کشاندن جنگ اوکراین به نسل آینده

کشاندن جنگ اوکراین به نسل آینده

برخی رسانه‌های غربی در توصیف بسته خطرناک ارسالی آمریکا به اوکراین، از واژه اورانیوم تهی‌شده استفاده می‌کنند!

کشاندن جنگ اوکراین به نسل آینده

فارس پلاس؛ حنیف غفاری در یادداشتی نوشت: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سکوت وقیحانه‌ای در قبال ارسال مهمات زره‌شکن حاوی اورانیوم ضعیف شده برای استفاده اوکراین در جنگ با روسیه در پیش گرفته‌اند. پنتاگون اعلام کرده است آمریکا مهمات و گلوله‌های زره‌شکن حاوی اورانیوم ضعیف‌شده به اوکراین ارسال خواهد کرد و متعاقبا، این تصمیم خود را عملیاتی کرد. بسته ارسالی جدید آمریکا برای اوکراین حاوی مهمات کالیبر ۱۲۰ میلیمتری با اورانیوم ضعیف‌شده برای تانک‌های جنگنده‌ نوع آبرامز است که ماه ژانویه از سوی آمریکا به اوکراین ارسال شد. به این ترتیب، واشنگتن و لندن، هر دو به صورت رسمی در حال ارسال مهمات زره‌شکن حاوی اورانیوم به اوکراین هستند.

برخی رسانه‌های غربی در توصیف بسته خطرناک ارسالی آمریکا به اوکراین، از واژه اورانیوم تهی‌شده استفاده می‌کنند! آنها در صدد القای این پیام دروغین به مخاطب هستند که مهمات زره‌شکن، دیگر خطری برای غیرنظامیان و محیط ‌زیست ندارد و نباید نگران آثار و تبعات بیولوژیک آن در آینده نزدیک یا دور بود. با این حال، اورانیوم ارسالی آمریکا به اوکراین تهی‌شده نیست! اورانیوم ضعیف شده 40 درصد ظرفیت یک اورانیوم طبیعی حاوی مواد رادیواکتیو را داراست و به همان میزان قدرت تخریب زیستی و انسانی دارد. اورانیوم ضعیف شده یک فلز سمی است و قطعا سلامتی افراد و محیط را در یک فرآیند زمانی میان‌مدت یا بلندمدت، تحت تاثیر سوء خود قرار خواهد داد. ما از یک زباله اتمی سخن می‌گوییم که در روند غنی‌سازی اورانیوم (در سیر تولید سلاح هسته‌ای) تولید می‌شود. زمانی که این زباله اتمی به بمب، گلوله‌های زره‌شکن و نارنجک افزوده شود، قطعا قدرت نفوذ و تخریب این سلاح‌ها افزایش می‌یابد.
آمریکا در حال انتقال آثار و تبعات مخرب جنگ اوکراین به نسل بعد این کشور و روسیه است. اصرار واشنگتن بر انتقال هر چه سریع‌تر گلوله‌های زره‌شکن حاوی اورانیوم ضعیف شده به اوکراین، صرفا معطوف به شرایط میدانی کنونی نبرد و تلاش برای تغییر موازنه آن به سود کی‌یف نیست. این اقدام خطرناک با هدف زنده نگاه داشتن بحران‌های بالقوه میان روسیه و اوکراین و حتی تلاش برای درگیر ساختن نسل بعد اوکراین و روسیه مطابق آینده‌نگاری ژئواستراتژیک دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در آسیای میانه و اروپای شرقی است. یکی از راهکارهای زنده نگاه داشتن جنگ یا تبدیل آن به یک زخم کهنه، بازخوانی ناخواسته آن از سوی نسل‌های بعد است. این قاعده درباره جنگ اوکراین نیز صادق است. زمانی که آثار و تبعات مخرب ناشی از انباشت زباله‌های اتمی و اورانیوم ضعیف شده، نسل کنونی و نسل‌های بعد اوکراین و روسیه را درگیر کند، به طور طبیعی ماجرای جنگ اوکراین و منازعات پسینی آن برای افکار عمومی طرفین مرور خواهد شد و این همان چیزی است که آمریکا می‌خواهد.

جو بایدن و همراهانش در کاخ سفید به این نتیجه رسیده‌اند که دیگر نمی‌توانند روی گذشت زمان و فرسایشی شدن جنگ اوکراین حساب ویژه‌ای باز کنند، زیرا تسلط روس‌ها بر زاپروژیا، دونتسک و لوهانسک و حفظ تسلط آنها بر کریمه، به گونه‌ای نیست که بتواند با ضد حمله دولت زلنسکی و ارتش اوکراین خدشه‌دار شود. از سوی دیگر، انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2024 آمریکا و انتقاداتی که درباره سوء‌مدیریت بایدن بر میدان نبرد مطرح می‌شود، خط قرمز کاخ سفید محسوب می‌شود. بر همین مبنا، مشاوران رئیس‌جمهور آمریکا به وی قویا توصیه کرده‌اند مقدمات چینش میز مذاکرات میان کی‌یف و مسکو را با هدف پایان دادن به جنگ اوکراین فراهم سازد.

آمریکا و انگلیس به عنوان 2 عضو اصلی ناتو معتقدند پایان جنگ، صرفا شکل بحران‌سازی آنها در محیط پیرامونی روسیه را تغییر خواهد داد و یکی از مصادیق این بحران‌سازی مزمن، زنده نگاه داشتن آثار بیولوژیک و زیست‌محیطی ناشی از تمرکز سلاح‌های خطرناک در خاک اوکراین است. تجمیع این سلاح‌ها در دوران پساجنگ، هم احتمال بازتولید مقدمات نبرد در آینده را افزایش خواهد داد و هم به گونه‌ای نسل‌های جدید و آتی را با جنگ (روایتگری ناتو از جنگ اوکراین) درگیر خواهد کرد. آری! فرامتن بازی غرب در جنگ اوکراین حتی از متن آن نیز وقیح‌تر است.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *