ماجرای نبود پرچم ایران در مراسم انعقاد قرارداد نفتی با عراق

ماجرای نبود پرچم ایران در مراسم انعقاد قرارداد نفتی با عراق

برخی رسانه‌ها نبود پرچم ایران در مراسم قرارداد نفتی با عراق را دستمایه حمله قرار دادند.

ماجرای نبود پرچم ایران در مراسم انعقاد قرارداد نفتی با عراق

از شایعه تا واقعیت: براساس پروتکل‌های بین‌المللی و آداب دیپلماتیک، در دیدارهای بین دو مقام هم‌سطح از دو کشور، پرچم‌های هر دو کشور پشت سر دو شخصیت تعبیه می‌شود اما در زمانی که دیداری بین دو مقام غیرهمسطح برگزار می‌شود، پرچم کشورِ مقامی که رده بالاتری دارد، نصب می‌شود. همانطور که در سفر اخیر جواد اوجی وزیر نفت ایران به عراق و دیدار وی با وزیر نفت و یا وزیر برق عراق پرچم هر دو کشور دیده می‌شود.


پرچم دو کشور ایران و عراق در دیدار وزیر نفت ایران با وزیر برق عراق


پرچم دو کشور ایران و عراق در دیدار وزیر نفت ایران با وزیر نفت عراق

اما برخی رسانه‌های معاند و تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی تصویری از سفر اخیر اوجی را منتشر کردند تا وانمود کنند عرف دیپلماتیک از سوی عراق رعایت نشده است.

این ادعا درحالی است که در تصویر ادعایی مربوط به مراسم تفاهم‌نامه نفتی ایران با عراق، علاوه بر حیان عبدالغنی وزیر نفت عراق، شیاع السودانی نخست وزیر عراق هم که جایگاه بالاتری دارد حضور دارد.


امضای قرارداد نفتی بین ایران و عراق با حضور نخست وزیر عراق

عدم اطلاعات مردم از عرف دیپلماتیک و سوءاستفاده ضدانقلاب باعث شده که مشابه چنین ادعایی را در دیدارهای مسئولان ایرانی با مقامات خارجی منتشر کنند. در آخرین نمونه در زمان امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با «جاپا گروشی» رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد مشابه چنین ادعایی مطرح شده بود (اینجا را بخوانید).

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *