کمدی درام آمریکایی

کمدی درام آمریکایی

نشریه پولیتیکو دوران فعلی سیاسی ایالات‌متحده با نقش‌آفرینی ترامپ و بایدن را عجیب و غریب خواند.

کمدی درام آمریکایی

فارس پلاس؛ دیگر رسانه‌ها- وطن امروز نوشت: انسداد سیاسی در آمریکا در شرایطی ایجاد شده است که این موضوع از نگاه رسانه‌ها و کارشناسان آمریکایی هم دور نمانده است. در حالی که جهان در آستانه تغییرات شگرفی قرار دارد و ایالات متحده مدعی است در پی اعاده جایگاه رهبری خود بر دنیاست، باید دید قطب‌نمای سیاسی در آمریکا چه چیزی را نشان می‌دهد.
رئیس‌جمهور مستقر 80 ساله دچار زوال عقل است و به ‌رغم مخالفت دموکرات‌ها و افکار عمومی‌ با بی‌اعتنایی به این مخالفت‌ها، بار دیگر کاندیدای انتخابات شده است و در مقابل، نامزد جمهوری‌خواهان هم رئیس‌جمهور سابقی است که این روزها علاوه بر حضور در دادگاه، مشغول تمسخر رئیس‌جمهور فعلی و درآوردن ادای او پشت تریبون است! این وضعیت امتداد همان مناظره ریاست‌جمهوری است که ایالات متحده را در جهان مضحکه کرد؛ جایی که بایدن خطاب به ترامپ گفت: خفه شو!

در همین زمینه، رسانه آمریکایی پولیتیکو در مقاله‌ای به دوران عجیب و غریب ترامپ و بایدن پرداخته و نوشته است: بایدن در انتخابات ۲۰۲۴ می‌تواند بگوید ترامپ «غیر طبیعی» است اما یکی دیگر از چهره‌های جمهوری‌خواه می‌تواند همین ایراد را به خود بایدن بگیرد و این مساله در دل خود احتمال انتقال از مرحله «دراماتیک و عجیب و غریب» را دارد که مشخصه اصلی دوران ترامپ – بایدن است.

«ریچ لوری» نویسنده و تحلیلگر آمریکایی به فیلم ویدئویی‌ای که در آن جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا نامزدی خود را برای دومین دوره ریاست جمهوری اعلام کرد، پرداخته و آورده است: آنچه او در این فیلم گفته در چارچوب نبرد تعیین عادی‌ترین حزب در سال ۲۰۲۴ قرار دارد. وی در مقاله‌ای که در مجله پولیتیکو منتشر شده، نوشته است: بایدن بر تمایز خود از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا تمرکز کرده است، به این دلیل که ترامپ تهدیدی برای نهادها و هنجارهای سنتی است یا با آنها مخالف است.

لوری افزوده است: هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات تلاش می‌کنند مواضع خود را به عنوان سیاست «عادی» در مقابل سیاست «دیوانه» تنظیم کنند. نبرد نهایی برای ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۴ بر سر این خواهد بود که کدام حزب «عادی‌تر» است. پولیتیکو نوشته است ترامپ به رویکردهای معمول سیاسی علاقه نشان نمی‌دهد، زیرا بر این باور است سیاست‌های ناآشنا باید اعمال شوند. مکتبی که ترامپ نمایندگی می‌کند، معتقد است سیاست‌های «عادی» فاسد و رویکرد «عادی» بی‌فایده است. نویسنده در ادامه آورده است: ترامپ می‌خواهد همه قوانین را زیر پا بگذارد تا از کسانی که به سرقت نتایج انتخابات ریاست جمهوری متهم می‌کند، انتقام بگیرد. در این مقاله با اشاره به اینکه: «همه اینها به صلاح بایدن است» آمده است: ترامپ تلاش کرد معاونش، مایک پنس شمارش آرا را در سال ۲۰۲۰ مختل کند. او همچنین از کسانی که به ساختمان کنگره یورش بردند دفاع کرد و خواستار تعلیق قانون اساسی شد.

این رسانه آمریکایی به این نتیجه رسیده همه اینها بایدن را در مقایسه، «عادی» می‌کند. لوری در این زمینه نوشته است: نامزدی جمهوری‌خواه دیگری غیر از ترامپ معادله را برای بایدن وارونه می‌کند؛ نبرد با ترامپ، بایدن را از انتقادات ناشی از سن بالا محافظت می‌کند، چرا که ترامپ نیز مسن است اما دیگر چهره‌های جمهوری‌خواه می‌توانند این موضوع را محوری کنند. نامزدی یک پیرمرد ۸۰ ساله برای دوره دوم، غیرطبیعی، بی‌سابقه و شرم‌آور است. در مقابل، نامزدی چهره‌هایی مانند رونالد دی‌سانتیس ۴۴ ساله، فرماندار فلوریدا یا سناتور تیموتی یوجین اسکات ۵۷ ساله معمول و مورد انتظار است. نویسنده پولیتیکو افزوده است: کارنامه دی‌سانتیس در مسیر عادی سیاست حزب جمهوری‌خواه است و با ترامپ بسیار متفاوت است. فرماندار فلوریدا سخنرانی‌هایی می‌کند که در چارچوب سخنرانی‌های سنتی معمول قرار دارد. بر این اساس، به اعتقاد نویسنده مقاله پولیتیکو، دی‌سانتیس یا هر جمهوری‌خواه دیگری غیر از ترامپ در موقعیت مناسبی قرار خواهد گرفت تا رقابت ریاست‌جمهوری را حول محور بایدن قرار دهد. وی همچنین ادامه می‌دهد: بایدن متعهد شد کاخ سفید را به وضعیت عادی بازگرداند اما خروج او از افغانستان و بی‌توجهی به پرونده‌هایی مانند مهاجران و مرزها، امیدها را درباره صلاحیت وی بر باد داد. این رسانه آمریکایی در پایان نوشته است: بایدن می‌تواند بگوید ترامپ «غیرطبیعی» است اما یکی دیگر از چهره‌های جمهوری‌خواه می‌تواند همین ایراد را به خود بایدن بگیرد و این مساله در دل خود احتمال انتقال از مرحله «دراماتیک و عجیب و غریب» را دارد که مشخصه اصلی دوران ترامپ – بایدن است.

پایان/غ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *