ضعف رسانه‌ای مجلس خبرگان هم به عدم انگیزه رسانه‌‌ها و هم به خود این مجلس برمی‌گردد

ضعف رسانه‌ای مجلس خبرگان هم به عدم انگیزه رسانه‌‌ها و هم به خود این مجلس برمی‌گردد

عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در برنامه بدون توقف در خصوص ضعف رسانه‌ای مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: ضعف رسانه‌ای مجلس خبرگان هم به عدم انگیزه رسانه‌ها و هم به خود این مجلس برمی‌گردد و قبول دارم که باید حضور اعضای مجلس خبرگان در رسانه‌ها قوی‌تر و پررنگ‌تر باشد.

ضعف رسانه‌ای مجلس خبرگان هم به عدم انگیزه رسانه‌‌ها و هم به خود این مجلس برمی‌گردد

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – آیت‌الله محسن محمدی اراکی، عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در برنامه بدون توقف که از شبکه سه سیما روی آنتن رفت، در پاسخ به این سؤال که چرا ملاقات مردم با نمایندگان مجلس خبرگان دشوار است، گفت: دشمن از اوائل انقلاب تاکنون به حذف فیزیکی مهره‌های اصلی کشور پرداخته است که تاکنون نیز ادامه دارد، لذا بر این اساس سازمان شورای امنیت ملی تشخصی داده است که تعدادی از نمایندگان و افرادی نیاز به محافظت دارند، بنابراین اینطورنیست که دیدار مردمی بین نمایندگان و مردم صورت نگیرد، چون 90 درصد خبرگان اصلا محلفظ ندارد، اما برخی از افراد به نقش و امنیت نمایندگان مجلسخبرگان توجهی ندارند،

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که چرا اینطور به نظر می‌رسد که طیف نظریات خبرگان در مجلس خبرگان دیده نمی‌شود، و این مجلس به لحاظ تفکر یک دست هستند، اغلب آنها نماینده ولی فقیه بوده و هیچ جنب و جوش خاصی هم ندارند، اظهار کرد: نمایندگان ولی فقیه که از ائمه جمعه هستند در کل حدود بین ۳۰ تا ۳۵ نفر مجلس خبرگان را تشکیل می‌دهند، در این مجلس همه نمایندگان به ارائه نظریات خود می‌پردازند و تکثر افکار وجود دارد و این طور نیست که بین نمایندگان تک نظری رخ دهد، در پایان هم پس از بیان نظرات متفاوت از نمایدگان رأی گیری می‌شود و طبق رأی و نظر اکثریت نمایندگان، تصمیم‌گیری صورت می‌گیرد. برای انتخاب هم باید بگویم در برخی از امتحانات مجلس خبرگان افرادی امتیاز نمی‌آورند که خود ما هم تعجب می‌کنیم چون فقط تأیید مراجع برای انتخاب افراد کافی نیست وموفقیت در آزمون خبرگان مهم است.

عضو خبرگان رهبری همچنین تأکید کرد: فردی که برای خبرگان انتخاب می‌شود باید فقیه شناس باشد و با مسائل روز کشور از جمله اقتصادی، سیاسی و اجتماعی آگاه باشد نیازبه تخصص در این حوزه‌ها نیست، اما فرد باید اشراف کلی داشته باشد، قید ایرانی بودن و شیعه بودن نیز جود دارد.

آیت‌الله اراکی در خصوص معیار انتخاب رهبر برای یک جامعه توسط مجلس خبرگان نیز یادآور شد: باید سوابق آن شخص اثبات کند که فرد مورد نظر در مسائل مدیریتی، سیاسی و… کشور نقش اساسی و مهمی داشته و توانایی مدیریت و مقابله با این موضوعات را دارد و سپس بر اساس این سوابق امتیاز لازم به فرد داده می‌شود. در قانون اساسی به غیر ایرانی بودن نامزدهای انتخاباتی برای انتخاب رهبر مطلبی ذکر نشده بنابراین نمی‌توان گفت که یک غیر ایرانی نیز می‌تواند به عنوان رهبر توسط مجلس خبرگان انتخاب شود و این امر تقریبا غیر ممکن است.

وی در زمینه ضعف رسانه‌ای مجلس خبرگان رهبری توضیح داد: یک مسٔله این است که دستگاه‌های رسانه‌ای ما چقدر برای این امر انگیزه دارند، چون اغلب انگیزه‌ای وجود ندارد، در دبیرخانه این مجلس مرکز تحقیقات داریم، سال‌ها پیش توافقنامه‌ای در خصوص همین موضوع رسانه‌ای شدن، با صداوسیما انجام دادیم اما همیشه برای صداوسیما اولویت‌هایی وجود داشته که اصلا به مجلس خبرگان نمی‌رسیده. خُب، رسانه هم اولویت‌های خودش را دارد، ‌لذا رسانه‌های ما هم کمتر انگیره دارند به سراغ این مجلس بیایند. اما اینکه خود مجلس خبرگان چرا متصدی نمی‌شود دو سبب دارد یکی اینکه وظایف زیادی که درباره زندگی روزمره مردم باشد ندارد و اساسا کار مجلس خبرگان به گونه‌ای است که شاید سالی یک بار نیاز باشد گزارش دهد، از طرفی با سالی یک بار گزارش دادن وظایف آن برای مردم جا نمی‌افتد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبراما موضوع دیگر این است که برخی از مسائل این مجلس را نمی‌شود عمومی و برملا کرد مثل اینکه اگر بخواهید شما بین علما تحقیقی در خصوص دارا بودن معیارهای رهبری برای خدای نکرده زمان بعد از رهبر انقلاب بکنید، رسانه‌های دشمن و مغرض همه نیروهای خودشان را در مسئله‌دار کردن وی انجام داده و حتی تهدید امنتی برای این فرد وجود دارد، ماهم این ایراد را به مدیریت مجلس خبرگان داریم که باید بیشتر در عرصه رسانه حضور پیدا کند و باید حضور خبرگان در رسانه قوی‌تر و پررنگ‌تر باشد.

آیت الله اراکی در پایان درخصوص ارتباط نمایندگان مجلس خبرگان با مردم اظهار کرد: نمایندگان مجلس خبرگان در بین مردم حضور دارند شاید ارتباط با تعداد انگشت شماری از آنان برای مردم مشکل باشد اما طبق گفته حضرت علی (ع)، نباید فاصله‌ای وجود داشته باشد و اکثر نمایندگان نیز در بین مردم حضور دارند و یا ائمه جمعه یا استاد دانشگاه و سخنران هستند و با مردم ارتباط دارند.

پایان پیام

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *