فارس من | مسؤولان پیگیری کنند؛ داوطلبان متقلب امروز، دکتر و مهندسان بی‌سواد فردا

فارس من | مسؤولان پیگیری کنند؛ داوطلبان متقلب امروز، دکتر و مهندسان بی‌سواد فردا

برخی کاربران سامانه فارس من با ثبت پویشی در این سامانه خواستار اخراج متقلبان از دانشگاه‌ها شدند.

فارس من | مسؤولان پیگیری کنند؛ داوطلبان متقلب امروز، دکتر و مهندسان بی‌سواد فردا

گروه دانشگاه خبرگزاری فارس _ برخی کاربران در سامانه فارس من خواستار «اخراج متقلبان از دانشگاه‌ها » شدند.

« با توجه به اخباری موثق مبنی بر تقلب گسترده در کنکور سال ۱۴۰۱ و با توجه به اینکه متقلبان این کنکور به ناحق هم اکنون در رشته های بسیار خوب و تاپ در حال تحصیل هستند درخواست برخورد با عاملان تقلب و این متقلبان خواسته عمومی بوده و بایستی این افراد که از طریق نامشروع تحصیل جایگاه کرده‌اند، اخراج شوند.
خطر ادامه تحصیل این افراد و کسب عنوان پزشک و یا مهندس خطر بالقوه دیگری است که در آینده گریبان کشور را خواهد گرفت و با جان هموطنان در هم خواهد آمیخت.»

سردبیر این پویش سامانه فارس من در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس با تاکید بر اینکه باید برخورد قانونی با متقلبان شود، نه اینکه از آنها حمایت کنند، گفت: کاری به استفساریه مجلس نداریم؛ اما باید راهکاری باشد که با متقلبان برخورد قانونی شود. نه اینکه ما برای او حاشیه امنی درست کنیم. اینگونه نباید باشد که متقلب اگر از مرزی عبور کرد دیگر نتوان با وی برخورد کرد، اینگونه نباشد که بگویند دست شما دیگر به ما نمی‌رسد. این به نوعی هم سرخوردگی ایجاد می‌کند برای داوطلبانی که عمر خودشان را ۴ سال پای کنکور گذاشتند و هم اینکه متقلب به عنوان دانشجو در دانشگاه‌های کشور حضور می‌یابد و حق دیگران ضایع می‌شود.

اینکه می‌دانیم این فرد متقلب است اما نمی‌توانیم با وی برخود کنیم نقص قانون را می‌رساند متاسفانه الان به جای برخورد با متخلف چترحمایتی قانون روی این افراد است

* برداشتن چتر حمایتی از افراد متقلب

وی افزود: اینکه می‌دانیم این فرد متقلب است اما نمی‌توانیم با وی برخود کنیم نقص قانون را می‌رساند متاسفانه الان به جای برخورد با متخلف چترحمایتی قانون روی این افراد است؛ باید به این افراد اجازه ادامه تحصیل ندهند تا ما امیدوار شویم به قوانینی‌ که داریم.

سردبیر این پویش در پایان گفت: حقیقتا بیشتر افراد از این بابت ناراحت هستند که یک فردی به اسم داوطلب کنکوری آمده تقلبی نیز در کنکور کرده و قانون به او این اجازه را می‌دهد که فردا دکتر و مهندس شود، این افراد به جامعه ما آسیب می‌رساند.

* دانشجویان امروز متخصصان فردا

محمدرضا مولایی یکی از داوطلبان کنکوری با تأکید بر الزام اخراج متقلبان کنکور از دانشگاه گفت: با توجه به گفته‌های اعضای کمسیون اصل نود مجلس به دلیل اینکه عنوان دانشجو به این افراد داده شده است به آنها اجازه تحصیل در رشته‌های پزشکی و مهندسی را می‌دهند، اگر جلوی تقلب‌ها را با تصمیم قاطعانه نگیرند، جامعه ما دچار بحران می‌شود.

* داوطلبان متقلب امروز، متخصصان دروغین فردا

وی افزود: داوطلبی‌ که با تقلب وارد دانشگاه‌ شده‌ است الان یک دانشجو است فردا یک متخصص؛ افرادی که در کنکور با تقلب وارد دانشگاه‌ها می‌شو‌ند باعث ضربه زدن به دانشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیز خواهند شد چرا که اساتید دانشگاه‌ها مجبورند سطح کلاس را پایین بیاورند، این اتفاقات باعث می‌شود که افراد بی‌سواد در دانشگاه تربیت شوند.

* پایمان نکردن حق داوطلبان کنکوری

زهرا هاشمی یکی از داوطلبان کنکوری سال ۱۴۰۱ در رابطه با تقلب گفت: بنده داوطلب کنکور سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۱ هستم در رشته تجربی من در این ۲ سال و چند سال قبل خیلی سختی کشیده‌ام از شب بیداری تا روزی تنها ۲ ساعت خوابیدن این‌ها تنها مقدار کمی از سختی من است؛ با شنیدن خبر حضور داوطلبان متقلب در دانشگاه‌ها خیلی استرس گرفته‌ام.

وی افزود: چرا باید از افراد متقلب حمایت کنند؛ من از شما یک سوال می‌پرسم اگر یک دزد را بگیرند با او چه می‌کنند؟ اگر فرد دزدی را نیروی انتظامی بگیرد با توجه به دزدی که او کرده است، برای او یک حدی می‌بییند نه اینکه از او حمایت کنند.

برخی از داوطلبان کنکوری نیز خواستار «افشای اسامی داوطلبان متقلب در کنکور» شدند.

این داوطلبان در پویش خود آورده‌اند: «به عنوان یک شهروند درخواست انتشار اسامی افراد متقلب در کنکور را دارم حمایت کنید باید مشخص شود نقص در قانون است یا آقازاده‌ها در میان این ۱۰۰۰ نفر هستند که مجلس رأی به عدم پیگیری وزارت علوم داده است.»

زینب موسوی سردبیر این پویش در گفت‌و‌‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس گفت: کنکور آزمون سختی است و برای حضور در آن داوطلبان خیلی زحمت می‌کشند، اگر داوطلبی تقلب کند و مسؤولان پیگیری نکنند، باعث ضایع شدن حق دیگر داوطلبان می‌شود، من داوطلب کنکور هستم و دارم درس می‌خوانم و استرس زیادی هم دارم، حق نیست داوطلبی بدون تلاش در دانشگاهی که دوست دارد قبول شود، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش آموزش کشور اسامی داوطلبان متقلب کنکور را اعلام کند تا پشت‌ پرده جریانات مشخص شود.

تعدادی دیگر نیز در سامانه فارس من خواستار «اخراج متقلبان کنکور از دانشگاه‌ها و تشکیل یک کمیسیون مستقل توسط قوه قضاییه » شدند.

امیرحسین کاوه دانشجوی یکی از دانشگاه‌ها وسردبیر این پویش گفت: از اوایل کرونا در فضای مجازی بحث خرید و فروش ابزار تقلب گویا شیوع پیداکرده بود، بعد از کنکور سال ۱۳۹۹ هندزفری نامرئی، ساعت مچی دوربین‌دار و پاک‌کن‌های نامرئی به فروش می‌رفت. نتایج که اعلام شد، خبرهایی از مدارس تیزهوشان و داوطلبان به گوش ما می‌رسید با این عنوان که افراد ضعیف، رتبه برتر کنکور شدند. به عنوان مثال معدل این فرد در دبیرستان تک رقمی شده‌ است اما در کنکور ۲ رقمی می‌شود. اتفاق تلخ دیگری که رخ داده بود، بعضی از افراد چند سال پشت کنکور بودند و رتبه‌های بالای۲۰۰ هزار در کنکور می‌آوردند اما در سال آخر رتبه آنها به سه رقمی و تک رقمی تبدیل می‌شد. این اتفاق برای ما جای تعجب دارد، همچین مسائلی ادامه داشت تا به کنکور ۱۴۰۰ رسیدیم که همه اتفاق نظر داشتند که تقلب صورت گرفته است.

سردبیر این پویش گفت: وقتی بنده پیگیری کردم، این مصوبه جدید را گفتند با این مصوبه که مجلس تصویب کرده، دست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش آموزش کشور را بسته‌اند به گونه‌ای که افراد متقلب که در ابر باندها عضو بودند و کنکور شرکت کردند نمره قبولی با تقلب گرفتند، زمانی که آنها را کشف می‌کردند با این مصوبه جدید نمی‌توانستند، جلوی آنها را بگیرند چرا که استدلالی که ‌می‌آوردند این بود که چرا همان موقع بیان نکردید و الان این افراد دانشجو هستند، ما نمی‌توانیم کاری کنیم.

داوطلبان کنکوری خواستار تشکیل کمیته قضائی برای اخراج متقلبان کنکوری‌ هستند، لازم به ذکر است که
ما نیازمند کمیته ناظری هستیم که
از رتبه یک تا رتبه ۳ هزار اول کشور را
چک کنند،که آیا این افراد با نمرات
خود قبول شدند یا با تقلب

* تشکیل کمیته قضائی برای اخراج متقلبان کنکوری‌

وی در پایان گفت: داوطلبان کنکوری خواستار تشکیل کمیته قضائی برای اخراج متقلبان کنکوری‌ هستند، لازم به ذکر است که ما نیازمند کمیته ناظری هستیم که از رتبه یک تا رتبه ۳ هزار اول کشور را چک کنند،که آیا این افراد با نمرات خود قبول شدند یا با تقلب قبول شده‌اند.

در این میان موضوع استفساریه مجلس، خبرهایی آمد مبنی بر اینکه راه را برای داوطلبان متقلب کنکور بسته است و سازمان سنجش دیگر نباید پیگیر شبه داوطلبان باشد.

ناراحتی و دغدغه داوطلبان کنکور مبنی بر اخراج متقلبان کنکوری از دانشگاه‌ها را با علی‌خضریان نماینده مجلس و سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس مطرح کردیم، خضریان گفت: در سازمان سنجش آموزش کشور در سال‌های قبل یک طرز کار غلطی در جریان بود، آن هم این بود که بر مبنای قانون رسیدگی به تخلفات آزمون سراسری و ماده ۱۱ این قانون که شامل شبهه تقلب در آزمون سراسری می‌شود افراد برای آزمون مجدد دعوت می‌شدند.

وی افزود: اما این کار در بازه زمانی چند ترم بعد از آزمون سراسری صورت می‌گرفت یعنی فرد چند ترم از دانشگاه را می‌گذراند، ترم چهار یا ترم پنج را گذرانده بود و حتی پرونده‌ای در کمیسیون اصل نود داشتیم که فردی در ترم ۷ دانشگاه به آزمون مجدد دعوت شدند. ما براساس شکایت واصله به کمیسیون اصل نود به موضوع ورود کردیم و این مسأله را مطرح کردیم که اساسا این طرز کار بر مبنای ماده ۱۱ غلط است.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *