سوت‌زنی| اینجا رستوران است یا معبد بودایی؟+ فیلم

سوت‌زنی| اینجا رستوران است یا معبد بودایی؟+ فیلم

یک رستوران زنجیره‌ای با سه شعبه خود در تهران که انواع سوشی را عرضه می‌کند، در تلاش است تا با دکوراسیونی شبیه به معابد بودایی خود را نماینده‌ای از رستوران‌های ژاپنی نشان دهد که این ظاهرسازی خلاف شعائر ایرانی و اسلامی است.

سوت‌زنی| اینجا رستوران است یا معبد بودایی؟+ فیلم

به گزارش خبرگزاری فارس، از لحاظ فقهی طبق آیه ۱۹ سوره مبارکه عمران تبلیغ ادیان در حکومت اسلامی جایز نیست، درهمین راستا ماده «۵۰۰ مکرر» به فصل اول باب تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ الحاق شد که براساس آن هر فرد یا گروهی با رفتار افراطی یا تکفیری دینی از طریق تشکیل فرقه موجب ایجاد انحراف میان پیروان ادیان الهی شود مشمول مجازات اسلامی خواهد بود، که این ماده بر ممنوعیت تبلیغ ادیان غیرابراهیمی و شعائر آن‌ها مانند بودا نیز دلالت دارد.

در همین راستا براساس گزارشات مردمی در سامانه سوت‌زنی خبرگزاری فارس شاهد یک رستوران زنجیره‌ای با سه شعبه در تهران هستیم که دکوراسیون خود را منطبق بر معابد بودایی ظاهرسازی کرده است، به‌نحوی‌که مجسمه بودا و نورپردازی قرمز در این مجموعه‌ها دیده می‌شود که نماد بارز اعتقادات این گرایش اعتقادی است.

مخالفت بودا با خوردن سوشی در رستوران‌های بودایی

برای کسب اطلاعات بیشتر به سراغ گزارشگر مربوطه رفتیم که وی ضمن اشاره به اعتقادات بوداییان اظهار کرد: حدود ۵ قرن قبل از میلاد، شاهزاده هندی به نام سیدارتا گوتاما شیوه زندگی برمبنای مدیتیشن و ریاضت راهبانه را در هندوستان پایه‌گذاری کرد، به‌نحوی که براساس اعتقادات آن‌ها خدا به‌عنوان موجودی ازلی و روح در قالب عنصری جاویدان وجود ندارد و به تناسخ و قانون کرمه معتقدند که با اعتقادات ادیان الهی درتناقض است.

وی به رستوران‌های بودایی در کشورهای عربی و اروپایی اشاره کرد و افزود: در برخی کشورهای عربی مانند دبی امارات و تعدادی از کشورهای اروپایی مانند انگلستان و ترکیه شاهد رستوران‌های بودایی با عنوان «بودا بار Buddha-Bar» هستیم که افراد در کنار مجسمه‌های بودا به خوردن انواع سوشی با خوراک غذاهای دریایی به همراه مشروبات الکلی می‌پردازند، درحالی که سیدارتا گوتاما رهبر بوداییان با قربانی کردن حیوانات مخالف بود و این مساله از تناقضات بودایی‌ها است.

مجسمه بودا در رستوران‌های تهران

این گزارشگر از فعالیت رستوران بودایی در تهران خبر داد و گفت: سه شعبه از یک رستوران در تهران که انواع سوشی را عرضه می‌کند، با به‌کارگیری از شعائر بودایی‌ها اقدام به ظاهرسازی رستوران‌های خود با مجسمه بودا کرده که موجب شباهت فراوان این مجموعه‌ها به معابد بودایی شده است، به‌نحوی که نوشته‌هایی با خطوط ژاپنی روی دیوارهای این رستوران‌ها دیده می‌شود.

وی بر لزوم برخورد با رستوران‌های خارج از چارچوب‌های ایرانی_اسلامی تاکید کرد و ادامه داد: زیرپا گذاشتن شعائر اسلامی در اماکن عمومی تنها بی‌حجابی نبوده و تبلیغ عقاید انحرافی از طریق ظاهرسازی محیطی نیز از ازجمله اقدامات متخلفانه است که در برخی رستوران‌ها دیده می‌شود.

با توجه به آنچه مطرح شد، دکوراسیون داخلی رستورانی در تهران کاملا شبیه معابد بودایی بوده که از مصادیق بارز تبلیغ این دین غیرالهی است، درهمین راستا از اتاق اصناف و پلیس اماکن می‌خواهیم با این مجموعه برخورد قاطع و قانونی داشته باشند.

گروه سوت‌زنی خبرگزاری فارس آماده دریافت گزارشات مردمی فساد در سامانه سوت‌زنی و یا از طریق شناسه تلگرامی Sootzani_Farsnews است.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *