نیوزویک: شکست آمریکا مقابل بلوک شرق در اقناع افکار عمومی

نیوزویک: شکست آمریکا مقابل بلوک شرق در اقناع افکار عمومی

نشریه نیوزویک در تحلیلی عنوان کرده است: آمریکا این روزها شکست‌هایی پیاپی در برابر روسیه و چین متحمل می‌شود و نمی‌تواند سایر کشورها را با دیدگاه‌های متناقض خود اقناع و همراه کند.

نیوزویک: شکست آمریکا مقابل بلوک شرق در اقناع افکار عمومی

فارس‌پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – راهبرد معاصر نوشت: نشریه نیوزویک در تحلیلی عنوان کرده است؛ ایالات متحده در تقابل با روسیه و چین در همسو کردن سایر کشورها با دیدگاه‌هایش شکست خورد و این را می توان از نتیجه بررسی چندین دور رأی گیری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد دریافت.

طبق بررسی و تحلیل سه دهه الگوی رأی گیری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ایالات متحده همواره در برابر روسیه و چین شکست خورده و نتوانسته است سایر کشورها را با دیدگاه های خود همسو کند.

این تحلیل در حالی انجام می شود که به نظر می‌آید ایالات متحده به طور فزاینده‌ای در تضاد با سایر کشورهای بزرگ مجهز به سلاح هسته‌ای در جهان است. چه اینکه رشد چین ممکن است این کشور را به عنوان قدرت نظامی برجسته در شرق آسیا و شاید فراتر از آن در جایگاه رقیب اصلی ایالات متحده قرار دهد. روسیه و چین دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند و مداوم هژمونی آمریکا را پس از جنگ سرد به چالش می‌کشند.

دیمیتری نورولایف، یکی از پژوهشگران و استادیار دانشکده علوم کاربردی و فناوری دانشگاه آریزونا گفت، روسیه و چین به بخش‌های وسیعی از جامعه بین‌المللی به ویژه در جنوب جهانی نزدیک شده‌اند.

تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به الگوهای رأی‌گیری مجمع عمومی سازمان ملل متحد به وسیله نورولایف و یکی از همکارانش از دانشگاه تافتس (شهر مدفورد ایالت ماساچوست) در بیش از یک هزار و 500 مورد میان سال‌های 1991 تا 2020 نشان می دهد روسیه و چین در بیشتر موارد با ایالات متحده اختلاف نظر داشتند که در 86 درصد موارد مواضع روسیه و چین برتری داشت.

در سال 1997، چین و روسیه اعلامیه مشترک جهان چندقطبی و استقرار نظم بین‌المللی جدید را تصویب کردند که در آن به پیگیری ایجاد نظم نوین جهانی مبتنی بر احترام به حاکمیت و حق هر کشور برای انتخاب مسیر توسعه مستقل متعهد شدند. در فوریه 2022، چند هفته قبل از جنگ اوکراین، مسکو و پکن بیانیه مشترک دیگری صادر کردند و دوباره به تبلیغ جهان چند قطبی پرداختند و تأکید کردند، کشورها نباید معیارهای دموکراتیک خود را بر دیگران تحمیل کنند.

نورولایف گفت: در سال های اخیر ظرفیت های چین و روسیه به وسیله عضویت در گروه هایی مانند بریکس، سازمان همکاری شانگهای و «گروه77» شامل اقتصادهای نوظهور جهانی تقویت شده است.

پایان پیام/ت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *