فارس‌من| پای درددل داوطلبان کنکور که بازگشت دروس عمومی را کار مافیا می‌دانند

فارس‌من| پای درددل داوطلبان کنکور که بازگشت دروس عمومی را کار مافیا می‌دانند

داوطلبان کنکور که هر روز با خبر جدیدی درباره تغییر در آزمون سراسری رو به رو می شوند این روزها نگران بازگشت دروس عمومی به کنکور هستند و این کار را فقط سبب خوشحالی مافیا می‌دانند.

فارس‌من| پای درددل داوطلبان کنکور که بازگشت دروس عمومی را کار مافیا می‌دانند

گروه دانشگاه خبرگزاری فارس؛ پسر نوجوان عشقِ فوتبال که از هر فرصتی برای رفتن به کوچه، پس کوچه‌های محله و بازی «گل کوچیک» با دوستان و هم سن و سالانش استفاده می‌کرد و با لباس‌های خاکی و گاهی حتی با شلوار پاره شده به خانه بازمی‌گشت تا باز هم به فوتبال فکر کند و اخبار بازی‌های خارجی و داخلی را از تلویزیون پیگیری کند حالا باز هم به دنبال اخبار است اما اخبار ضد و نقیض و تغییرات روزانه درباره کنکور.

او که قانون جدید کنکور را پذیرفته و عزمش را جزم کرده تا در رقابت ورود به آموزش عالی، بهترین خودش را بگذارد تا موفق شود حالا هر روز شاهد اخبار تغییرات است و تا یکی را می‌پذیرد با خبر جدیدی شوکه می شود.

پای درددلش که می‌نشینی خسته است، نه خسته از درس و تلاش؛ که خسته از این همه اخبار ضد و نقیض و این همه تغییر.

می‌گوید: حذف دروس عمومی از کنکور یکی از بهترین تصمیم های مسؤولان بود چرا که اگر فردی تصمیم به درس خواندن در رشته مهندسی مکانیک را دارد باید با تست زنی برتر در دروس تخصصی به این رشته وارد شود نه اینکه عمومی ها را بالا بزنند و در کنکور رتبه خوبی کسب کنند.

معتقد است: اینکه مسؤولان حرف از بازگشت دروس عمومی می زنند برای ما خوشایند نیست هم از این نظر که ما خود را با قانون جدید حذف دروس عمومی وفق دادیم و حالا می خواهند دوباره به ما شوک تغییر وارد کنند، هم از این نظر که چرا می خواهند این تصمیم خوب را تغییر دهند.

گویا این موضوع دغدغه یکی دو نفر از داوطلبان هم نیست و داوطلبان زیادی خواستار عدم بازگشت دروس عمومی به کنکور هستند، شاهد این امر امضای کاربران سامانه فارس من است که خواستار این موضوع شدند.

فقط مافیای کنکور از بازگشت دروس عمومی خوشحال می شوند.

این کاربران در پویش خود آوردند:

«ما داوطلبین کنکور سراسری ۱۴۰۳ به علت زمان کم باقی مانده تا برگزاری کنکور ۱۴۰۳ و به علت آن که در دو سال گذشته اعلام شده بود که دروس عمومی از کنکور حذف شدند اکنون خواهان عدم بازگشت دروس عمومی به کنکور هستیم.

بازگشت دروس عمومی به کنکور تنها درخواست مافیای کنکور است که با حذف دروس عمومی نیمی از فروش کتاب‌ها و کلاس‌های خود را از دست داده‌اند.»

علیرضا راستی سردبیر این پویش فارس من در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس می‌‌گوید: در دی‌ماه ۱۴۰۰ بود که بحث اصلاح قانون کنکور توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی با ابلاغ رئیس جمهور اعلام شد که تغیرات کنکور شامل تاثیر قطعی معدل و برگزاری دوبار کنکور در سال انجام شود و دروس عمومی از کنکور حذف شود ما هم که در آن زمان پایه دهم بودیم تمرکزمان را بر دروس تخصصی گذاشتیم، حالا زمزمه های بازگشت این دروس به گوشمان می رسد، دروس عمومی شامل ۱۲ کتاب است و اصلا انصاف نیست که بخواهد این تغییر اعمال شود.

وی معتقد است: با حذف دروس عمومی از کنکور مافیای کنکور که نصف بازار فروش کتاب ها و جزوات و کلاس تستشان را از دست دادند خوشحال می شوند.

نرجس اسماعیلی نیز می‌گوید: ما داوطلبان کنکور ۱۴۰۳ به دلیل حذف دروس عمومی، حدود دو سال است که دروس عمومی را برای کنکور تمرین نکرده‌ایم. با توجه به حجم بسیار بالای دروس با بازگشت آن‌ها نمی‌توانیم تراز مناسبی در کنکور به دست بیاوریم.

از مسؤولان خواهشمندیم بازگرداندن دروس عمومی به کنکور را لغو کنند.

حسین معتمدی هم می‌گوید: ما که سال ۱۴۰۳ کنکور داریم از چند سال گذشته در حال درس خواندن برای کنکور هستیم و تمرکزمان را بر روی دروس تخصصی گذاشته ایم، انصاف نیست که امسال دروس عمومی را بازگردانند، حتی اگر می خواهند این کار را انجام دهند باید امسال اعلام کنند برای چند سال آینده که داوطلبان سال های آینده از حالا در جریان باشند، هر چند به نظر من حذف دروس عمومی بهترین کار ممکن بود.

امیرعلی علوی هم می‌گوید: به نظر من دروس عمومی نباید به کنکور بازگردد، آخر چرا داوطلب گروه علوم تجربی باید در تست ادبیات درصد بالا بیاورد؟

سونیا علیزاده هم می‌گوید: دروس عمومی ۱۲ کتاب است، چطور یک داوطلب کنکور در یک سال می تواند این دروس را در کنار دروس تخصصی جمع کند، افرادی که می گویند در دو ماه جمع می شود یا اطلاعاتی ندارند یا مافیای کنکور هستند و میخواهند این دروس را به کنکور بازگردانند.

مریم یوسفیان کنکوری دیگری است که از بازگشت دروس عمومی نگران است و اعتقاد دارد که مافیای کنکور در حال تلاش برای بازگشت دروس عمومی به آزمون سراسری هستند تا کتاب های کمک درسی خود را به فروش برسانند.

صادق حسن نژاد هم می‌گوید: من هم موافقم که با بازگشت دروس عمومی مسیر دشوار می‌شود.

این دغدغه زمانی برای داوطلبان کنکور پیش آمد که در یک خبر ناگهانی از مجلس صدای تغییر دوباره در کنکور شنیده شد.

نمایندگان مجلس دوباره تغییراتی را مصوب کردند که داوطلبان کنکور را با شوک جدیدی مواجه کرد و نمک تازه‌ای بر زخم کنکوری‌هایی بود که خود را با مصوبه جدید وفق داده و براساس آن برنامه‌ریزی کرده بودند.

براساس مصوبه روز گذشته نمایندگان مجلس، تأثیر قطعی معدل در کنکور تا سال ۱۴۰۶ معلق ماند و این مسأله بازگشت دوباره دروس عمومی را هم در پی دارد.

حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی هم در این زمینه ساکت ننشسته و گفته است: مصوبه مجلس درباره کنکور که جناب ذوالنوری مدیریتش کرد؛ نه تنها مخالف مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است؛ با مصوبه خودشان مبنی بر تصمیم گیری درباره کنکور توسط شورای سنجش و پذیرش و تبعیت از تصمیم‌های شورای عالی، مخالفت دارد، چگونه نمایندگان متوجه این تناقض نشدند؟

البته محمدمهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز مصوبه کنکور درباره حذف دروس عمومی را کار درستی می داند اما باز هم از تغییر در این مصوبه سخن گفته است.

زاهدی می گوید: دروس عمومی با کار خوب شورایعالی انقلاب فرهنگی به صورت تشریحی در آزمون‌های استاندارد ارزیابی می‌شود یعنی دانش‌آموزان دقیق مطالعه کنند و مطالب را عمقی یاد بگیرند نه به صورت تست‌زنی؛ این کار بسیار خوب شورایعالی انقلاب فرهنگی بود.

اما مجلس به دلیل اینکه تمهیدات برگزاری آزمون استاندارد در آموزش و پرورش فراهم نیست مصوب کرد که اجرای برنامه‌ها تا زمان فراهم شدن مقدمات کار به تأخیر بیفتد و باید ببینیم که نتیجه کار چه می‌شود و شورای نگهبان چه می‌گوید.

به گزارش فارس، در هر صورت تمام داوطلبان کنکور در انتظار اعلام یک تصمیم نهایی برای حداقل چند سال بدون تغییر از سوی مسؤولان هستند تا با فراغ خاطر و تصمیم گیری منظم بتوانند برای حضور در کنکور برنامه ریزی کنند.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *