قاری بین المللی قزوینی: ناامید نشدن یکی از بشارت‌های «قرآن کریم» است

قاری بین المللی قزوینی: ناامید نشدن یکی از بشارت‌های «قرآن کریم» است

قاری قزوینی که رکورددار رتبه های بین المللی است و پرافتخارترین قاری کشور لقب گرفته، می گوید: هر قدر آیات الهی را با گوشت، پوست و خونم عجین تر می کنم برکات جسمی و روحی کلام وحی را بیشتر در زندگی ام احساس می کنم و معتقدم ناامید نشدن یکی از بشارت‌های قرآن است.

قاری بین المللی قزوینی: ناامید نشدن یکی از بشارت‌های «قرآن کریم» است

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، «خداوند متعال» خود نور مطلق است چراکه فرموده: «الله نور السموات و الارض» و برای اینکه انسان ها را تحت نور ولایت خود درآورد انبیاء و ائمه را مبعوث کرد تا جان انسانها را نورانی کنند و پیامبر را با قرآن به سوی مردم فرستاد. اگر قرآن نور است پس اُنس با قرآن هم خود انسان را نورانی می کند و هم خانه انسان را. بی شک انسان نورانی مسیر خود را پیدا می کند و عاقبت به خیر می شود.

پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله) نیز در حدیثی فرمود: بدون شک این دل‌ها زنگار می‌گیرد؛ همچنانکه آهن زنگ می زند. عرض شد: صیقل آن چیست؟ فرمودند: قرائت قرآن.

سیدمصطفی حسینی قاری برجسته استان قزوین اخیرا توانست در رشته قرائت مسابقات بین المللی قرآن در کشور اندونزی رتبه نخست این دوره از مسابقات را از آن خود کند.

به همین بهانه با وی گفت و گویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.

در ابتدا خود را معرفی کنید و بفرمایید متولد و ساکن کجا هستید؟

سیدمصطفی حسینی متولد مرداد سال ۱۳۷۴ در شهر قزوین هستم. فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته بهداشت عمومی از دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین می باشم و در حال حاضر به عنوان مدرس صداسازی فعالیت دارم.

علاقه مندی شما به قرآن کریم و گام برداشتن در این مسیر را از چند سالگی شروع کردید؟

از حدود ۴ سالگی شروع به حفظ قرآن کردم. حدود ۱۲ سالم بود که حافظ ۱۰ جز از قرآن کریم شدم. پس از تعطیلی کلاس حفظ به سمت قرائت قرآن رفتم و از سن ۱۰ سالگی به جد در این زمینه فعالیت می کنم و تاکنون که حدود ۲۹ سالم است این مسیر را ادامه داده‌ام. حدود ۱۹ سال است که در این عرصه فعالیت مستمر دارم و خدا را بسیار شاکرم و خرسندم.

با چه انگیزه‌ای مسیر نورانی قرآن را ادامه دادید؟

علاقه من به قرآن کریم با شرکت در جلسات مختلف و شنیدن تلاوت‌های مختلف از روی نوار کاست‌ها شروع شد و به دلیل لذت بردن از تلاوت قرآن و اینکه متوجه شدم بهتر می‌توانم قرآن را تلاوت کنم این مسیر را ادامه دادم.

البته والدینم در شکل‌گیری ذائقه‌ام نسبت به تلاوت قرآن نقش اصلی را ایفا کردند چرا که همیشه در منزل تلاوت قرآن پخش می‌کردند و ذائقه موسیقیایی من با استماع تلاوت قرآن شکل گرفت و به دلیل خاطر وجود پدر و مادر قرآنی، خدای متعال را بسیار شاکر هستم.

انگیزه ام برای تلاوت قرآن، زیبا خواندن و انس با معنای آن بود چرا که قرآن معجزه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم است و تلاوت فراتر از قرائت و زیبا خواندن و تاثیرگذاری آن هم یکی از بخش‌هایی است که باید گفت تلاوت بر قرائت قرآن برتری دارد.

با توجه به فعالیت چند ساله شما در عرصه قرآن و تمسک به کلام وحی، بفرمایید چه تاثیراتی در زندگی شخصی و اجتماعی شما داشته است؟

انس با قرآن کریم برای هر انسانی که مانوس است، آثار و برکاتی دارد و نخستین اثر آن، آرامش بخشی است. هر کسی که با کلام نور ارتباط می گیرد، آرام می‌شود چرا که یکی از اسماء قرآن، ذکر است که می توان به آیه ۵٠ سوره مبارکه انبیا «وَهَٰذَا ذِکْرٌ مُبَارَکٌ أَنْزَلْنَاهُ ۚ أَفَأَنْتُمْ لَهُ مُنْکِرُونَ» اشاره کرد. خدا در قرآن صراحتاً می‌فرماید الا به ذکر الله تطمئن القلوب یعنی با ذکر خدا، قلب آرامش می‌گیرد.

بنابراین خواندن قرآن یکی از مصادیق بزرگ ذکر است که سبب می‌شود انسان آرامش بگیرد. انسانی که آرام باشد هیچگاه غضب و طغیان نمی‌کند، تصمیم نادرست نمی‌گیرد و اندوهگین نمی‌شود. تلاوت قرآن تاثیر بسیار شگرف در زندگی فردی و اجتماعی انسان دارد که در زندگی بنده هم تاثیرات بسیار خوبی داشته است.

در چند مسابقه قرآنی در سطح ملی و بین‌المللی شرکت کرده‌اید و چه رتبه‌هایی را به دست آورده اید؟

تاکنون در مسابقات مختلفی شرکت کرده ام و تقریبا رتبه اول در همه ارگان ها را در سطح ملی در ایران کسب کرده ام که باید عرض کنم تقریباً در همه مسابقات داخلی شرکت و رتبه اول را دارم.

از رتبه‌های شاخص می‌توان به کسب رتبه نخست مسابقات اوقاف کشور آن هم ۲ بار اشاره کرد که در این زمینه در کشور در سطح بزرگسالان به فضل الهی، رکورددار هستم.
از دیگر رتبه‌ها می‌توان به کسب رتبه دوم و سوم در مسابقات کشوری، رتبه اول مسابقات ملی دانشجویان، رتبه اول مسابقات امام علی علیه السلام و رتبه اول مسابقات مدهامتان اشاره کرد.

تاکنون رتبه سوم مسابقات بین‌المللی کویت، رتبه چهارم مسابقات بین‌المللی کشور مالزی، رتبه دوم مسابقات بین‌المللی ترکیه، رتبه دوم مسابقات بین المللی ایران در تهران، رتبه سوم مسابقات بین‌المللی روسیه، رتبه سوم مسابقات بین‌المللی عراق و به تازگی هم رتبه نخست مسابقات بین‌المللی قرآن در کشور اندونزی را کسب کرده‌ام.

الحمدلله رب العالمین از حیث تعداد رتبه‌های بین‌المللی در ایران رکورددار هستم و کسی تاکنون ۷ رتبه بین المللی نداشته و بر این اساس پرافتخارترین قاری کشور الحمدلله لقب گرفته‌ام که تقدیم ملت بزرگ ایران می کنم.

از ثمرات ارتباط با قرآن کریم خاطره‌ای در ذهن دارید که در اتفاق یا حادثه‌ای در زندگی شما، تاثیر مستقیمی داشته باشد؟

خاطرات زیادی از انس با قرآن دارم که یکی از مهم‌ترین تاثیرات قرآن در زندگی من، این بوده که همیشه احساس می‌کنم هر روزی و در هر برهه‌ای از زندگی که بیشتر با قرآن مانوس بوده‌ام برکات مادی و معنوی در زندگی ام جاری‌تر، بیشتر و پررونق‌تر بوده است.

در واقع تمام زندگی من با فرمان قرآن جلو رفته است. هر جا که خطا یا اشتباهی می‌خواسته از من سر بزند یا اتفاقی رخ دهد قرآن کریم جلوی آنها را گرفته است، البته با تمام وجودم این مسائل را احساس کرده‌ام و باور دارم نه اینکه بخواهم کلیشه‌ای عرض کنم.

کلمات قرآن را از جنس دنیایی نمی‌دانم بلکه هر چقدر آیات الهی را با گوشت، پوست و خونم عجین‌تر می‌کنم برکات جسمی و روحی کلام وحی را بیشتر در زندگی ام احساس می کنم.

مهمترین سوره و آیه‌ای را که دوست دارید چیست؟

آیات قرآن همه نور است. کلهم نور واحد. هر آیه به درد یک بخش از زندگی انسان می‌خورد و به یک اندازه همه آیات الهی را دوست دارم. همه آنها با هم است که زندگی ما را متحول و به سمت نورانیت و بدون دغدغه بودن از نظر ذهنی می‌رساند اما ادعیه قرآنی را بسیار دوست دارم. چرا که به انسان یاد می‌دهد چه چیزی باید در زندگی بخواهد و چه میزان باید سطح توقع خود قرار دهد که خداوند متعال چیزهای بالایی به او بدهد که با آن به سعادت برسد. مانند آیه ۵۳ سوره شریفه زمر قُلۡ یَٰعِبَادِیَ ٱلَّذِینَ أَسۡرَفُواْ عَلَىٰٓ أَنفُسِهِمۡ لَا تَقۡنَطُواْ مِن رَّحۡمَةِ ٱللَّهِۚ إِنَّ ٱللَّهَ یَغۡفِرُ ٱلذُّنُوبَ جَمِیعًاۚ إِنَّهُۥ هُوَ ٱلۡغَفُورُ ٱلرَّحِیمُ یعنی ناامید نشدن یکی از بشارت‌های قرآن است. یعنی هرجا انسان باشد و در هر شرایطی که انسان باشد نباید ناامید شود.

در ابتدای مصاحبه به نقش خانواده در مسیری که انتخاب کردید، اشاره داشتید. در این مورد بیشتر توضیح می دهید.

پدر بنده بیش از سه سال در زمان جنگ تحمیلی در اسارت دشمن بودند که با آزادی اسرا، ایشان هم به میهن بازگشت.

بعد از برگشت از اسارت، ازدواج کردند. البته قبل از اسارت، ایشان جانباز شدند و سپس اسیر شدند. در حال حاضر هم جسم و روح ایشان همیشه متاثر از اسارت است و بعد از اسارت بیماری‌هایی بر پدرم حادث شده است.

حمایت‌های خانواده همچون پدر و مادر و همسر همیشه مهم بوده و است چرا که اگر همراهی و حمایت نمی‌کردند نمی‌توانستم به قله‌ها دست یابم.

اگر پدر و مادرم ذائقه قرآنی من را نمی‌شناختند و آن را پرورش نمی‌دادند و تشویق نمی‌کردند نمی‌توانستم به تعالی و پیشرفت دست یابم. همچنین پس از ازدواج هم با همراهی همسرم توانستم به موفقیت برسم چرا که اگر پس از ازدواج سدی مانع راه انسان قرار داده شود پیشرفت در هر عرصه تقریباً ناممکن می‌شود که موفقیت‌های خود را علاوه بر حمایت های پدر و مادرم، مدیون همسرم هم هستم و از آنان تشکر و قدردانی می کنم و خدا را سپاسگزارم.

شرایط و سطح مسابقات اندونزی که اخیرا شرکت کردید را چطور ارزیابی می کنید؟

مسابقات اندونزی در سطح بسیار بالایی قرار داشت چرا که قاریان این کشور در سال‌های اخیر به دلیل تمریناتی که داشتند و حشر و نشر با قاریان مصری، ایران و تراز اول جهان اسلام بسیار پیشرفت کرده‌اند. در این مسابقات از ۱۰ کشور از جمله کشورهای جنوب شرق آسیا، چند کشور اسلامی و غیر اسلامی همچون هند، پاکستان، بنگلادش و سه نماینده از اندونزی شرکت کرده بودند که نمایندگان اندونزی، مالزی، سنگاپور و تایلند بسیار قوی بودند.

در مسابقات اخیری هم که در جمهوری اسلامی ایران و در شهر اهواز برگزار شد در مرحله سراسری موفق به کسب رتبه دوم شدم که به عنوان نماینده رسمی ایران در مسابقات اندونزی شرکت کردم و با لطف الهی رتبه اول مسابقات بین المللی قرآن را کسب کردم.

به نظر شما با توجه به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت حافظ و قاری، ترویج فرهنگ قرآنی تا چه اندازه ضرورت دارد؟

ترویج فرهنگ قرآنی سبب ترویج آرامش و همه خوبی‌ها و هنجارها در جامعه می‌شود. اگر در جامعه هنجارهایی داشته باشیم و به آنها پایبند باشیم به هیچ وجه تخلف نمی‌کنیم، حق دیگران تضییع نمی شود و برای حق و حقوق دیگران احترام قائل می‌شویم.

فرهنگ قرآنی یعنی عمل به آیات قرآن که سبب نظم و آرامش در جامعه می‌شود. اگر برای مشکلات اقتصادی که مربوط به داخل کشور بود به دستورات قرآن عمل می‌کردیم شاهد این همه مشکلات نبودیم، گرچه تحریم‌ها جای خود دارند و بر وضعیت اقتصادی تاثیرگذار بوده اند.

رهبر معظم انقلاب همواره پیگیر این موضوع هستند که ما دنبال قرآن باشیم چرا که ایشان رهبری بسیار قرآنی هستند و به هنرهای تلاوت قرآن، هنرهای قرآنی و پرداختن به معنای آیات و انس با قرآن و باطن و کنه آیات اشرافیت و تاکید داشته‌ و دارند.

رهبری قرآنی‌تر از ایشان در دنیا وجود ندارد و انشاءالله مسوولان دیگر هم پیرو رهبر عزیز و عظیم‌الشأن جهان اسلام باشند و در راه عمل به منویات ایشان که برگرفته از آیات و دستورات قرآنی است، گام بردارند و برای عمل به قرآن کریم و دستورات مقام معظم رهبری اهتمام بورزند.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *