روزنامه اسرائیلی: افزایش فشارها بر لیکود برای برکناری نتانیاهو

روزنامه اسرائیلی: افزایش فشارها بر لیکود برای برکناری نتانیاهو

روزنامه «اسرائیل هیوم» در گزارشی عنوان کرده است: نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس این روزها نگران سرنوشت جنگ غزه است، موضوعی که آینده سیاسی وی را می‌تواند دستخوش تغییر کند و در این راستا از حزب لیکود خواسته شده فرد دیگری را جایگزین نتانیاهو کند تا فقط به فکر منافع شخصی‌اش نباشد.

روزنامه اسرائیلی: افزایش فشارها بر لیکود برای برکناری نتانیاهو

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – راهبرد معاصر نوشت: روزنامه صهیونیستی «اسرائیل هیوم» در گزارشی آورده است؛ موضوع نگران‌کننده برای اسرائیلی‌ها این است، فردی که باید تمام انرژی خود را صرف خلاصی اسرائیل از فاجعه جنگ غزه کند، همچنان درگیر تفکرات و دغدغه‌های شخصی‌اش است. زمان آن فرا رسیده حزب لیکود شجاعت به خرج دهد و بررسی کند آیا رئیس حزبشان واجد شرایط ریاست هست یا خیر؟

طبیعی است، نخست وزیر اسرائیل این روزها خواب و خوراک ندارد. وضعیت مناطق درگیری، سرنوشت ربوده شدگان، وضعیت جبهه داخلی و … دغدغه های بزرگی است که بر دوش بنیامین نتانیاهو سنگینی می‌کند و این را می‌توان از توییتی که بامداد یکشنبه منتشر کرد، دریافت که وی افکار دیگری در سر دارد. ذهن نتانیاهو درگیر تحقیقات میدانی روزهای آتی، آینده سیاسی و حرفه‌ای اش است. حتی عذرخواهی اجباری وی نیز نمی‌تواند تصویر شرم‌آوری را که از وی در اعماق ذهن و روح اسرائیلی ها نقش بسته است، پاک کند.

حجم انتقادات سران نهادهای امنیتی و نظامی که از نتانیاهو قرار انتظار پیروزی دارند، تکان دهنده است. آنچه حتی نگران‌کننده‌تر به نظر می‌آید، درک این موضوع است، افرادی که باید تمام انرژی خود را صرف خلاصی اسرائیل از بروز فاجعه کنند، درگیر تفکرات و دغدغه‌های شخصی خود هستند. بیهوده نیست «حامیان حماس از این روند و اینکه غذاهای لذیذی مقابلشان قرار گرفته است، لذت می برند».

توییت شبانه نتانیاهو تکمیل کننده پازل رفتار نتانیاهو در نبرد حیثیتی است؛ به عنوان نمونه، اصرار بر بیان موضوعات بدیهی ازجمله اینکه به عنوان نخست وزیر مسؤول حملات است، سطح دغدغه وی را آشکار می‌کند. گفتن این موضوع لزوماً به معنای مقصر دانستن شخصی نیست که مرتکب چنین فاجعه‌ای شده است، بلکه درنهایت دادگاه و کمیته حقیقت‌یاب تکلیف آن را مشخص خواهد کرد.

اما اقدام نتانیاهو از نظر اینکه مردم پی ببرند اسرائیل «آقا بالاسر و پدر مادر دارد یا خیر»، اهمیت چشمگیری دارد؛ کسی که اکنون سرنوشت جمعی اسرائیل در دستانش است، قدرت کنترل خود و محاسبات ذهنی‌اش را ندارد و هرچه فکر می‌کند، بر زبان می‌آورد. این نوع رفتار نگرانی جامعه اسرائیل را برانگیخته است.

عملکرد ضعیف نتانیاهو پس از 20 روز از آغاز جنگ بر همگان محرز شده است. ارتش اسرائیل و دولت از حمله دو گروه مقاومت غافلگیر شدند و شکست را پذیرفتند. رکود کنونی در دولتی است که نخست وزیرش برای پنهان کردن ضعفای خود پشت اتاق جنگ پنهان می‌شود؛ جایی که بنا به اعتراف وزیران کابینه، تصمیمات صریح و قاطعی گرفته نمی‌شود.

برخلاف تصمیم روز پنج شنبه برای ورود زمینی محدود، آنچه تاکنون دریافت کرده‌ایم نشانه‌هایی از «بزک کردن چهره ارتش در عرصه میدانی» و بازگشایی گسترده منابع به غزه در راستای موافقت با فشار آمریکاست. همه اینها گام هایی است که تحقق اهداف اعلام شده رژیم، یعنی نابودی حماس را غیرممکن می‌کند.

از صبح روز شنبه سیاه مشخص شد کار نتانیاهو پایان یافته است، اما با وجود انتقادات شدیدی که به او بود، ترجیح داده شد بگذارند سکان جنگ را هدایت کند. به همین دلیل از نزدیک شدن بنی گانتز و شرکایش به دولت احساس رضایت به وجود آمد.

با همه این موارد، اگر نخست وزیر عزم و اراده رهبری امروز اسرائیل را ندارد و مشغول فکر کردن به سرنوشت خودش و سرزنش دیگران است، شاید زمان آن فرا رسیده باشد حزب لیکود رئیس دیگری را جایگزین نتانیاهو کند. وقت آن است اعضای لیکود شجاعت به خرج دهند و بررسی کنند آیا رئیس حزبشان صلاحیت ریاست دارد یا خیر؟

این دیگر بازی بر سر صندلی‌های سیاسی نیست، بلکه موضوع بر سر بقای رژیم است، بنابراین جنگ باید به وسیله کسانی هدایت شود که کنترل روانی رفتارهای شبانه خود را دارند و صرفاً به سرنوشت جمعی فکر می‌کنند.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *