم و مظلوم را تغییر دهند و به شکلی سرپوش بر جنایاتشان بگذارند و خود را بی‌گناه نشان دهند.

* تشویق مردم به بیمارستان و هدف قرار دادن بیمارستان یک جنایت بزرگ است

مدرس دانشگاه افزود: آخرین جنایتی که رژیم اشغالگر انجام داد اینکه اطلاعاتی را پخش کردند و مردم را تشویق کردند که امن‌ترین محیط برای شما بیمارستان‌ها است اما می‌بینیم که بیمارستان را نقطه هدفشان قراردادند و براساس اخباری که به دستمان رسیده اعلام کردند که این حمله با استفاده از موشکی بوده که ترکش‌های زیادی داشته است و ما شاهدیم که رژیم صهیونیست حجم بسیاری بمب را بر سر بچه‌های مظلوم فلسطین می‌اندازد و جانسوزترین اتفاق این است که راه را برای این مردم بسته‌اند که به مردم مظلوم نتوانند کمک کنند.

* رژیم صهیونیست یک رژیم جعلی است

اسلامی فرد خاطر نشان کرد: به صورت علنی کشتار انجام می‌دهند و وقیحانه به همه اعلام می‌کنند که ما اجازه نمی‌دهیم که کسی به فلسطینی‌ها کمک کند، از دیشب که این اتفاق افتاده تمامی کشورها نفرت خودشان را به اسرائیل نشان می‌دهند، از جمله اقداماتی که مردم ایران انجام دادند راهپیمایی و تظاهراتی که از دیروز تا به امروز شاهدش هستیم. مشخصاً این رژیم چون جعلی است به عبارتی رژیمی نیست که بر پایه حاکمیتی باشد و مردم سرزمینی انتخابش کرده باشند و با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری اسرائیل ۲۵ سال دیگر را نمی‌بیند.

مشخصاً این رژیم چون جعلی است به عبارتی رژیمی نیست که بر پایه حاکمیتی باشد و مردم سرزمینی انتخابش کرده باشند و با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری اسرائیل
۲۵ سال دیگر را نمی‌بیند

* مقاومت ادامه دارد

وی افزود: این جنایت‌ها حتما این زمان را تسریع می‌کند و اتفاقی که دیشب رخ داد به معنای اینکه مطمئناً پایه‌های سست رژیم اشغالگر سست‌تر شده است. واقعیت اینکه مردم مظلوم فلسطین یک روزی با سنگ از خود دفاع می‌کردند و الان مجهز شدند و شکستی که اسرائیلی‌ها و متجاوزین در چند هفته قبل از ورود نیرو‌های فلسطینی داخل سرزمین‌های اشغالگری خوردند و اسارت نیروهای نظامی‌ بالا رتبه‌شان، شکستی نیست که قابل جبران باشد.

* نقش دانشگاهیان برای حمایت از مردم غزه

اسلامی فرد در رابطه با حمایت دانشگاهیان از مردم غزه گفت:‌ دانشگاهیان یک وظیفه انسانی دارند و یک وظیفه روشنگری برای حمایت از مردم مظلوم دارند، در جنگ روایت‌ها اسرائیلی‌ها از نظام سلطه رسانه‌هایی که در اختیارشان است حمایت می‌شوند و هر طوری که بخواهند فضا را جلوه می‌دهند که گویا این‌ها در نقش مظلوم هستند. در این شرایط همکاران دانشگاهی در حوزه دانشگاه‌ها نقششان یک نقش تاریخی است که باید این نقش را برای حمایت از مردم فلسطین انجام دهند و به افکار عمومی کمک کنند تا به سمت درستی قرار بگیرند.

* چرا کسی به داد غزه نمی رسد

رضا رسولی استاد دانشگاه آزاد اسلامی در رابطه با جنایت بیمارستان المعمدانی، گفت: آنچه در غزه اتفاق افتاده است، یک نسل‌کشی است و نهادهای بین‌المللی به خصوص دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه باید به جنایات اسرائیل رسیدگی کنند.

* دانشگاهیان پای میدان باشند

وی افزود: در این عرصه مطالبه‌گری مردم جهان، حق‌طلبان و کسانی که خودشان را طرفدار حق و سلامت انسانی می‌دانند و به خصوص چهره‌های دانشگاهی و اساتید حقوق باید به میدان بیایند و مجازات اسرائیل را مطالبه کنند، گذشته از مجازات بحث پیش‌بینی تدابیر است برای اینکه این جنایات دیگر در هیچ کجای جهان، به خصوص فلسطین مظلوم اتفاق نیفتد.

مطالبه‌گری مردم جهان و به ویژه چهره‌های دانشگاهی و اساتید حقوق باید به میدان بیایند و مجازات اسرائیل را مطالبه کنند

* اسرائیل باید به سزای عمل خودش برسد

رسولی گفت: در واقع اسرائیل باید به سزای عمل جنایت کارانه خودش برسد و هر جنایت‌کاری در سراسر
جهان باید از ظلم در حق مردمان مظلوم، مردمان و بچه‌هایی که به خاک و خون می‌کشد، بترسد.

مریم سادات سقاقیت مدرس دانشگاه گفت: «انا الله و اناالیه راجعون» قطعا فاجعه‌ای که برای ملت مظلوم فلسطین رخ داد، یکی از بدترین و ناراحت کننده‌ترین این اتفاقات دهه اخیر بود.

* تبدیل بیمارستان به کشتارگاه

وی افزود: متاسفانه رژیم صهیونیستی علاوه بر تمام خطاهایی که انجام داد، آخرین وبدترین خطا این بود که به کودکان و زنان رحم نکرد و نگاه منفی تمام جهان را به سمت خودش جذب کرد، این کار خلاف اخلاق انسانی است حتی اگر باورها هم همسویی نداشت بر خلاف اخلاق انسانی تمام جهان هستی پیش رفت. بیمارستان‌ها محل امنی برای نجات انسان‌ها هستند که انسان‌ها برای نجات جانشان می‌روند اما متاسفانه بیمارستان را تبدیل به کشتارگاه کردند.

* هیچ فردی در هر مکتبی از این حادثه خوشحال نیست

سقاقیت خاطر نشان کرد: هیچ فرد عاقلی در هیچ مکتب و آئینی اعم از الهیات و غیرالهیاتی نظر مثبتی به این مسئله داشته باشد که اگر بتوانیم فردی را پیدا کنیم که این مسئله را تائید کند که بنده بعید می‌دانم از انسانیت خارج باشد حتی در خلوت خودشان بخواهند فکر کنند امثال بایدن و نتاهیو اگر در خلوت خودشان بخواهند فکرکنند، اگر ذره‌ای بوی از خصلت انسانیت برده باشند، می‌دانند که در هیچ قاموسی این عمل فجیع نمی‌گنجد.

* وحشی بودن اسرائیل به همه ثابت شده است

وی افزود: حادثه بیماستان بسیار نارحت کننده بود، اما خبر خوب در کنار این رنجوری روان همه انسان‌های آزاده‌خواه به طور مطلق وحشی بودن اسرائیلی‌ها به همه ثابت شد. همانطور که حضرت آقا فرمودند مقاومت در کل جهان می‌ایستد، اگر غیر از این باشد محلی برای تحمل افرادی که به ظاهر انسان هستند.

* جامعه دانشگاهی باید یک نگاه عاقلانه‌ای داشته باشد

سقاقیت درباره نگاه جامعه دانشگاهی گفت: جامعه دانشگاهی غالباً باید یک نگاه عاقلانه‌ای داشته باشد فارغ از رویکردهای مذهبی که برخی اساتید دارند.
اما یک عاقل قطعاً می‌داند که به هیچ عنوان زنان و کودکان نباید مورد تهاجم قرار بگیرد چه برسد به اینکه در بیمارستان باشند، اسرائیل با این کار این جرم را صدچندان کرده است و این موضوع تنها برای دانشگاهیان نیست بلکه هر انسان پاک فطرتی به این موضوع پی می‌برد و چه رسد به دانشگاهیان که مدعی پردازش علمی بیشتری دارد و فرد با تحصیلات بالایی نیست، فقط انسان بودن پاسخ می‌دهد.

* هر لحظه باید اعلام برائت از صهیونیست کرد

وی خاطرنشان کرد: رژیم جعلی صهیونیست قطعاً در این حادثه محکوم است، همه ما موظف هستیم که لحظه به لحظه اعلام برائت از صهیونیست‌ها کنیم.این کار دقیقا مصداق همان قسمتی از عاشورا است که هرکسی که ظلم کند تا ابد ما با او دوری می‌کنیم فرقی نمی‌کند چه کسی باشد.

* جامعه دانشگاهی باید روشنگری کند

سقاقیت در رابطه با اقدامات دانشگاهیان در دانشگاه‌ها گفت: تمام معلمین چه در مدارس و دانشگاه با توجه به مخاطب خودشان باید روشنگری کنند. حتی کودکان کوچک چرا که ما قرار نیست با جزئیات به آنها بگوییم که بخواهند اذیت شوند، این حادثه باید روشنگری شوند. ممکن بعضی از جوانان بابت مشغله‌های که برای خود ایجاد کردند، نتوانستند عکس و ویدیو‌های فلسطین را ببینند، دانشگاهیان باید این فاجعه را نشان دهند به عنوان مثال اساتید که شیمی تدریس می‌کنند ابزار‌ها و بمب‌های رژیم جعلی را در کلاس‌های خود تشریح و توضیح دهند تا برای همگان این موضوع مشخص و روشن شود.

* باید با ایجاد کمپین‌ها از این اتفاق حمایت کنیم

لعیا محبوبی مدرس دانشگاه نیز در رابطه با این جنایت گفت: این اتفاق خیلی وحشتناک بود و اگر قرار بر اتفاقی در فضای مجازی باشد، پتانسیل ویژه‌ای دارد و با ایجاد کمپین‌ها و یکی شدت صداها در کشور‌های مختلف به ویژه کشورهای مسلمان نیز می‌تواند تاثیر به‌سزایی بگذارد. شکل‌گیری یک سری کمپین‌های بین‌المللی و کارزار‌هایی که به لحاظ حقوقی کاری را پسش ببرد و فقط در جنبه تبلیغاتی نباشد و افرادی که در رشته حقوق حرف برای گفتن دارند، می‌توانند وارد کار شوند.

* استفاده از فضای مجازی برای نشان دادن اعتراض خود

محبوبی ادامه داد: در توییتر ترند‌ها و هشتگ‌های مختلفی شکل گرفته و همه این‌ها نشان دهنده این است که پتانسیل این واقعه زیاد است. به ویژه اینکه مسئله بر روی کودک است و اگر قرار باشد کار جدی صورت بگیرد،از دو بعد می‌توان به آن پرداخت و حادثه به قدری بزرگ و غم‌انگیز است که بخواهیم بر روی آن مانور‌های مختلفی دهیم.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *