مقاومت دلار در کانال 50 هزارتومان شکسته شد

مقاومت دلار در کانال 50 هزارتومان شکسته شد

نرخ اسکناس امریکایی چند ساعت پس از آغاز به کار بازار وارد کانال 49 هزارتومان شد و درهمین کانال باقی ماند.

مقاومت دلار در کانال 50 هزارتومان شکسته شد

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- ایران نوشت: پس از چند روز کش و قوس و ورود لحظه‌ای نرخ دلار آزاد به زیر50 هزارتومان، نرخ اسکناس امریکایی چند ساعت پس از آغاز به کار بازار وارد کانال 49 هزارتومان شد و درهمین کانال باقی ماند. به دنبال این رخداد، در بازار سکه و طلا هم شاهد ریزش شدید قیمت‌ها بودیم، به گونه‌ای که سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با افت بیش از 1.2 میلیون تومان به کانال 29 میلیون تومان عقبگرد کرد.

این درحالی است که با تغییر شرایط اقتصادی و نیز انتشار اخبار مثبت، بسیاری از کارشناسان از ورود دلار به کانال اصلی 40 هزارتومانی خبرمی‌دادند، موضوعی که روز گذشته روی کانال‌های تلگرامی و با وجود مقاومت‌هایی که درکانال 50 هزارتومان وجود داشت، نمایان شد. طی روزهای اخیر علاوه بر اخبار مثبتی که از حل و فصل اختلافات میان ایران و آژانس انرژی اتمی منتشرشد، دستاوردهای سفر رئیس کل بانک مرکزی به واشنگتن و اعلام خبر امکان دسترسی سریع ایران به حق برداشت ویژه 6.7 میلیارد دلاری ایران نزد صندوق بین‌المللی پول و نیز احتمال آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی و عراق جمعاً به مبلغ 24 میلیارد دلار؛ از جمله مواردی بود که بازار ارز را تحت تأثیر قرارداد. البته از ابتدای سال‌جاری تاکنون با تداوم سیاست‌های ارزی بانک مرکزی با هدف ثبات ارزی، شاهد نوسان اندک نرخ ارز درکانال‌های مشخص بودیم که با تقویت جو مثبت بازار، اکنون شاهد ترک کانال 50 هزارتومانی توسط دلار آزاد هستیم.
دلار، کانال 50 هزارتومان را ترک کرد

طی روزهای گذشته دلارآزاد در کانال 50 هزارتومان، تقلای زیادی داشت. به گفته کارشناسان و تحلیل تکنیکال، دلار آزاد با مقاومت 50 هزار و 700 تومان روبه‌رو بود و درصورتی که این مقاومت شکسته می‌شد، به کانال‌های پایین‌تر می‌آمد. برهمین اساس از روزگذشته دربرخی از ساعات دلار آزاد به کف کانال 50 هزارتومان رسید و نشانه بارزی از شکسته شدن مقاومت دراین کانال داشت و سرانجام دلار توانست به کانال 49 هزار تومان عقب‌نشینی کند. بررسی میدانی بازار ارز نشان می‌دهد به دلیل نبود تقاضا‌، دلالان مقابل صرافی‌ها امروز ‌قیمت دلار را ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام می‌کنند.

در زمان تنظیم این گزارش، کانال‌های تلگرامی نرخ لحظه‌ای اسکناس دلار را بین 49 هزار و 500 تا 49 هزار و 600 تومان اعلام می‌کردند.

در جریان معاملات دیروز در مرکز مبادله ارز و طلا پس از چند روز ثبات قیمت تغییر کرد و با کاهش همراه شد. قیمت دلار روز ‌چهار‌شنبه در مرکز مبادله ارز و طلای ایران با کاهش نامحسوس 10 تومانی در سطح 42 هزار و 124 تومان قرار گرفت. همچنین قیمت یورو در این مرکز رقم 45 هزار و 51 تومان را نشان می‌دهد که نسبت به روز قبل از آن کاهش 110 تومانی داشت. قیمت درهم امارات نیز در سطح 11 هزار و 470 تومان اعلام شد. نرخ حواله دلار، حواله یورو و حواله درهم نیز در این مرکز به ترتیب 38 هزار و 295 تومان، 40 هزار و 955 تومان و 10 هزار و 427 تومان درج شد. همچنین قیمت هر گرم طلای 18 عیار دیروز در مرکز مبادله ارز و طلا در سطح 2 میلیون و 403 هزار تومان قرار داشت.
به علاوه قیمت انواع ارز در سایت کانون صرافان نیز در مسیر کاهشی قرار گرفت. در زمان تنظیم این گزارش، قیمت دلار به صورت توافقی در سایت کانون صرافان به‌طور میانگین 41 هزار و 720 تومان اعلام شد که نسبت به روز قبل کاهش 20 تومانی داشت. در همین سایت، قیمت یورو توافقی نیز با کاهش 137 تومانی، رقم میانگین 44 هزار و 574 تومان برای آن درج شد. قیمت درهم امارات به صورت توافقی نیز به‌طور میانگین 13 هزار و 466 تومان اعلام شد.

سقوط یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی قیمت سکه

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید روز گذشته در بازار تهران ۲۹ میلیون تومان معامله شد که نسبت به روز قبل از آن یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کاهش داشته است. هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید بر اساس نرخ اعلامی اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران دیروز ۲۹ میلیون تومان معامله شد.
سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با ۴۰۰ هزار تومان کاهش قیمت نسبت به روز کاری قبل ۲۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خرید و فروش شد. همچنین نیم‌سکه در بازار تهران با کاهش ۵۰۰ هزار تومانی، ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شد. ربع‌ سکه هم با کاهش ۵۰۰ هزار تومانی به ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید و سکه یک گرمی ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دادوستد شد. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار روز چهارشنبه در بازار طلای تهران ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار تومان اعلام شد. دراین روز، بهای هر اُنس طلا در بازارهای جهانی به یک‌هزار و ۹۶۲ دلار رسید.

1٫2 میلیون تومان کاهش قیمت سکه طرح جدید
400 هزار تومان کاهش قیمت سکه طرح قدیم
500 هزار تومان کاهش قیمت نیم‌سکه
500 هزار تومان کاهش قیمت ر‌بع‌سکه

هشدار در خصوص دلارهای تقلبی در بازار غیررسمی

روز گذشته بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای خطاب به مردم اعلام کرد که برای مصارف ارزی صرفاً به شعب ارزی بانک‌ها و صرافی‌های مجاز مراجعه شود. دراین اطلاعیه آمده است که هموطنان به منظور جلوگیری از به خطر افتادن اموال و دارایی‌های خود، برای انجام امور و مصارف ارزی صرفاً به شعب ارزی بانک‌ها و صرافی‌های مجاز مراجعه کنند.
طبق اعلام بانک مرکزی با توجه به پایش‌های انجام شده و بنا بر برخی اطلاعات و اخبار واصله مبنی بر فروش دلارهای تقلبی در بازار غیررسمی و به تبع آن ایجاد زیان مالی برای خریداران، به اطلاع هموطنان گرامی می‌رساند که به منظور جلوگیری از به مخاطره افتادن اموال و دارایی‌های خود، به منظور انجام امور ارزی و تأمین نیازها و مصارف ارزی صرفاً به شعب ارزی بانک‌ها و شرکت‌های صرافی مجاز که اسامی آنها در پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی به نشانی www.cbi.ir درج شده است، مراجعه کنند و نیازهای خود را از طریق نهادهای رسمی بازار ارز تأمین کنند تا متحمل عواقب و زیان‌های ناشی از خرید اسکناس تقلبی در بازار غیررسمی نشوند.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *