پنج شکست بزرگ اسرائیل در عملیات طوفان الاقصی چه بود؟

پنج شکست بزرگ اسرائیل در عملیات طوفان الاقصی چه بود؟

بازخوانی 5 شکست بزرگِ صهیونیست ها در پیِ عملیات طوفان الاقصی، حاکی از این است که این رژیم تا مدت‌ها باید با تبعات این عملیات پیروزمندانه دست به گریبان باشد.

پنج شکست بزرگ اسرائیل در عملیات طوفان الاقصی چه بود؟

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها – جهان نیوز نوشت: مدت زمان زیادی از اجرای موفقیت آمیز عملیات طوفان الاقصی توسط جنبش مقاومت اسلامی فسلطین(حماس) در عمق اراضی اشغالی و وارد کردن یک زخم کاری از سوی مقاومت فلسطین بر پیکره رژیم اشغالگر قدس نمی گذرد. با این حال، هنوز هم تحلیل و تفسیرهای مختلفی از سوی ناظران و تحلیلگران منطقه ای و بین المللی در مورد ابعاد مختلف این عملیات و تبعات و پیامدهای آتی آن برای معادلات‌ منطقه ای و مسائل مطرح در قالب نظام بین الملل، مطرح می شود.

عملیاتی که موجب به هلاکت رسیدن بیش از 1500 صهیونیست و زخمی شدن بیش از 3 هزار تن دیگر شده و البته که ده ها صهیونیست نیز به اسارت جنبش مقاومت اسلامی فلسطین درآمده اند. در این چهارچوب، بیراه نیست اگر عملیات طوفان الاقصی را ضربت و سیلی تاریخی جریان مقاومت اسلامی فلسطین به رژیم صهیونیستی ارزیابی کنیم. سیلی که عملا تاریخِ مقاومت و مبارزات ملت فلسطین در برابر صهیونیست ها را به قبل و بعد از خود تقسیم کرده است. عملیاتی که حامل شکست های قابل توجه برای دشمنِ صهیونیست بوده و رژیم اشغالگر قدس هنوز هم نتوانسته از شوکِ این عملیات بیرون آید.

در این راستا، بازخوانی 5 شکست بزرگِ صهیونیست ها در پیِ عملیات طوفان الاقصی، حاکی از این است که این رژیم تا مدت ها باید با تبعات این عملیات پیروزمندانه دست به گریبان باشد. معادله ای که خود می تواند سطح آسیب و خسارت ها به رژیم اشغالگر قدس را به نحو قابل ملاحظه ای افزایش دهد.

یک: شکست فاحش اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی

صهیونیست ها سال هاست که به تشکیلات اطلاعاتی و امنیتی خود می بالند و فخرِ آن ها را به جهان و حتی کشورهای غربی می فروختند. در این راستا، اسطوره پردازی های عجیب و غریبی از مهارت و تبحر تشکیلات اطلاعاتی و جاسوسی این رژیم نظیر سازمان موساد مطرح می شد و دیگر نهادهای اطلاعاتی صهیونیست ها نظیر شین بت و شاباک نیز وضعیت مشابهی را برای خود ایجاد کرده و سعی داشته اند تصویری مدرن و پیچیده را از خود، که در قالب آن شکست و ناکامی هیچ جایی ندارد، به دولت ها و افکار عمومی جهان ارائه کنند.

با این حال، اجرای موفقیت آمیز عملیات طوفان الاقصی، یک ضربه مهلک به این تصویرسازی صهونیست ها از قدرت اطلاعاتی و امنیتی‌شان وارد کرد و از چشم اندازی کلی نیز، اسطوره شکست ناپذیری که رژیم اشغالگر قدس سال‌ها برای خود ساخته بود و روی آن مانور می داد را در هم شکست. فراموش نکنیم که در قالب عملیات طوفان الاقصی، برای نخستین بار مقاومت فلسطین توانست کنترل بیش از 20 شهرک صهیونیست‌نشین را به دست بگیرد و تا عمق اراضی اشغالی پیشروی کند.

اساسا به همین دلیل هم است که برخی تحلیلگران مسائل امنیتی به صراحت به این نکته اشاره می کنند که شکست امنیتی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در نتیجه عملیات طوفان الاقصی، معادلات بازدارندگی جدیدی را در منطقه و به ویژه از سوی مقاومت فلسطین به رژیم اشغالگر قدس تحمیل می کند که همین معادلات، خود روند فروپاشی رژیم صهیونیستی را تسریع و تسهیل خواهند کرد.

از این رو، این نکته برای جهانیان آشکار شده که صهیونیست ها در مورد قدرت اطلاعاتی و امنیتی خود صرفا لاف‌زنی می کنند و اهل غلو هستند و در میدان عمل، به شدت آسیب‌پذیر هستند. موضوعی که بدون تردید بر همکاری‌های بین‌المللی متحدان جهانی رژیم اسرائیل با آن نیز اثرگذاری منفی خود را خواهد داشت.

دو: اوج گیری خشمِ افکار عمومی بین المللی علیه رژیم صهیونیستی

اجرای موفقیت آمیز عملیات طوفان الاقصی و متعاقبا کارزار نظامی وحشیانه رژیم اشغال‌گر قدس علیه نوار غزه و به خاک و خون کشیدنِ صدها فلسطینی در جریان عملیات های کورِ هوایی و توپخانه ای، موجی از اعتراضات بی‌سابقه را علیه صهیونیست ها در اقصی نقاط جهان برانگیخته است. به عنوان مثال، حضور بیش از 100 هزار انگلیسی در جریان اعتراضات علیه وحشی‌گری صهیونیست ها و بمباران نوار غزه و کشتار غیرنظامیان این منطقه، رویدادی بی‌سابقه در تاریخ انگلیس، به عنوان یکی از نزدیکترین متحدان رژیم اشغالگر قدس به شمار می آید.

شهرهای شیکاگو، واشینگتن دسی سی، و نیویورک در آمریکا نیز شاهد اعتراضات بی سابقه ای در اعتراض به تجاوز و نسل‌کشی صهیونیست ها علیه مردم نوار غزه بوده اند و البته که دیگر کشورهای اروپایی نظیر فرانسه، آلمان و یا کشورهایی نظیر استرالیا نیز شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه رژیم اشغالگر قدس بوده اند. این اعتراضات جدای از اعتراضات فراگیرِ کشورهای عربی و اسلامی در حمایت از ملت فلسطین هستند و نشان می‌دهند که تا چه اندازه مردم در کشورهای غربی با رویه های نژادپرستانه و آپارتایدیِ اشغالگران صهیونیست مخالف و در وقاع، نوعی شکاف میان رویکرد ملت ها و دولتهای غربی در مواجهه با رژیم صهیونیستی وجود دارد.

از این رو، صهیونیست ها شاهد یک شکست قابل توجه از منظر افکار عمومی بین المللی نیز در بحبوحه کارزار نظامی وحشیانه خود علیه نوار غزه، در دوره زمانی پس از عملیات طوفان الاقصی بوده اند.

سه: تشدید بن‌بست سیاسی-اجتماعی در اراضی اشغالی

عملیات طوفان الاقصی و آشکار شدن ناکامی های اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی و به اسارت گرفته شدنِ ده‌ها صهیونیست توسط جنبش مقاومت اسلامی فلسطین و البته به هلاکت رسیدن و مجروح شدن صدها تن دیگر، سطح بحران های سیاسی و اجتماعی در اراضی اشغالی را که پیشتر نیز به اوج رسیده بود، اکنون به مرحله و نقطه انفجار رسانده است.

در این رابطه، شاهد برگزاری تظاهرات در شهرهای بزرگ فلسطین اشغالی از سوی معترضان به نتانیاهو و خانواده‌های اسرای صهیونیست هستیم و این معترضان سعی داردند تا صدای خود را به هر نحو ممکن به مقام‌های ارشد رژیم صهیونیستی برسانند و آن ها را وادار به پذیرش درخواست های خود کنند. اکنون سطح بی‌اعتمادی به سازوکارهای سیاسی و امنیتی در عمق اراضی اشغالی به قدری افزایش یافته که بر اساس گزارش های مختلف، روند "مهاجرت معکوس" از اراضی اشغالی به شدت افزایش یافته است.

روندی که قبل از عملیات طوفان الاقصی نیز به استناد آمارها و اطلاعاتی که آژانس های مهاجرتی اروپایی ارائه می‌کردند، افزایش قابل توجهی پیدا کرده بود و اکنون اوج گیری قابل ملاحظه ای داشته است. در این میان باید توجه داشت که بسیاری از اسطوره سازیهای رژیم صهیونیستی از خود نزد شهروندانش نیز درهم شکسته و اینطور به نظر می رسد که سطح سرمایه اجتماعی رژیم اسرائیل نزد شهروندانش به پایین ترین حد ممکن رسیده است. معادله ای که در کلیت خود از ضربات سنگینِ عملیات طوفان الاقصی بر پیکره بی جان صهیونیست ها حکایت دارد.

چهار: شکست پروژه بزرگ صهیونیست ها در سیاست خارجی

عملیات طوفان الاقصی و متعاقبا کارزار نظامی گسترده و وحشیانه صهیونیست ها علیه نوار غزه، عملا پروژه بزرگ آن ها در حوزه سیاست خارجیشان که توسعه "توافق ابراهیم" و عادی سازی روابط با کشورهای عربی-اسلامی بود را نیز با یک ناکامی بزرگ مواجه کرد و موجب سکته و به کما رفتن آن شد.

در این رابطه شاهد بودیم که دولت عربستان به صراحت از تعلیق تمامی مذاکرات با رژیم اشغال‌گر قدس در رابطه با دستورکار عادی سازی روابط خود با این رژیم خبر داد و با توجه به تعمیق شکاف ها میان کشورهای عربی و اسلامی با رژیم صهیونیستی، شاهد بوده ایم که حتی آن دسته از کشورهای اسلامی نظیر مراکش و امارات نیز که روابط خود را با صهیونیست ها عادی سازی کرده اند هم لب به انتقاد از این رژیم گشوده اند و مواضع تقابلی در قبال آن اتحاذ کرده اند. معادله ای که احتمالا در ادامه راه، مرگ قطعی توافق ابراهیم را رقم خواهد زد.

پنج: وقوع یک شکست بزرگ اقتصادی برای رژیم صهیونیستی

در نهایت باید گفت که عمیلات طوفان الاقصی و کارزار نظامی وحشیانه صهونیست ها علیه نوار غزه، یک شکست و ناکامی بزرگ را برای اقتصاد رژیم اشغال‌گر قدس نیز رقم زده است. بر اساس آمارهای رسمی خودِ رژیم اشغال‌گر قدس، این رژیم از ابتدای وقوع عملیات طوفان الاقصی تا به امروز، متحمل چیزی در حدود 2 میلیارد دلار خسارت و زیان مالی شده است.

در کنار این ها، تشدید فضای عدم قطعیت در معادلات اقتصادی رژیم صهیونیستی و البته ایجاد اختلال گسترده در شبکه ها و زنجیره های تدارکاتی این رژیم و فرار سرمایه های داخلی و خارجی از اراضی اشغالی و فرار شهروندان صهیونیست از محیط کسب و کار و فعالیت اقتصادی، همه و همه از تحولاتی خبر می دهند که به صورت روزانه میلیون ها دلار خسارت را متوجه اقتصاد اسرائیل می کنند و درست به همین دلیل است که بسیاری از تحلیلگران مسائل راهبردی معتقدند که هر لحظه تداومِ کارزار نظامی رژیم صهیونیستی علیه مقاومت فلسطین در نوار غزه، میلیون ها دلار خسارت را برای این رژیم و شهروندان آن به بار خواهد آورد.

معادله ای که خود می تواند موجب ایجاد چالش و شکست های بزرگتر برای دشمنِ صهیونیست در ادامه راه شود.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *