میدل ایست مانیتور: بن‌بست دستگاه‌های امنیتی رژیم صهیونیستی

میدل ایست مانیتور: بن‌بست دستگاه‌های امنیتی رژیم صهیونیستی

پایگاه خبری میدل ایست مانیتور در گزارشی می‌نویسد: «توجه داشته باشیم که در سال جاری، چیزی در حدود ۳۵ نظامی و شهرک‌نشین اسرائیلی در جریان عملیات‌های جریان مقاومت فلسطین جان خود را از دست داده‌اند. مسأله‌ای که عملا صهیونیست‌ها را با مرگبارترین دوران خود از زمان اوج‌گیری انتفاضه الاقصی در سال‌های ۲۰۰۵-۲۰۰۰ رو به رو کرده است.»

میدل ایست مانیتور: بن‌بست دستگاه‌های امنیتی رژیم صهیونیستی

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – الف نوشت: پایگاه خبری «میدل ایست مانیتور» در گزارشی با اشاره به گسترش عملیات‌های جریان مقاومت فلسطین در کرانه باختری، از سرگیجه و خشم جدی نهادهای سیاسی و اطلاعاتی-امنیتی رژیم اشغالگر قدس در مواجهه با این رویدادها خبر می‌دهد و به این مسأله اشاره می‌کند که روند تحولات آتی برای صهیونیست‌ها بسیار تیره و تار به نظر می‌رسد.

پایگاه خبری میدل ایست مانیتور در گزارش خود می‌نویسد:

«مقام‌های سیاسی و امنیتی اسرائیلی عمیقا و شدیدا نسبت به تشدید عملیات‌های جریان مقاومت در کرانه باختری، نگران و عصبانی هستند. این مسأله سبب شده تا افسران امنیتی و ارتش اسرائیل اعتراف کنند که آنها با موجی بی‌سابقه از حملات انتقام جویانه رو به رو شده‌اند. در جدیدترین نمونه، شاهد انجام عملیات‌هایی از سوی جریان مقاومت در هبرون و حواره در کرانه باختری بوده‌ایم.

به طور خاص، عملیات اخیر جریان مقاومت در هبرون، اسرائیلی‌ها را شوکه کرد. اهمیت این عملیات در آن بود که در شرایطی انجام گرفت که اسرائیل هنوز از شوک عملیات جریان مقاومت در حواره بیرون نیامده بود. در این راستا، دو گردان از نیروهای امنیتی اسرائیل جهت یافتن عاملان عملیات های اخیرِ جراین مقاومت بسیج شده‌اند. اسرائیل در شرایط کنونی، به شدت نگران آن است که دامنه حملات و عملیات‌های جریان مقاومت، گسترده‌تر و پیچیده‌تر شود و به طور خاص در آینده نزدیک شاهد جدی‌تر شدنِ گزاره عملیات‌های مسلحانه علیه تل آویو باشیم.

در واقع، نکته مهم و محوری این است که اسرائیل در شرایط کنونی به هیچ عنوان احتمال وقوع حملات مشابه از سوی جریان مقاومت در آینده مخصوصا در شهر "جنین" را رد نمی‌کند. دلیل اصلی این مسأله نیز این است که رژیم اشغالگر قدس در طرحِ بازدارندگی مؤثر در برابر گروه‌های مقاومت، متحمل شکست سختی شده است. در این میان، جالب است که دولت راست افراطیِ کنونی رژیم اسرائیل متهم به اتحاذ مواضع منعطف در برابر جریان مقاومت فلسطین است و ائتلاف حاکم بر اراضی اشغالی نیز بر نتانیاهو فشار می‌آورد تا به انتقام جویی علیه فلسطینی‌ها بپردازد.

احزاب نژادپرست راست‌گرا در رژیم اسرائیل، انگشت اتهام را به دلیل تشدید عملیات‌های جریان مقاومت فلسطین، علیه دولت این رژیم و به طور خاص به سمت وزیر امنیت اسرائیل یعنی "یوآف گالانت" نشانه گرفته‌اند. آنها خواهان ویرانیِ روستاهای فلسطینی در کرانه باختری و برقراری مجدد ایست بازرسی‌های اسرائیلی در مناطق مذکور شده‌اند. آنها همچنین دولت کنونی رژیم اسرائیل را به بلاتکلیف بودن متهم می‌کنند و می‌گویند که اکنون منطقه کرانه باختری به منطقه‌ای کاملا مستعد برای توسعه عملیات‌ها و اقدامات جریان مقاومت تبدیل شده است.

این نکته واضح و آشکار شده است که در شرایط فعلی، توان بازدارندگی رژیم اسرائیل تا حد زیادی کاهش یافته است. این مسأله موجب شده تا در درون اراضی اشغالی درخواست‌های زیادی با محوریت انتقام جویی و انجام ترورهای هدفمند علیه رهبران فلسطینی که در غزه و ورای اراضی اشغالی فلسطین حضور دارند، مطرح شود.

عواقب و پیامدهای عملیات‌های اخیر جریان مقاومت در هبرون و حواره برای اسرائیل، همچنان در جریان است و ادامه دارد. ارتش رژیم اشغالگر قدس نگرانی‌های خود مبنی بر اینکه نمی‌تواند امنیت شهرک نشینان صهیونیست را تامین کند، پنهان نمی‌کند. در ماه‌های گذشته، شاهد افزایش سنگ‌پرانی فسلطینی‌ها و همچنین عملیات‌های مقاومت با استفاده از سلاح سرد بوده‌ایم. اسرائیل در مدت اخیر بارها و بارها اعتراف کرده که عملیات‌های مقاومت فسلطین علیه صهیونیست‌ها به شدت خطرناک شده است و تحقیقات گسترده‌ای با هدف آسیب‌شناسی و ریشه شناسی دلایل تشدید این قبیل عملیات‌ها در جریان است.

توجه داشته باشیم که عملیات‌های اخیر جریان مقاومت در هبرون و حواره، در راه و مسیرهای اختصاصی شهرک‌های اسرئیلی رخ داده‌اند که محافظت از آنها برای دستگاه‌های امنیتی اسرائیلی به شدت سخت است. درست به همین دلیل، صهیونیست‌ها اکنون با یک بحران جدی امنیتی رو به رو شده‌اند و انتظار می‌رود که در آینده نیز شاهد افزایش قابل توجه حملات مسلحانه علیه شهرک نشینان اسرائیلی باشیم.

به بیان ساده‌تر، اکنون شهرک‌نشینان اسرائیلی به اهدافی ساده برای نیروهای مقاومت فلسطینی تبدیل شده‌اند. در عین حال، این جاده‌ها امکانات فراوانی را برای عقب‌نشینی نیروهای مقاومت پس از آنکه عملیات خود را انجام دهند، فراهم می‌سازند. موضوعی که به طور خاص در جریان عملیات اخیر جریان مقاومت فلسطین در نزدیکی منطقه حواره قابل مشاهده بوده است.

با وجود انبوهی از دوربین‌های مداربسته در سراسر کرانه باختری اشغالی، مبارزان و رزمندگان جریان مقاومت، حملات مختلفی را در اقصی نقاط این منطقه طراحی می‌کنند و البته که امکانات متنوعی را نیز جهت عملیاتی‌کردن دستورکارهای خود دارند. اسرائیلی‌ها اکنون به صراحت به این مسأله اعتراف می‌کنند که انجام عملیات از سوی گروه‌های مقاومت در کرانه باختری، به امری کاملا ساده و آسان تبدیل شده است.

اتفاقی که در شرایط خیمه و حضور سنگین نظامی و امنیتی اسرائیل و همکاری‌های آن با تشکیلات خودگردان در کرانه باختری، رنگ واقعیت به خود می‌گیرد.

عملیات‌های هبرون و حواره موجب شده اند تا اسرائیلی‌ها وادار شوند در مورد این مسأله صحبت و اعتراف کنند که فلسطینی‌ها هرچه برای انجام عملیات در اراضی اشغالی نیاز باشد را در اختیار دارند. در واقع، آنها هر چه تسلیحات و نیروی داوطلب لازم باشد را در اختیار دارند. این مسأله در شرایطی که بر رویه‌های افراطی و تهاجمی شهرک نشینان صهیونیست اضافه شده، از وقوع بحران‌های بسیار بزرگتر برای اسرائیل در ادامه راه خبر می‌دهد.

در این شرایط، صهیونیست‌ها مجبور شده‌اند تا موانع عدیده امنیتی را جهت پیشبرد بسیاری از طرح‌های خود در منطقه کرانه باحتری مد نظر قرار دهند. کافی است توجه داشته باشیم که از ابتدای سال جاری میلادی، 10 حمله در مناطق نزدیک حواره که البته تحت نظر دستگاه‌های امنیتی اسرائیل نیز است، روی داده است.

مقام‌های امنیتی، نظامی و سیاسی اسرائیل به شدت در مورد افزایش توانمندی‌های عملیاتی جریان مقاومت فلسطین، نگران و خشمگین هستند. اکنون دستگاه‌های نظامی و امنیتی اسرائیل با ناکامی‌های بزرگی دست به گریبان هستند. موضوعی که در کلیت خود یک شکست بزرگ برای رژیم صهیونیستی است.

توجه داشته باشیم که در سال جاری، چیزی در حدود 35 نظامی و شهرک نشین اسرائیلی در جریان عملیات‌های جریان مقاومت فلسطین جان خود را از دست داده‌اند. مسأله‌ای که عملا صهیونیست‌ها را با مرگبارترین دوران خود از زمان اوج گیری انتفاضه الاقصی در سال‌های 2005-2000 رو به رو کرده است.»

پایان پیام/ت

*لینک:

Israel is failing militarily and politically as Palestinian resistance escalates

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *