واکنش منوتو، BBC و ایران اینترنشنال به جشن میلیونی غدیر چه بود؟

واکنش منوتو، BBC و ایران اینترنشنال به جشن میلیونی غدیر چه بود؟

نوع تیتر زنی BBC فارسی، ایران اینترنشنال و منوتو نشان دهنده عصبانیت این رسانه‌ها به دلیل جشن میلیونی مردم در سراسر ایران برای غدیر خم است.

واکنش منوتو، BBC و ایران اینترنشنال به جشن میلیونی غدیر چه بود؟

فارس پلاس؛ روایت روز – سنت جشن جمعی عید غدیر از اولین سال قرن پانزدهم احیا شد و امسال شاهد دومین سال برگزاری آن بودیم. رکورد جابجا شد. خیابان‌های کشور در روز جمعه ۱۶ تیر ۱۴۰۲ تا نیمه شب مملو از دوستداران امیرالمومنین حضرت علی مرتضی (علیه السلام) با رنگ و شکل گوناگون بود. جمعیتی که از حیث تعداد و تنوع اقشار، تنه به راه‌پیمایی سالانه روز ۲۲ بهمن می‌زند.

تصاویری از شکوه بزرگ‌ترین جشن غدیر تاریخ

حضور جمعیت میلیونی در ساعات ابتدایی جشن ۱۰ کیلیومتری غدیر در تهران

جمعیت حاضر در بخشی از جشن ۱۰ کیلومتری غدیر (میدان امام حسین علیه السلام)

اما موضوع این گزارش واکنش رسانه‌های لندنی نسبت به این واقعه بزرگ بود. هنگامی که در مورد نوع پوشش کم رمق و وارونه اعتراضات فرانسه از شبکه‌های اپوزیسیون پرسش می‌شود، استدلال می‌کنند که وظیفه ما پوشش وقایع داخلی ایران است نه کشورهای خارجی.

اما نوع پوشش سه شبکه BBC فارسی، ایران اینترنشنال و منوتو پیرامون برگزاری پرجمعیت‌ترین جشن عید در تاریخ نشان می‌دهد که اپوزیسیون خودخوانده در شوک جمعیت دیروز است و معدود پست‌های منتشره پیرامون عید نیز صرفاً برای تخلیه فشار ناشی از آن است.


کل پست‌های منتشره BBC، منوتو و ایران اینترنشنال پیرامون جشن میلیونی غدیر در اینستاگرام

شبکه BBC فارسی از ساعت ۱۷ روز جمعه تا ساعت ۹ صبح روز شنبه ۴۴ پست در تلگرام کار کرده است. تنها یک پست درباره جشن میلیونی مردم ایران با تیتر «نذری قیمه و سیرابی تا آتش سوزی» منتشر کرده است. همین پست را نیز در اینستاگرام شبکه منتشر شده است.

شبکه ایران اینترنشنال از ساعت ۱۷ روز جمعه تا ساعت ۹ صبح روز شنبه ۷۱ پست در تلگرام کار کرده است. تنها ۲ پست درباره جشن میلیونی مردم ایران منتشر شده است. همین دو پست در اینستاگرام این شبکه نیز منتشر شده است.

یکی از این پست‌ها مربوط به فردی است که روسری خود را برداشته و در بخشی از جشن حضور پیدا کرده است. نکته جالب این بود که در توضیحات آمده این جشن مربوط به محله تهرانپارس است. این محله خارج از محدوده جشن ۱۰ کیلومتری تهران بود.

این موضوع نشان داد که مضاف بر جشن ۱۰ کیلومتری پایتخت، مردم نیز به صورت محله محور در حال جشن بودند. نکته دوم این بود که به غیر از این فرد، تقریباً همه حاضرین پوشش مناسب داشته‌اند.

شبکه رادیو فردا تنها همین پست ایران اینترنشنال را در تلگرام خود منتشر کرده است. ایندیپندنت فارسی نیز در سکوت کامل است.


تنها پست رادیو فردا درباره جشن میلیونی مردم ایران
این پست دقیقا همان پست ایران اینترنشنال است

شبکه منوتو از ساعت ۱۷ روز جمعه تا ساعت ۹ صبح روز شنبه ۲۱ پست در تلگرام کار کرده است. هیچ پستی درباره جشن میلیونی مردم ایران منتشر نکرده است. در اینستاگرام نیز ۶ پست کار کرده است که به عنوان نمونه، مضمون یکی از آن‌ها آلودگی صوتی جشن مردم در اصفهان بود! این تیتر در حالی است که که نماد انتخابی اپوزیسیون در آشوب‌های پاییز بوق زدن ماشین و جیغ کشیدن بود.

نوع تیتر زنی BBC فارسی، ایران اینترنشنال و منوتو مشخص است که اعضای آن، فشار زیادی را به دلیل جشن میلیونی مردم در سراسر ایران تحمل می‌کنند.

پایان پیام/.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *