مخترع لامپ‌های فوق کم‌مصرف با جیب خالی «خواستن و توانستن» را صرف کرد

مخترع لامپ‌های فوق کم‌مصرف با جیب خالی «خواستن و توانستن» را صرف کرد

کارگاه را با دست خالی و از صفر شروع می‌کند، اما چون هدف و مسیر را درست انتخاب کرده، به محض راه اندازی کارگاه در بروجرد سفارش تولید دو هزار رشته لامپ را از تهران می‌گیرد. این مخترع و کارآفرین مصداق عملی ضرب المثل «خواستن توانستن است».

مخترع لامپ‌های فوق کم‌مصرف با جیب خالی «خواستن و توانستن» را صرف کرد

خبرگزاری فارس لرستان- نسرین صفربیرانوند، دو ماه پیش بود که با خداداد عبدی زاده، مخترع جوانی که یک لامپ کم مصرف را با بازدهی مناسب تولید کرده بود، مصاحبه‌ای انجام دادم.

اختراعی که این جوان خلاق لرستانی انجام داده حاصل از ۶ سال کار و تلاش است. به گفته خودش، لامپ تولید شده هیچ مشابه خارجی ندارد و در عین حال یک سوم مصرف لامپ‌های کم مصرف موجود در بازار مصرف برق دارد.

حالا همین مخترع جوان حدود دو هفته پیش یک کارگاه کوچک برای تولید لامپ‌های کم مصرف راه‌اندازی و ۸ نفر را هم مشغول کرده است. وقتی متوجه می‌شوم خداداد عبدی زاده یک کارگاه کوچک در بروجرد راه‌اندازی کرده است، پس از هماهنگی از خرم‌آباد به سمت بروجرد حرکت می‌کنم.

راه‌اندازی کارگاه با دست خالی

ظهر به محل مورد نظر در خیابان طالقانی بروجرد می‌رسم‌، وارد یک کارگاه حدود ۷۵ تا ۸۰ متری می‌شوم، خانواده‌ عبدی زاده هم با او همراه شده و زندگی در کارگاه کوچک را به زندگی در تهران ترجیح داده، تا او انگیزه بیشتری برای کارکردن داشته باشد.

کارگاه را با دست خالی و از صفر شروع می‌کند، اما چون هدف و مسیر را درست انتخاب کرده، به محض راه اندازی کارگاه سفارش تولید دو هزار رشته لامپ را از تهران می‌گیرد.

کارگاه عبدی زاده شامل چند قفسه از بدنه‌های لامپ، دستگاه پرس و ابزار دیگر است.

هوا به شدت گرم است، با توجه به اینکه کارگاه تازه راه‌اندازی شده فرصت نصب کولر را هم نداشته است.

عبدی‌زاده پس از حدود ۷ سال تلاش بالاخره سال گذشته موفق به تولید لامپ مورد نظرش می‌شود. همه هدفش این است که یک کارگاه بزرگ در استان راه‌اندازی کند و زمینه اشتغال ده‌ها نفر را فراهم کند.

نوری که لامپ کم مصرف حاصل تلاش عبدی زاده تولید می‌شود، دو برابر لامپ‌های داخل بازار است، از طرفی قیمت این لامپ حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان کمتر از لامپ‌های چینی است که در بازار وجود دارد.

پیگیری خبرگزاری فارس به من انگیزه داد

بعد از پذیرایی و استراحت سر صحبت را با او باز می‌کنم، او از اینکه کارش را شروع کرده خوشحال است، همان آغاز سخن از خبرگزاری فارس و پیگیری‌هایی که انجام داده تشکر می‌کند.

او که قبل از مصاحبه با فارس یعنی حدود دوماه پیش دوست ندارد کارش رسانه‌ای شود، اما به توصیه استادی به اسم هاشمی که کلاس‌های برق را نزد او گذرانده، کار را رسانه‌ای کرد، برای همین وقتی من با من تماس گرفتم، در مورد کارم و اهدافی که در سر داشت،صحبت کرد.

هدف من سرمایه‌گذاری در استان بود

ظرف این مدت یعنی بعد از مصاحبه با فارس، چندین سرمایه‌گذار از استان‌های دیگر با او تماس می‌گیرند و حتی صحبت‌هایی هم انجام می‌دهند، اما چون می‌خواستند در استان‌های دیگر سرمایه‌گذاری کنند، قبول نمی‌کند.

او به دنبال این بود که در استان خودش کار را شروع کند، هر چند متاسفانه مسوولان استان حمایت نکردند، یعنی اصلا سراغی از او نگرفتند.

وقتی اراده باشد کارها پیش می‌رود

عبدی‌زاده اما ظرف این دو ماه عزمش را جزم کرده و تصمیم گرفته هر طور که شده حتی در حد یک کارگاه کوچک کار را در استان شروع کند، با قرض و قوله این کارگاه ۷۵ متری را با ۵۰۰ میلیون تومان هزینه راه‌اندازی می‌کند.

همان ابتدای کار سفارش دو هزار تایی از تهران می‌گیرد، چند پارک علم و فناوری و شرکت دانش بنیان هم محصول را دیده و تایید کرده‌اند.

از استان هم چند سفارش دارد، اما در حال سبک و سنگین است، چون دلش می‌خواهد محصول را ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین تر از دیگر استان‌ها به همشهریانش عرضه کند.

نگران سفارش‌‌هایی است که باید به دست مشتری برساند

وقتی در کارگاه حضور دارم، ساعاتی را مشغول تولید لامپ می‌شود، آن هم در فضای گرمی که واقعا کار کردن سخت بود، نگران سفارش‌هایی است که باید زود به دست مشتری برساند.

چندین نفر هم همان موقع که او مشغول کار و صحبت کردن است، با او تماس می‌گیرند و ظاهراً به او سفارش تولید می‌دهند.

وقتی می‌بینم چطور تیکه‌‌ها را کنار هم می‌چیند و کمی بعد با فشار کلید جلوی چشمم لامپ روشن می‌شود، به خلاقیت، پشتکار و امید او غبطه می‌خورم.

امید را می‌توان در چهره عبدی زاده به وضوح دید، او مصداق عملی ضرب‌المثل، «خواستن توانستن، و تکیه بر داشته‌ها است».

با اینکه هنوز اول راه است اما توانسته ۸ نفر را در همین کارگاه کوچک مشغول کند، بیشتر کارها یعنی حدود ۵۰ درصد به صورت دستی انجام می‌شود.

همسری که پایه و مایه دلگرمی می‌شود

کار را که شروع می‌کند، همسرش پایه است و مشوق اصلی‌اش می‌شود، حضور او با دو فرزند قطعا گواهی بر همراه بودن همسرش است، همراهی که مایه دلگرمی عبدی زاده است.

همسر عبدی زاده از آن دسته زنانی است که برای همسر و خانواده‌شان سنگ تمام می‌گذارند، در طول مدتی که در کارگاه هستم با روی گشاده از ما استقبال می‌کند.

کارگاه کوچک عبدی زاده در همین ابعاد هم می‌تواند ماهانه ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار رشته لامپ تولید کند، اما اگر دستگاه باشد تولید به ۴۰ هزار رشته هم می‌رسد و قطعا افراد بیشتری هم مشغول کار می‌شوند.

۱۰ میلیارد تومان برای گسترش کارگاه نیاز است

وقتی دستگاه‌ها و ماشین آلات فراهم باشد، قیمت تمام شده محصول هم ارزان‌تر است، اما حداقل ۱۰ میلیارد تومان برای خرید دستگاه و ماشین آلات و راه اندازی یک کارگاه متوسط نیاز است.

در حال حاضر به دلیل نبود دستگاه برخی از کارها را مجبور هستند، در بیرون انجام دهند.

او ناچار است، صبح تا شب خودش لئیم کاری را هم انجام دهد، در حالی که اگر امکانات باشد، علاوه‌بر آموزش افراد بیشتر فضا برای افزایش کیفیت محصول هم فراهم می‌شود.

گلایه از مسوولان

از مسوولان انتظاری ندارد، چون به قول خودش کاری انجام نمی‌دهند، او می‌گوید: مگر مسوولان اخبار خبرگزاری‌ها و صدا و سیما را دنبال نمی‌کنند، چرا یکی از مسوولان حتی با من تماسی هم نگرفت یا به اندازه خوردن یک چایی از کارگاه سرکشی نکرد.

چطور است شما به عنوان رسانه تا این حد پیگیر بودید و به من امیدواری دادید، اما مسوولان به خودشان زحمت یک سرکشی ساده را هم ندادند.

ایمان به کار، رمز موفقیت

البته مسوولان حمایت هم نکنند، من کارم را انجام می‌دهم چون به کارم ایمان دارم، اگر هدف گذاری روی مسوولان بود هیچ‌گاه شروع نمی‌کردم، کارگاه را با دست خالی و صفر شروع کردم و چون هدف و مسیر درستی را انتخاب کرده بودم به محض راه اندازی کارگاه سفارش گرفتیم.

سخت گیری بانک‌ها و ادارات

او که از سخت‌گیری بانک‌ها و ادارات در دادن برخی مجوزها گلایه دارد، معتقد است: سخت گیری و عدم حمایت تولید را عقب می‌اندازد.

بهمن ماه سال گذشته بدنه لامپ را ۵۰ هزار تومان خریداری کردیم و فروردین امسال همان بدنه ۱۰۲ هزار تومان شد، تورم به مصرف کننده فشار می‌آورد. عبدی زاده همه هدفش این است که در یک بازه زمانی ده ساله بتواند کارخانه بزرگی راه اندازی و ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر را مشغول کند.

او که برایش رفاه و آسایش مصرف کنندگان بسیار مهم است: می‌گوید: در آشفته بازار لامپ‌های بی‌کیفیت وقتی می‌شود از تولید خوب و با کیفیت استفاده کرد، مردم از ما حمایت کنند.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *