کشاورزان کماکان چشم به راه اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم

کشاورزان کماکان چشم به راه اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم

بسیاری از دست اندرکاران بخش کشاورزی براین باورند که بی توجهی به اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم منجر به تشدید قاچاق این محصول به آن سوی مرزها و جایگزینی آن به عنوان خوراک دام و طیور خواهد شد.

کشاورزان کماکان چشم به راه اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: روز گذشته شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی، نرخ خرید تضمینی هر کیلو گندم را با احتساب یارانه کاشت و به منظور ارتقا و افزایش انگیزه تولید در کشاورزان ۱۵ هزار تومان اعلام کرد. این در حالی است که نمایندگان مجلس، بنیاد ملی گندمکاران و تشکل های تولیدی قیمت ۱۷ هزار تومان را به ازای خرید هر کیلو گندم پیشنهاد داده بودند.

آمارها حاکی از آن است که قیمت هر کیلو گندم آن سوی مرزها بالای ۳۰ هزار تومان است که اگر دولت به بهانه کمبود بودجه یا هر علت دیگری اقدام به اصلاح نرخ خرید تضمینی نکند، در نهایت این امر قاچاق گندم به آن سوی مرزها و جایگزینی گندم تولیدی به عنوان خوراک دام و طیور در واحدهای مرغداری و دامداری را به همراه دارد.

در همین رابطه حجت الاسلام سیدجواد حسینی کیا نماینده مجلس گفت: روز گذشته شورای قیمت گذاری گندم، نرخ خرید تضمینی هر کیلو گندم را ۱۵ هزار تومان اعلام کرده است که با توجه به هزینه‌های بالای تولید این نرخ نمی‌تواند هزینه‌های کشاورزان را جبران کند.

او گفت: با وجود آنکه گندم یک کالای استراتژیک است، از این رو نیازمند تجدید نظر در نرخ خرید تضمینی گندم برای جبران هزینه‌های کشاورزان هستیم. امروز کشاورزان زیر بار هزینه‌های کشاورزی تحت فشار هستند که در این راستا باید دغدغه کشاورزان پیگیری شود تا مورد اجحاف قرار نگیرند.

طبق گفته بنیاد ملی گندمکاران قرار است فردا با تشکیل جلسه فوق العاده شورای قیمت گذاری، نرخ پایه خرید تضمینی هرکیلو گندم ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام شود که در صورت تصویب این نرخ پیش بینی می شود که آرد مورد نیاز نان در داخل تامین شود.

اصلاح قیمت خرید گندم تاثیری بر نرخ نان ندارد

آقای ارسلان قاسمی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون گفت: با توجه به آنکه کشت گندم به اتمام رسیده است، از این رو امسال اصلاح نشدن قیمت در خودکفایی اثری ندارد.

به گفته او، استمرار بی توجهی در اصلاح نرخ خرید تضمینی، اثر جدی بر کشت سال آینده می‌گذارد. هرچند امسال هم زمینه را برای قاچاق آرد و گندم به آن سوی مرز‌ها فراهم می‌کند.

قاسمی ادامه داد: دولت در قانون بودجه ۱۳۴ هزارمیلیارد تومان اعتبار برای خرید تضمینی گذاشته است که با احتساب ۷ تا ۸ میلیون خرید تضمینی گندم، هرکیلو محصول ۱۷ تا ۱۹ هزارتومان باید قیمت گذاری شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون گفت: اگر قیمت خرید تضمینی گندم متناسب با هزینه‌های تولید اصلاح نشود، دولت ناگریز به واردات گندم با دلار نفتی است و از طرفی گندم تولید داخل هم بصورت قاچاق خارج می‌شود.

او درباره تاثیر اصلاح قیمت گندم بر نرخ نان گفت: بنابر آمار سالیانه ۱۱ میلیون تن گندم مورد نیاز صنف و صنعت است که ۷ تا ۸ میلیون تن از تولید داخل و مابقی از طریق واردات تامین می‌شود؛ لذا دولت مجبور به پرداخت یارانه یا ارز نفتی برای واردات در جهت تامین آرد و گندم است که با این وجود اصلاح قیمت تاثیری در نرخ نان ندارد.

این مقام مسئول گفت: اگر دولت قیمت خرید تضمینی گندم را اصلاح نکند، مجبور به واردات ۵ میلیون تن گندم است که این موضوع نگرانی‌ها در ارتباط با فصل زراعی آینده را افزایش می‌دهد.

کسری بودجه علت اصلی مقاومت دولت در برابر اصلاح نرخ

آقای جلال محمودزاده نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون کشاورزی نرخ ۱۷ هزار تومانی را به ازای خرید تضمینی هر کیلو گندم پیشنهاد داد که بر مبنای بررسی کارشناسی، نرخ واقعی ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان تعیین شد.

به گفته او، انتظار ما این است که هرچه سریع‌تر جلسه شورا تشکیل و قیمت ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام شود که متاسفانه دولت بدلیل کسری بودجه مقاومت می‌کند.

محمودزاده با بیان اینکه قیمت کارشناسی و تمام شده گندم بالاتر از نرخ واقعی است، گفت: اکنون در کشور‌های همسایه و دیگر کشور‌ها نرخ هرکیلو گندم ۳۰ تا ۳۲ هزار تومان و برخی کشور‌ها تا ۳۶ هزار تومان است که وزارت جهاد باید هرچه سریع‌تر قیمت واقعی را اعلام کند، درغیراین صورت کشاورزان تمایلی به تحویل گندم به مراکز دولتی ندارند.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی گفت: اگر قیمت خرید تضمینی گندم اصلاح نشود، بخشی از گندم تولیدی قاچاق و بخش دیگر صرف خوراک دام و طیور می‌شود که با این وجود نیاز به واردات ۵ تا ۶ میلیون تن خواهد بود.

اعتراض کشاورزان نسبت به اعلام قیمت پایه خرید گندم

آقای عطااله هاشمی رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: طی ۲ روز گذشته نرخ خرید تضمینی هر کیلو گندم ۱۵ هزار تومان اعلام شد که این امر مورد نارضایتی کشاورزان بود.

به گفته او، کشاورزان نسبت به قیمت پایه، نحوه اعلام و تسویه مطالبات معترض هستند که امیدواریم فردا جلسه فوق العاده شورای قیمت گذاری تشکیل شود و نرخ ۱۶ هزار تومان تصویب و اعلام شود.

هاشمی ادامه داد: با توجه به نارضایتی کشاورزان هرچه سریع‌تر تجدید نظر در نرخ باید صورت بگیرد و خوشبختانه نمایندگان مجلس از نرخ واقعی گندم دفاع کردند.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: قیمت پایه ۱۶ هزارتومان به ازای خرید تضمینی هرکیلو گندم همراه با جایزه تحویل باید اعلام شود تا کشاورزان نسبت به تحویل گندم ترغیب شوند.

با توجه به آنکه خودکفایی گندم در امنیت غذایی تاثیر بسزایی دارد، انتظار می رود مسئولان با اتخاذ سیاست حمایتی مناسب مبنی بر اعلام منطقی و متناسب نرخ گندم، کشاورزان را به تحویل گندم به مراکز خرید ترغیب کند.

پایان پیام/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *