دلالی نوبت برای تنها بیمارستان تخصصی چشم در شرق کشور!

دلالی نوبت برای تنها بیمارستان تخصصی چشم در شرق کشور!

روند نوبت دهی و دریافت مبالغی چندبرابر ویزیت پزشکان برای گرفتن نوبت در تنها بیمارستان تخصصی چشم در شرق کشور توسط یک سایت ناشناس، گلایه های بسیاری از شهروندان را به دنبال داشته است.

دلالی نوبت برای تنها بیمارستان تخصصی چشم در شرق کشور!

خبرگزاری فارس، مشهد- مصطفی میرجانیان؛ بزرگترین، معروف ترین و تنها بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی چشم در شرق کشور هرچند که روزانه میزبان تعداد بسیار زیادی از بیماران ساکن مشهد و سایر شهرهای خراسان شمالی، جنوبی، رضوی، سیستان و بلوچستان، گلستان و… است اما تقاضای زیاد برای دریافت نوبت پزشکان و درخواست انجام جراحی های مختلف موجب شده تا بسیاری از بیماران به نوعی با دلالان دریافت نوبت مواجه شوند.

دلالی با شیوه های نوین!

اولین تصویری که با شنیدن عنوان «دلال» در ذهن مان می آید مردانی است که در گوشه خیابان ایستاده اند، دسته های دلار را در دست گرفته اند و خریداران و فروشندگان هم سراغ شان می روند. اما روایت دلال هایی که واسطه دریافت «نوبت» می شوند متعجب تان می کند. دلال هایی که پشت رایانه نشسته اند و صرفا با انگیزه درآمدزایی به مردم خدمات می دهند، بدون این که سرنوشت و شرایط بیمار برایشان اهمیتی داشته باشد!

روایت خبرنگار فارس در مشهد که چندی پیش برای دریافت نوبت بیمارستان خاتم الانبیا به عنوان تنها بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی چشم در شرق کشور اقدام کرده بود، حاکی از آن است که با وجود اقدامات مثبت برای رضایت مراجعان اما روند نوبت دهی آن به شیوه عجیبی انجام می شود و هر بیمار برای آن که نوبتی برای ماه های آینده دریافت کند باید مبلغی چندبرابر ویزیت پزشک را به دلالان نوبت بپردازد! به این شیوه که برای دریافت نوبت، سایتی با نام و عنوانی شبیه سایت های رسمی نوبت دهی بیمارستان فعالیت می کند و بیماران به خاطر تمرکز روی درمان و تقاضای قطعی برای ویزیت پزشک متخصص مجبور به پرداخت مبالغ هنگفتی می شوند.

ظرفیت پزشک تکمیل و نوبت ها در دست دلالان است!

برای بررسی بیشتر درباره این موضوع، خبرنگار فارس به عنوان یکی از بیماران متقاضی ویزیت پزشکان بیمارستان خاتم الانبیا به این سایت نوبت دهی مراجعه می کند. برای دریافت نوبت ویزیت پزشکان این بیمارستان، شماره تماسی در سایت های رسمی اعلام شده که باید در ساعت مشخصی از صبح با آن تماس گرفت اما نکته عجیب آن که همه تلاش ها برای دریافت نوبت بی نتیجه است. شماره تلفن مذکور دائما مشغول است و پس از آن هم هیچ نوبتی داده نمی شود. مورد بعدی سایتی با نام نوبت دهی بیمارستان خاتم الانبیا است. محلی که به امید دسترسی راحت به برنامه زمانی پزشکان این بیمارستان تخصصی به آن مراجعه می کنیم. در ابتدای این سایت نوشته شده است: «در راستای تداوم ارائه خدمات نوبت دهی خاتم جهت گرفتن نوبت اینترنتی پزشک، مبلغ ثابت ۴۹ هزار تومان کارمزد و الباقی هزینه ویزیت می باشد و مبلغ کارمزد سایت هیچ ارتباطی با بیمارستان و مراکز درمانی ندارد و جدا از هزینه ویزیت است.» جملاتی که هرچند در ابتدای سایت آمده اما بسیاری از بیماران به آن توجهی ندارند و مستقیما به انتخاب پزشکان و گروه های درمانی می پردازند.

مالک سایت نوبت دهی: می خواهیم کار مردم، راه بیفتد!

با کنجکاوی و برای بررسی بیشتر درباره سایت نوبت دهی سراغ مالک این سایت رفتیم. او در پاسخ به سوال خبرنگار ما که خودش را یکی از بیماران متقاضی نوبت بیمارستان معرفی کرده، می گوید: سایت ما مثل یک کافی نت است. به عنوان مثال، ویزیت پزشک برای افراد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی، مبلغ ۱۳ هزار تومان است و مبلغ ۵۰ هزارتومان هم باید برای دریافت نوبت پزشکان بپردازید.

او در پاسخ به سوالی درباره این که مجوزی برای دریافت چنین مبالغ دارد یا خیر، می گوید: ما قبلا با علوم پزشکی صحبت کردیم. به ما گفته اند که کار شما اشکالی ندارد. چون ما با بیماران توافق می کنیم که پولی بابت نوبت بپردازید و کسی را مجبور نکرده ایم. دانشگاه علوم پزشکی در جریان کار است.

اپراتور سایت ادامه می دهد: شما می توانید به سایت علوم پزشکی و سپس قسمت نوبت دهی بیمارستان ها مراجعه کنید که در این صورت نوبتی پیدا نمی کنید اما سایت ما که به نام نوبت دهی این بیمارستان است به عنوان یک سایت خصوصی، پولی بابت نوبت دریافت می کند تا کار مردم را راه بیندازد!

دلالی برای نوبت پزشکان همه بیمارستان ها و درمانگاه ها!

نکته عجیب درباره سایت نوبت دهی این که هیچ کدام از بیماران نمی توانند مستقیما نوبت این بیمارستان را برای موعد های نزدیک دریافت کنند و برای ویزیت پزشک باید پولی را به این سایت نوبت دهی بپردازند و سایت هم در بسیاری از مواقع، نوبت مشخصی را در یک زمان معین نمی دهد! مالک این سایت در پاسخ به همین ابهامات می گوید: ما چند اپراتور را مسئول دریافت نوبت کرده ایم و آن ها برای نوبت گرفتن از پزشکان، رقابت دارند. هرکسی توانست نوبت بگیرد بخشی از این مبلغ را دریافت می کند. اپراتور سایت می گوید: ما صرفا برای بیمارستان خاتم الانبیا کار نمی کنیم و برای همه پزشکان و بیمارستان ها نوبت می گیریم.

کلاهبردار نیستیم و با جایی ارتباط نداریم

می پرسم وقتی مردم عادی نمی توانند نوبتی دریافت کنند اپراتورهای این سایت چطور نوبت می گیرند؟ آیا پای رانت در میان است؟ اپراتور سایت در پاسخ به این سوال می گوید: ما اصلا با بیمارستان خاتم الانبیا کاری نداریم. اول پول بیماران را دریافت می کنیم و برای هر زمانی که نوبت پیدا شود اطلاع رسانی می کنیم. این طور نیست که با کارکنان بیمارستان ارتباط داشته باشیم یا با زیرمیزی و… نوبت پزشکان را دریافت کنیم. حتی بیماری بوده که پولش را پرداخت کرده و نتوانسته ایم برای او نوبت بگیریم و بیمار هم از ما شکایت کرده است. ما کلاهبردار نیستیم و فقط می خواهیم به بیماران کمک کنیم.

اپراتور سایت وقتی می فهمد که در قامت یک خبرنگار با او صحبت کرده ام دوباره تماس می گیرد و تاکید می کند که صحبت هایش را جایی منتشر نکنیم. موضوعی که نگرانی او را از پیگیری های بعدی درباره ابهامات دریافت نوبت تنها بیمارستان تخصصی چشم شرق کشور نشان می دهد.

مدیر بیمارستان خاتم الانبیا: هیچگونه مسئولیتی در قابل مراکز نوبت دهی نداریم

پس از شنیدن صحبت های مالک سایت نوبت دهی به سراغ مدیر بیمارستان خاتم الانبیا رفتیم تا از علت شکل گیری دلالی برای نوبت برای بزرگترین بیمارستان چشم پزشکی شرق کشور بپرسیم. او در بخشی از پاسخ متنی تاکید کرد که بیمارستان خاتم الانبیا هیچ گونه تعهدی در قبال مراکز نوبت دهی ندارد.

دکتر رضا وفایی نژاد در گفت و گو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار کرد: بیمارستان خاتم االنبیا (ص) با ۸۱ تخت فعال و دارا بودن بخش های اورژانس ، بستری، جراحی و واحدهای لیزر، لیزیک، rop ، پاراکلینیک و بینایی سنجی در سال گذشته خدمت رسانی به حدود 280 هزار بیمار را انجام داده است.

به خاطر تفاوت تعرفه با بخش خصوصی، صف انتظار طولانی شده است

وی افزود: با توجه به ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی با کیفیت بالا و تعرفه دولتی ، این مرکز با استقبال چشمگیر بیماران در استان خراسان و سایر استان های مجاور مواجه گردیده است. از طرفی عدم توازن عرضه و تقاضای خدمات تخصصی و فوق تخصصی چشم پزشکی با تعرفه دولتی (به دلیل تفاوت با تعرفه بخش خصوصی، صف انتظار اخذ نوبت برای شهروندان طولانی شده است.

امکان افزایش ظرفیت نداریم

وفایی نژاد با اشاره به محدودیت های این بیمارستان در ارائه خدمات به بیماران گفت: در حال حاضر با توجه به محدودیت فضای فیزیکی و تعداد مصوب اعضای هیات علمی، امکان افزایش ظرفیت وجود ندارد اما طی برنامه های آتی ، دانشگاه علوم پزشکی مشهد مصمم به افزایش تعداد تخت مصوب وایجاد فضای فیزیکی بیمارستانی تخصصی چشم جهت ارتقا خدمت رسانی به مردم و زائرین است.

هیچگونه مسئولیتی در قابل مراکز نوبت دهی نداریم و درباره موضوع سایت خصوصی هم پیگیری می کنیم

مدیر مرکز آموزشی درمانی پژوهشی خاتم الانبیای مشهد درباره روند دریافت نوبت پزشکان این بیمارستان گفت: نوبت دهی درمانگاه های تخصصی این مرکز به صورت روزانه برای روز بعد (جمعه تا سه شنبه) از طریق تلفنی ساعت ۸ صبح با شماره ۰۵۱۳۷۲۳۵۷۹۱ میسر است. نوبت گیری اینترنتی نیز ساعت ۱۰ صبح از طریق درگاه اینترنتی nobat.mums.ac.ir امکان پذیر می باشد که تنها درگاه اینترنتی رسمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد.

او تاکید می کند: دانشگاه علوم پزشکی مشهد و بیمارستان خاتم االنبیا (ص) هیچگونه مسئولیت و تعهدی در قبال سایر مراکز نوبت دهی ندارد. پیرو گزارشات مردمی در رابطه با اخذ نوبت ازسایت های خصوصی با مبالغ بیشتر طی شکواییه ارسالی از بیمارستان خاتم االنبیا (ص) به مسئولین دانشگاه، موضوع از طرف امور حقوقی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مجاری قانونی در حال پیگیری می باشد و به محض حصول نتیجه اطلاع رسانی عمومی در این زمینه انجام خواهد گرفت.

افزایش ۳۲ درصدی مراجعه به بیمارستان تخصصی چشم طی دو سال

مدیر بیمارستان خاتم الانبیا با اعلام آمار مراجعه به این مرکز درمانی تخصصی چشم در شرق کشور گفت: آمار سه سال اخیر مراجعین به این مرکز، نمایانگر افزایش ۳۲ درصدی مراجعه به این مرکز طی سه سال اخیر است. این بیمارستان در سال ۹۹ به ۲۱۵ هزار و ۴۸۲ نفر خدمات رسانی کرده. در حالی که این آمار در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به ۲۶۰ هزار و ۷۷۶ نفر و ۲۸۶ هزار و ۴۸۲ نفر رسیده است.

دو راهکار برای افزایش رضایت مندی بیماران

با اعلام آمار افزایش ۳۲ درصدی مراجعه به بیمارستان چشم پزشکی خاتم الانبیا و اظهارات مدیر تنها مرکز درمانی تخصصی و فوق تخصصی چشم در شرق کشور، دو راهکار برای افزایش رضایتمندی بیماران به نظر می رسد. اول این که لازم است روند نوبت دهی این بیمارستان و تمامی مراکز درمانی استان خراسان رضوی شفاف شود. مشهد مقدس طی سال های گذشته و به برکت حرم مطهر رضوی به قطب سلامت در کشورمان تبدیل شده است و هرساله پذیرای جمع زیادی از بیماران از استان های مختلف و خارج کشور است.

بنابراین لازم است روند نوبت دهی شفاف شود و هرگونه فعالیت دارای ابهامی در ارائه نوبت مراکز درمانی و پزشکان مختصص خاتمه یابد. نکته دوم هم افزایش ظرفیت پذیرش بیمارستان ها مراکز درمانی است و وزارت بهداشت با در نظر گرفتن بودجه مشخصی می تواند در ارتقا و توسعه خدمات درمانی به زائران و مجاوران امام هشتم تلاش کند.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *