کلاهبرداری کاروان‌های غیرمجاز از زائران سوریه!

کلاهبرداری کاروان‌های غیرمجاز از زائران سوریه!

با وجود اینکه نبود امنیت همه پروازها از ایران به دمشق را لغو کرده است، برخی از افراد با راه‌اندازی کاروان غیرمجاز در حال ثبت‌نام از متقاضیان زیارت سوریه هستند. اما به دلیل محدودیت‌ها، امکان اعزام کاروانی به این کشور وجود ندارد.

کلاهبرداری کاروان‌های غیرمجاز از زائران سوریه!

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، پروازها به دمشق همچنان برقرار نشده است. با این وجود، برخی از کاروان‌های غیرمجاز برای تشرف به زیارت حرم حضرت زینب و رقیه سلام الله علیهما به ویژه در ایام میلاد عمه سادات در حال تبلیغ و ثبت‌نام هستند.

زمان برقراری پروازهای ‌فرودگاه دمشق و حلب مشخص نیست

در حالی که سازمان حج و زیارت به عنوان متولی اعزام‌ها در هفته‌های گذشته پس از ادامه درگیری‌ها در فلسطین اشغالی و ایجاد ناامنی در منطقه، سفر به سوریه را متوقف کرده است.

ناصر المحند‌، یکی از فعالان حوزه پروازی سوریه با بیان نامشخص بودن زمان برقراری پروازها از طریق فرودگاه‌های حلب و دمشق می‌گوید: مشکل در فرودگاه‌های حلب و دمشق که پرترددترین فرودگاهی سوریه‌ است، تا ۱۰ روز آینده برطرف نخواهد شد و ما پذیرش پروازی هم تا آن زمان نخواهیم داشت.

در هفته‌های گذشته پروازها به مقصد دمشق که با مشکل مواجه می‌شد، در فرودگاه حلب می‌نشست. اما اکنون در این فرودگاه هم امکان فرود پروازها وجود ندارد.

علاوه بر این، پرواز روزهای سه‌شنبه از تهران به دمشق که زائران را به سوریه اعزام می‌کرد، لغو شده و فقط یکی از شرکت‌های هواپیمایی کشورمان در مسیر سوریه فعال است.

مجوز پرواز اجنحةالشام به لاذقیه صادر نشده است

شرکت هواپیمایی اجنحةالشام نیز پروازی به دمشق ندارد و با وجود اینکه قرار بود روزهای آینده این پروازها به جای دمشق در لاذقیه بنشیند، همچنان هیچ پروازی از ایران به سوریه توسط این شرکت هواپیمایی فعالیت نمی‌کند؛ تا جایی که یک منبع مطلع می‌گوید: به دلیل برخی محدودیت‌ها، نیروهای امنیتی هنوز اجازه پرواز این شرکت هواپیمایی به سوریه و حتی لاذقیه را نمی‌دهند.

اکنون هم که برخی افراد با راه‌اندازی کاروان غیرمجاز در حال ثبت‌نام از متقاضیان هستند، هیچ پروازی برای سفر سوریه وجود ندارد. اما این کاروان‌ها زمان اعزام را اواخر آبان اعلام کرده و هزینه آن را ۲۰ میلیون تومان تعیین کرده‌اند.

حمید مسعودی، یکی از مدیران کاروان‌های غیرمجاز سوریه می‌گوید: اعزام ما به لاذقیه یا دمشق خواهد بود و زائران به مدت یک هفته در سوریه حضور خواهند داشت.

اعزام کاروانی به سوریه امکان‌پذیر نیست

اما پس از بررسی خبرنگار فارس، به دلیل محدودیت سفر با تنها شرکت هواپیمایی ایرانی که به سوریه می‌پَرد، امکان اعزام کاروان به دمشق وجود ندارد. البته این پروازها هم فقط به لاذقیه هستند.

این در حالی است که شرکت هواپیمایی اجنحةالشام هنوز هم برنامه سفر روزهای آینده خود را نمی‌داند، چه رسد به دو هفته دیگر!

در سال‌های اخیر که سفرهای زیارتی به سوریه متوقف شده بود، پروازهای این شرکت هواپیمایی به دمشق در حال انجام بود، اما به دلیل محدودیت‌ها، اعزام کاروان‌ها از طریق این پرواز و شرکت هواپیمایی کشورمان صورت نگرفت و سازمان حج و زیارت هم پس از تفاهم با طرف سوری پرواز دیگری برای اعزام زائران پیش‌بینی کرد.

بر همین اساس، امکان اعزام زائران به سوریه به ویژه در قالب کاروان با پروازهای موجود وجود ندارد. به این ترتیب علاقه‌مندان به زیارت سوریه نمی‌توانند تا اطلاع ثانوی به دمشق بروند.

راه‌اندازی کاروان غیرمجاز سوریه بدون داشتن پرواز

با این‌وجود، در روزهای اخیر برخی با روش‌های مختلف از راه‌اندازی کاروان غیرمجاز و اعزام به حرم‌های حضرت زینب و رقیه سلام‌الله علیها خبر داده‌اند تا روزهای پایانی ماه جاری که هم‌زمان با میلاد حضرت زینب سلام‌الله علیهاست، زائران را همراه سازند.

سازمان حج و زیارت نیز با توجه به اهمیت حفظ سلامت و امنیت زائران، همیشه از آن‌ها می‌خواهد که فقط با کاروان‌های زیر نظر سازمان حج و زیارت به سفرهای زیارتی بروند تا مشکلی در اعزام نداشته باشند.

در سال‌های اخیر پس از برقراری سفر به سوریه، برخی افراد زائران را با خود به سوریه اعزام کردند که زوار در این سفرها مشکلاتی داشتند. آن‌ها پس از بازگشت ‌با حضور در سازمان حج و زیارت به اعزام‌ها اعتراض داشتند، اما سازمان حج و زیارت که چنین اعزام‌هایی را صورت نداده بودند، تعهدی هم در برابر زائران نداشتند.

بنابراین در صورتی که کاروان‌های غیرمجاز قصد سفر به سوریه با این ایرلاین را داشته باشند، برنامه سفر لغو خواهد شد. از طرفی هم شرکت هواپیمایی کشورمان که در مسیر سوریه همچنان فعال است، ظرفیتی برای اعزام زائران ندارد.

به گزارش فارس، سفرهای زیارتی به سوریه از خرداد فقط از تهران برقرار شد و زائران با حدود ۱۴ میلیون تومان به دمشق مشرف می‌شدند.

پایان پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *